Jump to content
Sign in to follow this  
Sidre

Tarihi Kentte Senfoni Sesleri Yükselecek

Recommended Posts

Adıyaman'daki 2 bin yıllık Perre Antik Kenti, 19 Mayıs'ta Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası konserine ev sahipliği yapacak.

15-21 Mayıs Gençlik ve Spor Haftası etkinlikleri kapsamında Adıyaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, 19 Mayıs günü Commagene uygarlığına ait 5 büyük yerleşim yerinden biri olan tarihi Perre Antik kentinde, gençleri sportif aktivitelerinin yanı sıra kültür paylaşımını artırmayı ve toplum diyaloguna katkıda bulunmayı hedef alan proje kapsamında; Doğu ve Batı Medeniyetlerinin kesiştiği ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan tarihi mekan Perre ve Adıyaman’da buluşturmayı hedefliyor.

 

Düzenlenecek olan Çukurova Senfoni Orkestrası konseri ile Dünya Kültür Mirası olan Nemrut Dağı’nın ve Perre Antik Kenti ile birlikte Adıyaman’ın daha iyi tanıtılması ve farklı kültürlerden gençlerin birbirleriyle kaynaşması hedefleniyor.

 

Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası (ÇDSO), Şef Dağhan Doğu yönetiminde 60 kişilik orkestra eşliğinde ve Solist Nil Koroğlu (Flüt) tarafından U.C.ERKİN – Köçekçe, G.BIZET - Carmen Fantasy, J.BRAHMS - Macar Dansı No:5, A.DVORAK - Slav Dansı No:8 başta olmak üzere 19 Mayıs günü saat 16:00’da gün batımında tarihi Perre Antik Kentinde çok sayıda eserin seslendirileceği muhteşem bir konser verecek.

 

Nemrut, 'Dünyanın 8. Harikası' olarak kabul edilen ve ayrıca UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirasları arasına alınan, güneşin doğuşu ile batışının tanrıların devasa heykellerinin arasında en güzel izlendiği dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri.

 

Adıyaman’da tarihi Pere Antik Kentinde düzenlenecek olan Çukurova Senfoni Orkestrası Konseri önemsediklerini belirten Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, "Tarihi bir mekanda çok özel bir konser düzenleniyor. Ben tüm Adıyamanlı hemşerilerim ve gençler 19 Mayıs etkinlikleri kapsamında düzenlenecek olan konsere davetlidir" dedi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...