Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

Erken Yaşlanmaya Karşı Meditasyon

Recommended Posts

[h=2]Meditasyonun erken yaşlanmaya yol açan faktörleri ve kırışıklık oluşumunu önlediğini biliyor musunuz? Meditasyonun anti-aging etkisini Meditasyon Eğitmeni Ebru Şinik açıklıyor.[/h]

meditasyon-kisisel-gelisim-saglik-mkl.jpg

 

Bilimsel araştırmalar neticesinde beden, zihin ve ruh sağlığımız üzerinde olumlu somut etkileri kanıtlanan meditasyonun, erken yaşlanmaya karşı da koruma kalkanı görevi üstlendiğini biliyor muydunuz?

 

ABD Chopra Center Üniversitesi Meditasyon Eğitmeni Ebru Şinik, Harvard ve Massachusetts üniversitelerinde yapılan araştırmalar sonucu bilimselliği kanıtlanmış olan meditasyon tekniğinin sağlıklı ve genç bir görüntüye sahip olmada, yaşlanmaya karşı cildi ve bedeni korumada bir kalkan görevi üstlendiğini açıklıyor.

 

Stresli yaşam hücre yenilenmesini durduruyor

Stresli yaşam koşullarının fizyolojik ve psikolojik sorunların yanında vücutta hücre yenilenmesini durdurduğunu, bağışıklık sistemini zayıflattığını ve erken yaşlanmaya neden olduğunu belirten Şinik, erken yaşlanmanın önündeki en büyük engellerden biri stresle baş etme konusunda bilimselliği kanıtlanmış olan meditasyon yöntemini öneriyor. Meditasyonun stresi yenmede nasıl etki gösterdiğini şöyle açıklıyor:

 

Stresliyken anti-aging hormonu salgılaması duruyor

“Fizyolojik olarak böbrek üstü bezlerimiz normal şartlarda büyüme ve seks hormonu olan DHEA hormonu (anti-aging hormonu) salgılar. Kişi strese girdiği anda bu hormonun salgılaması en aza iner. Stres anında vücut adrenalin ve kortizol hormonları olan stres hormonlarını salgılamaya başlar ve bu da erken yaşlanma sürecini hızlandırmış olur.

 

Stres Anında Bağışlılık Sistemi Zayıflıyor…

Strese karşı vücudumuz fizyolojik ve zihinsel olarak birçok tepki verir. Stres anında kalp atışları hızlanır, kalbe daha fazla kan pompalanır, kan basıncı yükselerek terleme başlar. Bu ani fizyolojik değişikliklerin sıklık oranına göre bağışıklık sistemi zayıflar. Erken yaşlanma, gün içinde yaşanılan stres sıklığı ile orantılıdır.

 

Meditasyon yeni kırışıklık oluşumunu engeller

Meditasyon sayesinde zihnin kazandığı sükunet ve dinginlik, günlük aktivitelerimiz sürerken de korunur ve bu şekilde strese bağlı etkenler azaltılarak erken yaşlanmaya sebep olan faktörler önlenebilir. Meditasyon elbette ki yüzdeki eski çizgileri yok edemez, fakat yeni çizgilerin oluşmasını geciktirir. Meditasyon sayesinde kazanacağınız ‘dingin farkındalık’ hali, yani uyanık ama huzur içindeki bir zihin, her zamankinden çok daha ışıl ışıl ve taze bir enerji yaymanızı sağlar ve etrafınızdaki insanlar sizi gençleşmiş olarak algılar."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...