Jump to content
Sign in to follow this  
Scarface

Karbon Ayak İzi

Recommended Posts

Karbon Ayak izi; birim karbondioksit cinsinden ölçülen, üretilen sera gazı miktarı açısından insan faaliyetlerinin çevreye verdiği zararın ölçüsüdür.

 

 

Karbon ayak izi iki ana parçadan oluşur: doğrudan/birincil ayak izi ve dolaylı/ikincil ayak izi. Birincil ayak izi evsel enerji tüketimi ve ulaşım (sözgelimi araba ve uçak) dahil olmak üzere fosil yakıtlarının yanmasından ortaya çıkan doğrudan CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

 

 

İkincil ayak izi kullandığımız ürünlerin tüm yaşam döngüsünden bu ürünlerin imalatı ve en sonunda bozulmalarıyla ilgili olan dolaylı CO2 emisyonlarının ölçüsüdür.

 

Karbon ayak izini azaltmak için öneriler

 

 

Elektrik; Yenilenebilir enerji kullanın, tasarruflu ampuller kullanın, buzdolabı, klima gibi aletlerde tasarruflu olanları tercih edin.

Doğal Gaz;Isınma için güneş enerjisi kullanın; bu yolla doğal gaz faturanızı yılda yüzde 70 oranında azaltabilirsiniz. Kalorifer petek ısılarını en alt düzeyde tutun, evinizi yeteri kadar havalandırın. Binalarda yapılacak iyi bir yalıtım doğalgaz faturalarını ve karbon ayak izini küçültmede önemli bir faktördür.

Seyahat; Mümkün olduğunca toplu taşıma araçlarını kullanın. Yerel otobüs hizmetlerinizi öğrenin ve kullanın.

Araba;Küçük araba kullanın, yürüyerek gidebileceğiniz mesafeler için yürüyün, uygun şartlar varsa bisiklet kullanın veya işe giderken arabanızı paylaşın. Aracınızı uygun hızda kullanarak ve takip mesafesini koruyarak gaz-fren olayından kaçınmak önemli miktarda yakıt tasarrufu sağlar.

Atıklarınızı azaltın; İmalatçı iseniz gereksiz ve doğada bozunmayan ambalaj malzemesi kullanmayın. Ambalajsız tüketilebilecek ürünler için ambalaj kullanmayın. Bitkisel ve hayvansal artıkları çöpe gönderme yerine bahçenize gömün. Geriye dönüşüm konusuna özen gösterin. Gerekli değilse çok küçük miktarlarda ambalajlı gıda ürünleri tüketmeyin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gayet güzel bir yazı olmuş tebrik ederim. Karbon ayak izi ve hesaplaması oldukça önemli bir konu. Bir çok alanda yapılan araştırma doğrultusunda markalaşmanın ve sanayileşmenin ilerlemesi bu döngüyü şuanda acayip artırmış durumda. Endüstri 4.0 kavramı ile birlikte bu karbon ayak izi konusunu oldukça çok görmeye başlayacağız.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...