Jump to content
Sign in to follow this  
Der Makabre Tanz

Adnan Tönel

Recommended Posts

450pxAdnan_TonelJPG-1.jpgadnantonelkx2-1.jpgadnantonel-1.jpg

 

Adnan Tönel (31 Mayıs 1965 - ) İstanbul doğumlu tiyatro ve sinema oyuncusu, akademisyen ve tiyatro yönetmeni.

 

İstanbul'da pek çok oyun sahneye koydu. Sinema filmlerinde oynadı. 1965 yılında İstanbul’da doğdu. Lise yıllarında Edebiyat öğretmeninin yönlendirmesiyle okulun tiyatro kulübüne girdi, daha sonra TRT İstanbul Radyosu’nda Çocuk Programlarında seslendirmelere başladı. İstanbul Belediye Konservatuvarı Tiyatro bölümüne girdi.

 

Konservatuvar Üniversiteye bağlandıktan sonra da bölümün ilk mezunu olarak Üniversiteyi bitirdi(1989) Gazete ve dergiler de kültür sanat yazıları yazmaya devam etti. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sahne Sanatları Ana Sanat Dalında Yüksek Lisans eğitimi tamamladı(1992) Doktorasını "Ninniler" alanında yaptı. Kanal E Televizyonu'nda Kültür Koordinatörlüğü yaptı.

 

Hazırlayıp sunduğu "Mozaik", sinema programı "Kısa Sınır Tanımaz" ve "Artvizyon" adlı programlarla iki yıl yayında kaldı. Kadir Has, İ.T.Ü gibi üniversitelerde Diksiyon, Etkili İletişim, Oyunculuk, Sahne Tekniği dersleri verdi. Cumhuriyet, Global, Birgün gibi gazetelerde ve Gösteri, Cogito, Sanat Çevresi, Harita gibi dergiler de yazıları yayınlandı. Türkiye’de Shakespeare’in Hamlet adlı oyununu tek başına sahneye koydu.

 

6 sinema filminde 2 Tv dizisinde rol aldı. Devlet Tiyatrolarında 4 oyunda rol aldı, reji asistanlığı yaptı. “Ufo Bebek” adlı bir çocuk oyunu var, Avant-Garde Tiyatro adlı bir akademik araştırması yayınlandı ve son olarak da, Hayy Kitap’tan “ Uzaktan Kumandalı Çocuklar” adında çocukların televizyondan korunmasına dönük bir araştırma kitabı yayınlandı.

 

Çeşitli sempozyumlarda konuyla ilgili bildiriler sundu. Yanısıra gazetecilik yıllarından bu yana Amatör olarak fotoğrafçılığı sürdürüyor. Son sergisi olan” Dünya Rögarları”nı TBMM Beylerbeyi Sarayı’nda açtı. Ardından İFSAK ve Bursa Fotoğraf günlerinde de sergiyi yineledi. Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde tiyatro ağırlıklı atölyeler verdi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...