Jump to content
Sign in to follow this  
Guest kara sewdam

...Mutlu Olmak İçin Affedin...

Recommended Posts

Guest kara sewdam

Unutma kin ve hırs, hasmından daha çok insanın kendi sıhhatine zarar verir.

"Rabbimiz, bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla ve kalplerimizde iman edenlere karşı bir kin bırakma." (Haşr-10)

Eleştiri ve tenkit seni üzmesin, bilesin ki eleştiri kişinin hatalarını görmesine vesile olur.

"(Bu yolda) hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar."(Maide-54)

Mutlu Olmak için Affedin

Bilim adamları insanoğlunun her geçen gün bozulan ruh sağlını düzeltmek amacıyla yeni tedavi yollarını keşf etmek için çalışıyorlar. Bu uğurda yapılan araştırmaların birinde bağışlamanın, hoş görmenin insanın ruh sağlığının selameti açısından oldukça önemli olduğu tesbit edilmiş.

Sosyal ve maddi durumları farklı bir çok kişi üzerinde yapılan araştırma sonucu kendilerine haksızlık yapanları bağışlamayı becerebilenlerin, hataları hoşgörülüyle karşılayabilenlerin, bunları beceremeyenlere oranla çok daha huzurlu oldukları, hayata çok daha olumlu bakabildikleri hem de çok daha sağlıklı bir hayat yaşadıkları tesbit edilmiş.

Bilim adamlarına göre yapılan bir haksızlığı unutmak, intikam alma duygusu ile beyni meşgul etmemek insanın ruh halini çok daha olumlu yönde etkiliyor. İlginç olan, sadece ”birisini affetmeyi tasavvur etme”nin bile yeterli olduğu belirtiliyor. Araştırmayı yürüten bilim adamlarına göre affetmek, bütün baş ve mide ağrılarından yorgunluk ve dengesizliğe kadar varan stres belirtilerini azaltıyor. Sonuçta kan basıncı düşüyor ve kas gerilimleri azalıyor. Bundan dolayıdır ki, affeden insanlar, kin besleyenlere oranla aynı zamanda daha az sağlık sorunu yaşıyor. Şayet düşmanınızı memnun etmek istiyorsanız intikam alma duygusu ile yatıp kalkın deniyor. Çünkü bu ruh halinde olmanızdan tek zarar görecek olan siz olacaksınız uyarısında bulunuluyor.

Bilim adamlarının bu uyarılarından sonra Yüce Mevla’mızın ve Resulü’nün neden bizlere bağışlamayı ve hoş görmeyi emrettiği daha iyi anlaşılmış olacaktır.

ALLAH Teala buyuruyor ki:

“Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden eziyet gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. ALLAH hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır, yumuşak davranandır.” (2/263)

Sevgili Peygamberimiz ise şöyle buyuruyor:

"Üç güzel huy kimde bulunursa yüce ALLAH o kimseyi rahmeti ile cennete kor."

O huylar nelerdir? diye sorulunca şu cevabı verdi:

- Sana vermeyene sen verirsin,

- Sana gelmeyene sen gidersin,

- Sana zulmedeni bağışlarsın.

"Rabbimiz, bizi ve bizden önce iman etmiş olan kardeşlerimizi bağışla ve kalplerimizde iman edenlere karşı bir kin bırakma." (Haşr-10)

Eleştiri ve tenkit seni üzmesin, bilesin ki eleştiri kişinin hatalarını görmesine vesile olur.

"(Bu yolda) hiçbir kınayıcının kınamasından da korkmazlar."(Maide-54)

Mutlu Olmak için Affedin

Guest adore

affettiğim insanlar bir daha asla görmek istemediğim insanlar olur..

sağ olsun ama benden uzak olsun. topu topu birkaç kişidir zaten.

sevgiler

Guest shadow
affettiğim insanlar bir daha asla görmek istemediğim insanlar olur..

sağ olsun ama benden uzak olsun. topu topu birkaç kişidir zaten.

sevgiler

duruş,kararlılık ve hırs.büyük söz

ALLAH Teala buyuruyor ki:

“Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden eziyet gelen bir sadakadan daha hayırlıdır. ALLAH hiçbir şeye ihtiyacı olmayandır, yumuşak davranandır.” (2/263)

Guest kelebeq

:( bana zulmedenleri bağışlamam çoq zor yaa :( hala yaralarını taşıyorum ben ve bunun günah olduğunu beni çoq üzdü...ben şimdi burda acı çekerken benim hayatımı karartanlar keyif çatıyor şimdi ben nasıl affedebilirim bunlarıı :(

Guest adore

............................................................................

shadow,sen çok akıllı birisin aynı zamanda bilgili,kültürlü senin gibi insanlarla arkadaşlık etmek güzel senden çok şey öğrenebilirz..öğrenmeyi seviyorum,öğretmekten yoruldum;)

sevgiler..

.................................................................................

''Ilk atesi sen yaktin Son yangin da senden olsun Senin canin sagolsun...''

Guest Nokta

O huylar nelerdir? diye sorulunca şu cevabı verdi: - Sana vermeyene sen verirsin,- Sana gelmeyene sen gidersin,- Sana zulmedeni bağışlarsın..

çok çok çok özür dileyerek başlıyorum sözlerime. ben benim canımı yakan, hayatımı karartan bir insanı neden affedeyim. o keyif çatsın benim verdiğim emek üzerinden ben ise bu bunalımı atlatmak şöyle dursun bir enkazın altında kurtaeılmayı beklerken hele ona aferin iyi yaptın affettim seni mi diyeceğim. Hem Kur'an_ı Kerim'de der ki, sana haksızlık edene sen de aynını yapma hakkına sahipsin. (tam olarak hatırlamıyorum şimdi noktası virgülüne ama özü bu) ben affedemem etmem de. sadece Allah'a havale diyorum kötülük yapmadan. mahşerde iki elim iki yakasında olacak hakkım kalan beni yarım bırakan herkesin.

Guest adore

evt haklısn işte affettiğin gün o senn için zaten bitmiştir nötrsündür..o gün gelene kadar kendi iç dünyanda belki yerlerde sürünürsün ama her zman başkalarına karşı güçlü ol;)

............................................................................................

"beni öldürmeyen şey beni güçlendirir.."