Jump to content
кυвiŁαу

Parayla Mutluluk Olur mu?

Recommended Posts

[h=1]Parayla mutluluk olur mu?[/h]

[h=2]Sadece parayla mutluluk olamayacağını artık pek bilmeyen kalmadı. Ama paranın insanların mutluluğunda yine de önemli bir rolü var[/h]

fft2mm2828534.jpg

 

İsviçreli iktisatçı Bruno Frey’in on yıllar süren araştırmalarının sonucuna göre para, insanların mutluluğunda önemli bir role sahip. İngiltere’deki Warwick Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdüren bilim insanı, iktisadi modellerle mutluluğun ilişkisini inceleyen ilk isimlerdendi.

 

Frey, "Daha fazla para kazanan insanlar daha mutlu. Bu ülkeler arası karşılaştırma yapıldığında da geçerli. Yoksul ülkeler ile ortalama gelir düzeyinin daha yüksek olduğu ülkeleri karşılaştırdığımızda, daha varlıklı ülkelerdeki insanların daha mutlu olduğunu görüyoruz“ diyor.

 

Frey gibi bilim insanlarının bahsettikleri mutluluk, ölçülebilir ve öznel memnuniyet. Anketlere katılan kişilere örneğin 1’den 10’a kadar bir skalada sürdükleri hayattan ne kadar memnun oldukları soruluyor.

 

SAĞLIK VE GENETİK YAPI DA ÖNEMLİ

 

Hissedilir mutlulukta paranın rolüyle refah düzeyi arasında doğrudan bir bağ var. Frey, varlığını ikiye katlayan yoksul bir kişinin, aynı şekilde servetini arttıran zengin bir kişiden daha mutlu olduğunu söylüyor.

 

"Para tabii ki her şey değil“ diyen bilim insanı, öncelikle sağlığın, genetik yapının ve aile ile arkadaşlar gibi sosyal etkenlerin de önemli rol oynadığına dikkat çekiyor.

 

Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (DIW) Yönetim Kurulu üyesi iktisatçı Gerd Wagner ise Almanya gibi refah toplumlarında ekonomik büyümenin uzun bir süredir öncelikli konu olmaktan çıktığını kaydediyor: "Bambaşka hedefler önemli artık. Örneğin düşük işsizlik, devlet finansmanının sürdürülebilirliği, iyi bir sağlık sistemi, demokrasi ve özgürlük. Tüm bunlar, araştırmalarımıza katılanlar tarafından ekonomik büyümeden daha ağırlıklı olarak görülen hedefler.“

SİYASİ ETKENLER

 

Mutluluk konusunda araştırmalar yapan iktisatçı Frey, siyasi etkenlerin de insanların mutluluklarında önemli rol oynadığını belirtiyor. Demokrasilerde yaşayan insanların otoriter rejimlerde ya da diktatörlüklerde yaşayanlardan daha mutlu olduğunu söyleyen Frey, vatandaşların mutluluğunun, siyasi kararları anlayabildikleri ve etkileyebildikleri oranda arttığını da vurguluyor.

 

Bilim insanı Avrupa Birliği’nin ise önemli bir demokrasi açığı olduğu kanısında. Düzenli olarak yapılan ve Birlik vatandaşlarının siyasi kurumlarına olan güvensizliğini gösteren kamuoyu araştırmaları da bunu gösteriyor.

 

Frey, "Avrupa Birliği önemli konularda daha sık referandumlara gitmeli. Böylece Avrupa’nın gündemini belirleyen konular ile halk arasında bir bağ kurulabilir” şeklinde konuşuyor.

 

'İŞSİZLİK ERKEKLERİ VURUYOR'

 

Halkın gündemini belirleyen önemli konulardan biri ise işsizlik. Avrupa Birliği’nde 20 milyonu aşkın insan iş arıyor ki buna uzun süredir işsiz olanların sayısı dâhil değil.

 

Frey yüksek işsizliğin mutluluk konusunda belirleyici olduğunu söylüyor. Genelde bir kaza ya da farklı bir üzücü olay olduğunda insanların uzun süre mutsuz kalmadıklarını, bir süre sonra eski mutluluk seviyelerine döndüklerini kaydeden iktisatçı, işini kaybedenler için ise durumun farklı olduğunu, devletin yaptığı işsizlik yardımı ve sosyal güvenlik sisteminin bile bu mutsuzluğu gideremediğini belirtiyor: "İşini kaybeden gerçekten eskisine oranla çok daha mutsuz oluyor, bu da özgüveni azaltıyor, insanlar kendilerine ihtiyaç duyulmadığıhı düşünüyor. Araştırmalarımıza göre, erkekler vurdukları dipten çıkamıyor."

 

Araştırmalar, kadınların ise duruma erkeklerden daha kolay uyum sağladıklarını gösteriyor. İşini kaybeden kadınlar, bir süre sonra aileleri içinde kendilerine yeni görevler bularak, morallerini düzeltmeyi başarabiliyor.

 

 

Kaynak : Parayla mutluluk olur mu? - Posta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Herşeyden ama herşeyden önce sağlık ama sonra para diğer bütün sorunlar bu devirde parayla halloluyor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sağlık da parayla halledilebiliyor.Parasızlık yüzünden tedavilerini yaptıramayan ve yine parasızlık yüzünden sağlıksız ortamlarda çalışmak zorunda olanlar var.Bunun en vahim örneği,kot taşlama işinde çalıştıkları için Silikoz Epidemisi denilen bir akciğer hastalığına yakalanıp genç yaşta hayatlarını kaybeden insanlar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

önceden para herşey değildir derdim,ama şimdi para herşey demektir diye düşünüyorum

para yoksa aşk da bitiyor,sağlık da elden gidiyor,huzur da kaçıyor:wallbash:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Realist olmak lazim bu konuda.

para hayatimizi cok kolaylastiriyor,Mutluluk ve sevinc verebilir.

ancak.. Hayallerimizin ne uzerine kurulugu olduguna bagli.

Gercek mutluluk guzel bi araba guzel bi ev luks hayat ise, evet bunlari elde edince cok mutlu olabiliriz. Peki kaybettigimizde? Kaybettigimizde ise mutlugu veren araba ev ve luks hayat gittigi icin buna aslinda mutluluk denmez,Kandirmaca denir.

 

Mutluluk senin icin ne ise , onunla mutlusun. O yoksa mutlulukda yok.

benim icin hayati, yasami kolaylastiran birsey, bes kurussuz gezerkende mutlu anlarim cok oldu.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

sağlık , gönül huzuru ,kaanat ve ihtiyaçları karşılıyacak kadar para...... fazlası insanı yorar

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...