Jump to content
gupsse

Namazda İsteksizlik

Recommended Posts

İsteksizlikten ziyade erteleme, son vakte bırakma benim problemim. Allah hepimizin yardımcısı olsun. Namaz sevgimizi eksik etmesin.

Namazını son vakte bırakıyorsan hep sunu canlandır gözünün önünde.. Ahirette sorguya cekilirken tam cehennem atesine atılacagı sırada ,kıldıgı namazları sayesinde son dakikada kurtulan bir adamın hikayesi vardı..Namazını hep son dakikaya bırakırmış,allahın huzurunda da hersey hesaplanmıs ama namazları kalmıs,atın bunu cehenneme dedikleri sırada,adam namazlarım da mı beni kurtarmayacak diye feryat ederken,namazları onun elinden tutup kurtarır...

Ve adam;nerede kaldın,az daha cehenneme gidiyordum deyince de namaz da şöyle cvb vermiş;

Sen,beni dünyadayken nasıl son dakikaya bıraktıysan ben de seni öyle son dakikaya bıraktım demiş..Çok ibretlik bir olay.. Hep bunu hatırlar,o zaman namaza öncelik veririm.. Tam detayıyla yazamadım,bilenler vardır bu hikayeyi mutlaka..Şimdilik aklıma bu geldi,belki faydası olur size...

Benim metodum; namaza başlamadan evvel güzel bir ayet-el kürsi okumak. Böylece hem içsel bir hazırlık yapmak, hem de vesveseden gönlümüzü arıtmak mümkün.

Ayrıca;

Kimin huzuruna çıktığımı bilmek hem şevkimizi arttıracak, hem de o namazın ağzımızdaki tadını arttıracak.

İnanın, niye bu kadar kısa sürdü, diye üzüleceksiniz namaz bittiğinde.

Denemek bedava. Alınan tad, paha biçilemez :)

Namazını son vakte bırakıyorsan hep sunu canlandır gözünün önünde.. Ahirette sorguya cekilirken tam cehennem atesine atılacagı sırada ,kıldıgı namazları sayesinde son dakikada kurtulan bir adamın hikayesi vardı..Namazını hep son dakikaya bırakırmış,allahın huzurunda da hersey hesaplanmıs ama namazları kalmıs,atın bunu cehenneme dedikleri sırada,adam namazlarım da mı beni kurtarmayacak diye feryat ederken,namazları onun elinden tutup kurtarır...

Ve adam;nerede kaldın,az daha cehenneme gidiyordum deyince de namaz da şöyle cvb vermiş;

Sen,beni dünyadayken nasıl son dakikaya bıraktıysan ben de seni öyle son dakikaya bıraktım demiş..Çok ibretlik bir olay.. Hep bunu hatırlar,o zaman namaza öncelik veririm.. Tam detayıyla yazamadım,bilenler vardır bu hikayeyi mutlaka..Şimdilik aklıma bu geldi,belki faydası olur size...

Aslında doğruyu biliyoruz farkındayız ama bazen insanın duymaya ihtiyacı oluyor. Haklısınız. Allah razı olsun.

Aslında doğruyu biliyoruz farkındayız ama bazen insanın duymaya ihtiyacı oluyor. Haklısınız. Allah razı olsun.

Tabiki insanız zaman zaman böyle durumlar olabilir..Ben vaktinde kılıyorum ama huşu içinde kılamıyorum mesela..O yüzden önemli olan çaba harcamak ve bunu uygulamaya calısmak..Faydalı olabıldıysem ne mutlu..Allah cümlemizden razı olsun..

Bu namaz isteksizligi ben de de oluyor..bir dönem oluyor canla basla kiliyoru..sonra bir dönem kilmammisim..anlamiyorum sürekli huzursuzda oluyorum aslinda...

BİR HİKAYE

Bir gün Hz. Muaviye’yi şeytan namaza kaldırır. Hz. Muaviye şaşkınlıkla neden kaldırıldığını sorar: Şeytan ona şu ibretâmiz cevabı verir: “Ben şeytanım. Geçen gün birisi sabah namazını kaçırdı. Kalktığında öyle bir “of” etti ki, onun nedameti yüzü suyu hürmetine Allah pek çok kimseyi bağışladı. Seninki de öyle olur diye korktum ve onun için seni namaza kaldırdım.”

Evet, günahlara karşı ciddi bir nedamet hissi, o günahın açtığı boşlukları kapatabilir. Aksi takdirde açılan gayyalar her zaman bizi içine çekip yutabilir. Bundan dolayıdır ki, çok dikkatli yaşama mecburiyetindeyiz. Çünkü, insan hayatında “kabz u bast”lar sürekli olarak birbirini takip eder ve onu hep boşlukların etrafında gezdirirler.

Çarşıda gözünüz bir harama iliştiğinde, hemen anında mescide gidip, iki rekat namaz kılmalı.. bir an kahkahayla gülme gafletinde bulunulduğunda, derhal bir kenara çekilip tevbe edilmeli.. zira, unutulursa kalır, kalır ve katmerleşir. Zamanla da Rabb ile irtibat, kesilir ve o günahzede kendini dalâlet ve inhirafların ağında bulur.

Bendede çok oluyor isteksizlik,kışın soğukta işyerinde onca zor şartlara ve izin verilmemesine rağmen namazımı kılarken şimdi sıcakta,tatildeyken çok zorlanıyorum kılmaya ve şunu yapıyorum bende hemen hemen hergün evdeyim ezan vakitlerinide biliyorum o vaktin ezanına kadar yapacağım işleri bitirip o vakitte ilk okunduğu anda boş olmaya dikkat ediyorum ve annemle babama takılıyorumki cemaat olarak ailece onların yanında kılıp,sonraya bırakmıyorum kalır diye...bide çok güzel oluyor anne babayla kılmak,ayrı bir tadı varmış bununda yeni öğrendim.... herkese tavsiye ederim:)

• Like 1