Jump to content
devrikcumle

Okuma Notları...

Recommended Posts

insanlar hayatlarının kurtulmasını istemiyorlar. hiç kimse sorunlarının çözülmesini istemiyor. dramlarının. önemsiz meselelerinin. hikayelerinin çözülmesini, pisliklerinin temizlenmesini istemiyorlar. çünkü geriye ne kalacağını biliyorlar. büyük ve korkunç bir bilinmeyen...

c.palahniuk/gösteri peygamberi

"Küfür ile iman, inkar ile ikrar, tasdik ile şüphe arasında bir durumdaydım. Kalbimle inkar ettiğimi aklımla, aklımla inkar ettiğimi kalbimle kabul ediyordum.

Kısacası, şüphe denilen ejderha tüm bedenimi sarmıştı. Bir fikri ne kadar sağlam temeller üzerine kurarsam kurayım, şüphe ejderhası bir dokunuşta onu yerle bir ediyordu. Bari tam bir inkarla sabit bir noktada kalabilseydim. Ama ne gezer.

İnkar başka şey, şüphe başka şey. Şüphe ejderhası doğru olan her fikrin düşmanıydı. İkrar olsun, inkar olsun, kesin olan hiçbir şeyi kabul etmiyordu. Hayattaki sahneleri fikrin dış aleme bir yansıması olarak kabul edersek, ne müthiş bir azapta, ne dayanılmaz bir ateşte kaldığım anlaşılır..."

Filibeli Ahmed Hilmi/A'mak-ı Hayal

Korktuğun zaman bil ki dedi fısıltıyla,korkuda cesarette aynı çemberin parçalarıdır.Bil ki çember senin içindedir demek kikorkak olduğun kadar cesur olabilirsin.Ne kadar derine düşersen düş, bir o kadar yükseğe çıkabilirsinRinozziyi hatırla halife El Mansuru hatırla.Korkuya tosladığında , felakete uğradığında,çukura düştüğünde tek yapman gereken çemberde geri geri yürümek ,taki zıt parçaya ulaşana dek.Sebeb-i felaketin herneyse onun zıddına ulaşana dek.

Elif Şafak-şehrin aynaları

• Like 1

arkadaşlar ,

ben yıllardır okuduğğum kitaplarda hoşuma giden yerleri sayfa numarası ile yaparak bir deftere yazarım ...

aynı olayı burada da başlatmak istedim ...

bakalım hangi kitaların hangii kısmını sevdik?

ben başlıyorum öncelikle....

'gelecek insanın önünde uzanan ve içinde saklı olanların gözükmediği sonsuz karanlığın içinden sıyrılıp çıkarak kesinleşiyor .geleceğinin farkına varmadan başka umutlar ve hayallerle geleceği bekliyor.İşte en korkuncu o bekleyişteki bilgisizlik.Ve buda insanoğlunun en büyük zaafını oluşturuyor...

Ahmet Altan / Kılıç Yarası Gibi

--------------------

hatta bir de gene Ahmet Altan'ın aynı kitabından;

'hakiki aşk kılıç yarası gibidir yara kapansada izi mutlaka kalır'

sözü beynime kazındı

elif şafak aşk her kelimesi beni etkiledi ilahi aşkçok güzel bir kitap

pekii bize kiaptan bi alıntı yapabilecek misin?

tabi canım:)

Aşkın hiçbir sıfata tamlamaya ihtiyacı yoktur

başlı başına bir dünyadır aşk

ya tam ortasındasındır merkzinde

ya da dışındasındır hasretinde.....

Guest Laliderya

bu kitabı istiyorum hem de çokkk

Şu masanın başında pek çok gece yolunu uyanık beklediğim sevgili ay.Geceleri görünen kederli dost,keşke bana bu bakışın,benim ıstırabıma son bakışın olsaydı.

Şu masanın başında pek çok gece yolunu uyanık beklediğim sevgili ay.Geceleri görünen kederli dost,keşke bana bu bakışın,benim ıstırabıma son bakışın olsaydı.

hangi kitap?