Jump to content
devrikcumle

Okuma Notları...

Recommended Posts

Guest kemtamin

hayatımın en mutlu anıymış,bilmiyordum/ ORHAN PAMUK-masumiyet müzesi..

"Çıkarlarını düşünmeyenler unutulacaktır. Her olayda bir kenara çekilenler gerçekten de bir kenarda kalacaklardır. Yaptıkları işlerin gizli kalmasını isteyenler, bunda başarıya ulaşacaklardır. Kimse, onların varlığıyla tedirgin olmayacaktır. Bir gün öldükleri zaman, arkalarında küçük bir iz, bir anı, bir gözyaşı, bir eser bırakmadan yok olacaklardır. Gazetedeki ölüm ilanı bile, yedinci sayfada bir kenarda kalacak, kimsenin gözüne çarpmayacaktır. Hayattan çıkarı olmayanların, ölümden de çıkarı olmayacaktır."

Oğuz Atay/Tutunamayanlar

''Kendimden kaçmak için her yolu denedim.Hatta Svahili dilini öğrenmeye bile kalktım,bu dilin herşeye karşın bana çok uzak kalacağını düşünerek.Çalıştım,çok uğraştım ama boşuna.Svahili dilinde bile kendimi anlıyordum,ait oluş yakamı bırakmıyordu.''

Pseudo / Emile Ajar

• Like 2

Çünkü insanlar, evrensel ilahi ruhlarına sınırlı kanunlar koydular. Bedenleri ve ruhları için acımasız kanunlar çıkardılar. Eğilim ve duyguları için korkunç ve dar zindanlar yaptılar. Kalpleri ve akılları için derin ve karanlık mezarlar kazdılar.

Asi Ruhlar.

• Like 1

Guest contente

''Daha yürüyelim,daha yürüyelim!'' diyordu.Baksanıza,bu denizdeğil,bu bir bahçe...Bu geniş nihayetsiz bir bahçe...Baksanıza,ne kadar çok sarı güller,ne kadar çok mor menekşeler,ne kadar çok beyaz papatyalar var.Bu nihayetsiz bahçenin bölümlerinde türlü türlü çiçekler fısıldaşıyor,görmüyor musunuz,bu bölümler arasındaki yollar ki dolaşa dolaşa taaa ufuklara kadar gidiyor.Bu yollarda yalnız ey denilen sığuk hayalet mi gezinecek?yürüyelim ,yürüyelim...Bir daha dönmemek üzere''

Yakup Kadri Karaosmanoğlu-Kiralık Konak

Keşke bir daha dönemek üzere böyle bir çiçek bahçesine girebilsem.Pembe bir dünya...Gerisini düşünmeden ufuğa doğru yürümekkk......

Beni çok etkilemişti bu sözler.Zamanında not almışım.Yıllar öncePaylaşmak istedim

--------------------

Evet gerçekten çok güzel bir kitap AŞK.Tabi kurmaca bir eser olduğu için bazı yerleri gerçek değil.ilginç gelebilir o yüzden.Ben de tavsiye ederim mükemmel..

Guest AtLaSsS

ılık ve basınclı su uzerımden akarken, kendımı baska bır kadınmısım gıbı kurdugum bır hayalı canlandırarak,onun, o kadının basına gelenlere aglıyorum...

Ne zaman aglamak ıstesem artık boyle yapıyorum..

2. bolum 206. sayfa

yuksek topuklar..

"herkes ögrendikleriyle ölecek,

bildikleriyle dirilecektir."

"sevgiyi ölümsüz kılan,sevilenin ölümsüzlügüdür.."

Muhammed Bozdag/ SEVGİ ZEKASI

• Like 1

Guest İDİL

Taş köprünün tam orta yerinde durdu. Artık biliyordu ki ne geriye ne ileriye hangi yöne adım atarsa atsın, karşısında hikayesini bulacaktı. Biliyordu ki görüp geçirdiği her bir acıyı ve her bir saadeti tekrar ve tekrar yaşayacaktı. Her kuşluk vakti ferahlayıp kanat çırpan yüreği, her akşam vakti sıkışacaktı. Yaşanan, yaşanılan ve aslolan tekerrürdü; ve tekerrürde hiçbir şey baki kalamazdı. Öyle ise dönüp durmalı halka diye düşündü. Nesim-i seherde tazelemeli yüreğimi, öğle güneşinde lime lime etmeli etlerimi, gün batımlarında bir bir toplamalı oraya buraya dağılmış parçalarımı, yıldızların altında tekrar ete kemiğe büründürmeli beni. Dönmeli ki ben, ben olmaktan çıkayım. Toprağa karıştığımda yabani bir ot olup boy vereyim; dönmeli ki otu alıp kaynatmalı başka başka insanlar; dönmeli ki şifa niyetine içsinler beni, hastalıklarına deva, yaralarına merhem olayım. Dönmeli ki ölümlerden hayat doğsun. Dönmeli ki başka başka demlerde, başka başka sıfatlarda vücut bulayım. Dönmeli ki her dem başka bir suret ile geleyim.

Halka dediğin dönmez ise

kendini yer bitirir;

Bir yılan ki

kuyruğunu ısırır.

Yılanın gözleri

işte bunu hatırlatır.

Elif Şafak/pinhan...