Jump to content
Hak Aşığı

Rüyalar Hakkında Bir Soru

Recommended Posts

Benim yaptığım bi okumadan dolayı (ben öyle düşünüyorum) bazı şeyler bi gün öncesi veya aynı gecesinde rüyamda alenen görüyorum olayları ... Hani bazen derler ya rüyanda ayan olur ALLAH korusun yaklaşan tehlike varsa önlemini alabilirsiniz vs diye... Ben rüyayı ALLAH'ın izni ile görüyorum ama önlem alma kısmında takılıyorum... Bunun için bir dua var mıdır,yada bu rüyanın yaşanmaması için nasıl bir şey yapılmalı???

Kötü rüya görürsem akan suya anlatır,su gibi aksın hayra çıksın diye dua ederim,birde bizim buralarda ekmeğin arasında tuz konulup köpeğe verilincede rüyanın kötülüğe çıkmaması için dua edilir ama başka bildiğiniz buna benzer etkili bi yöntem yada dua var mı???

• Like 2

böyle rüyalar istihare sonucu bende görüyordum ben kötülük yaklastiginda en etkili dualari okusam dahi yine de olaylar ayni sekilde gerceklesmistir, demek ki yasanacak durum oldugu icin, o yüzden öyle okumalari coktan beri okumuyorum kötü rüya sonrasi paniklenmemek icin... bence önceden görmemek bilmemek en iyisi...

Benim ki istihare değil açıkçası rüya görmek için okuduğum bi okuma usülü de değil ama duanın özünde okuyanların hissiyatı gelişir olabilecekler rüya yolu ile bi şekilde gösterilirmiş...Öyle hergün de görmem ama gördüklerimide yaşıyorum ... Bi şekilde görmek ne bileyim en azından haberdar olmak vs güzel bunları bi çok kişide söyler ama bu rüyanın hayra çıkması için vs ne okunur neler yapılır ...

Estağfurullah ne ayıbı.Hepimiz kuşkusuz okumalar yapıyoruzdur dileğimiz için vs ne bileyim yapmasak bile gece uyurken belli dualarınız vardı aynı saatte bunlar bile hissinizin gelişmesine rüyalarınızın anlamlanmasına vesiledir...

Düzene girer rüyalarınız

bende gördüklerimi hatırlamıyordum ama şükür düzeldi sanırım inşallah hatırlama sorununu tekrar yaşamam :)

• Like 1

Ben bir sürü istihare yaptım hiç ama hiç birinde rüya görmedim ama senelerdim yaşadığım bir olay vardır o gün çok üzüleceğim birşey olacaksa kendine başıma yada çevremden birirnin başına gelecekse onu muhakak görürüm o gece rüyamda ve sabah daha ben ne görmüştüm falan derken öülene kadar o gördüğümü birbir yaşarım ama daha bir kez istihareden rüya görmedim

Benim yaptığım bi okumadan dolayı (ben öyle düşünüyorum) bazı şeyler bi gün öncesi veya aynı gecesinde rüyamda alenen görüyorum olayları ... Hani bazen derler ya rüyanda ayan olur ALLAH korusun yaklaşan tehlike varsa önlemini alabilirsiniz vs diye... Ben rüyayı ALLAH'ın izni ile görüyorum ama önlem alma kısmında takılıyorum... Bunun için bir dua var mıdır,yada bu rüyanın yaşanmaması için nasıl bir şey yapılmalı???

Kötü rüya görürsem akan suya anlatır,su gibi aksın hayra çıksın diye dua ederim,birde bizim buralarda ekmeğin arasında tuz konulup köpeğe verilincede rüyanın kötülüğe çıkmaması için dua edilir ama başka bildiğiniz buna benzer etkili bi yöntem yada dua var mı???

Bu konuda bize Ebu İsa et-Tirmizi’den sahih bir hadis aktarılmıştır: Bize Nasr b. Ali, Abdulvahhab Selcafi’den, o Eyyub’dan, o Muhammed b. Sirin’den, o Ebu Hureyre’den aktarmıştır. Hz. Peygamber şöyle der: ‘Kıyamet yaklaşınca, müminin rüyası yalan çıkmaz. Müminlerin içinde rüyası en doğru olanı, sözü en doğru kişidir.Müslümanın rüyası, nebiliğin kırk altıda birlik parçasıdır. Rüya üçe ayrılır. Salih rüya Allah’tan müjdedir. İkincisi şeytanın üzmesinden ibarettir. Üçüncüsü ise insanın iç konuşması şeklindeki rüyadır. Biriniz hoşlanmadığı bir rüya görünce, kalksın nafile kılsın ve rüyasını kimseye anlatmasın.’ Tirmizi hadisin sahih olduğunu söylemiştir. Ebu Katade’nin aktardığı hadiste ise şöyle denilir: ‘Aranızdan biri nahoş bulduğu bir rüya görürse, üç kez soluna tükürsün ve şeytanın şerrinden Allah’a sığınsın. Böyle yaparsa, şeytan ona zarar veremez’ demiştir. Başka bir sahih hadiste ise ‘Müslümanın rüyası, anlatmadığı sürece bir kuşun ayağındadır. Rüyasını anlatınca, gerçekleşir.’ alıntı

kötü rüya şeytandanda olsa bilinçaltıda olsa hiç birşekilde anlatmayın yorum yapıldığında yoruma göre hükmü olur gerçekleşir hakaşığı..