Jump to content
  • 0
Guest veli nimet

Bir Hayvan Arıyorum

Question

Guest veli nimet

arkadaşlar, ben küçükken, yaklaşık 15 sene önce, mahallede bir hayvan dolaştırılırdı tepside. hayvan demek ne kadar doğru olur bilmiyorum, ne hayvandı ne canlıydı sanki. ama sirke gibi kokuyordu ve yine sirkeye benzeyen bir sıvıya yatırılmıştı, genişler gibiydi. yuvarlaktı, yufka gibi açılmış, ama yufkadan kalındı ve daha sağlam, kaygan görünüyordu. bu hayvanın belli bir süre sonra el değiştirmesi gerekiyordu. biri size verdiği zaman kabul etmezseniz eğer başınıza adamakıllı bir felaket geliyordu. bir hafta içinde verecek kimse bulamazsanız toprak altına gömmeniz gerekiyordu. nedir bu, bilen, gören var mıdır?

67 answers to this question

Recommended Posts

• 0
evet çay ve tam adı kambuça değil kombuçay

:rofl: evet.. haklisin. ben cografya ile biolojiyi karistirmisim... sorry.. ama o kadarini hatirladim ya, ona bak sen.. :D

• 0
Guest puleram

bende biliyorum onu.bi ara hep olurdu bizde ama uzun zamandır yok.garip bişeydi ya

• 0
eline sağlık nesra, işte bu bahsedilen yaratık... gördüğünüz gibi dilekleri yerine getirmekten çok çok daha fazla işe yarıyo

Banada bu geldi yıllar önce ilk mesajımda anlattığım şeyler sö ylendi vs.. çay demiyle sulanıyordu hergün bir duasıda vardı..ozaman okumuştuk dilek için işte :)

• 0
Guest caglayan

kombucha-1.jpg ne hayvan be... mubarek ejderha.... :D

kombucha2-1.jpg

aok_01-1.jpgKombucha20001-1.jpg

kombucha-2.jpg

• 0
Guest a$ik

midem bulandi yaa

• 0

ılk defa duyuyorum nasıl bı seykı o oyle

--------------------

kombucha-1.jpg

bumu o hayvan ne entresan

• 0
Guest Îکє†

arkadaşlar hayvan diiil tabi ki, bir çeşit mantar, kefir gibi yane sürekli ürüyor ve suyu içiliyo, aynen kefir gibi... mantarımsı canlı organizmalar işte (bioloji bilmiom, yanlışım varsa terimlerde affola :D)

• 0
Guest caglayan

MS. 4. yüzyilda Koreli bir Doktor tarafindan gelistirilmis, ismi de Kombu imis....zamanin mide rahatsizligi geciren Japon Krali, bunu icince iylesivermis ( Mantarli Cay...mantar Mikrobiyolojik Manada)

Japonca Cayin ismi Cha oldugu icin ismini Kombucha takmislar... yani Kombu nun cayi :), ve kahverengi yosunlardan yapiliyormus... detayini geciriyorum... yapilisi Bira yapimini yada Alkollü icecek yapimini andiran bir prosess.... yani 15 - 20 gün sonra sirkelesmeye basliyormus.... cok bi beter faydaliymis, hic tiksinmeden icin :)

(kaynak... wikipedia)

• 0

arkadaşlar küçükken benim elimede geçmişti ve dağıtılması gerekiyordu hergün belli bir miktar kendi içtiğim çaydan biraz döktüm üzerine yani o şekilde üreyebiliyordu bi kavanozun içindeydi sanırım benimkide amao beleyen çayın kokusundan mıdır nedir çok keskin bi kokusu vardı ve dağıttım dağıtmadan önce 2 ye ayrılıp bi başkasına verdim dilek için yapılıyordu ama toprağa gömülürmü bilemiyorum...