Jump to content
İη¢ιѕєℓ

Kadir Gecesini Tesbit Etmek

Recommended Posts

kadir gecesi ramazanın 20'sinden sonraki tek gecelerde aranmalıdır diye bir hadisi şerif olduğunu biiyorum ben..

ALLAH hepinizden razı olsun.inşaallah kadir gecesinin hakkını vererekten ibadet etmeyi yaratanım hepimize nasib eder.

çakır abi; bu yıl ramazan hangi gün başladı?

nette bu yıl için şöyle bir yazı gördüm

Ebu Said r.a şöyle dedi : Peygamber s.a.v bize bir hutbe yaptı ve şöyle dedi : Bana kadir gecesi gösterildi ve sonra da o bana unutturuldu. Sizler kadir gecesini ramazanın son on gününün tekli gecelerinde arayınız …”

Buhari : 4.c.1869.s

Kadir gecesinin 19 olma ihtimali ... 27 Temmuz Cumartesiyi pazara bağlayan gece ...

Kadir gecesinin 21 olma ihtimali ... 29 Temmuz Pazartesiyi salıya bağlayan gece ...

Kadir gecesinin 23 olma ihtimali ... 31 Temmuz çarşanbayı perşenbeye bağlayan gece ...

Kadir gecesinin 25 olma ihtimali ... 2 Ağustos Cumayı Cumartesiye bağlayan gece ...

Kadir gecesinin 27 olma ihtimali ... 4 Ağustos Pazarı pazartesine bağlayan gece ...

Kadir gecesinin 29 olma ihtimali ... 6 Ağustos Salıyı çarşanbaya bağlayan gece ...

19 … 27 Temmuz.

21 … 29 Temmuz.

23 … 31 Temmuz.

25 … 2 Ağustos.

27 … 4 Ağustos.

29 … 6 Ağustos.

adir gecesi, kudret gecesidir. O bin aydan daha hayırlı bir gecedir. Allah Teâlâ, “kutlu bir gece” olduğunu haber verdiği Kadir gecesinin önemini özel bir sûre ile Kadir Sûresi ile belirtmiş ve bu geceyi, ayların hayrı ile mukayese etmiştir. (Kadr, 1–5). Zira Allah’ın insanlığa son ilahi mesajı olan Kur’an-ı Kerim bu gecede indirilmeye başlanmıştır. Özellikle Kur’an’ın bu gecede indirilmesinin geceyi şereflendirdiğini ve kadrini yücelttiğini ifade etmek üzere ona bu isim verilmiştir. Bu sûre inmeden önce gecenin böyle bir ismi yoktu. Duhân Sûresinde “Biz onu mübarek bir gecede indirdik” (44/3) buyrularak bu gecenin bereketli, hayırlı, uğurlu, önemli ve kutsal bir gece olduğu açıkça ifade edilmiştir. Bakara Sûresinde ise (2/185) Ramazan ayında indirildiği belirtilmiştir. Buna göre Kadir gecesinin Ramazan ayında olduğu açıktır.

Kadir gecesinin Ramazanın hangi gecesine denk geldiği konusunda farklı görüşler ileri sürülmüştür. Ancak İslâm âlimlerinin büyük bir çoğunluğu, Peygamberimiz’in bu konudaki hadislerinde geçen bilgileri dikkate alarak Kadir gecesinin Ramazanın yirmi yedinci gecesi olduğu kanaatine varmışlardır. Kadir gecesinin kesin olarak bildirilmemesi, insanların ona güvenip diğer zamanlarda kulluk görevlerini ihmal etmemelerinin hedeflenmesi gibi bazı hikmetlerle açıklanmıştır.

Bu gecenin önemine dair Peygamberimiz şöyle buyurmuştur: “Faziletine inanarak karşılığını Allah’tan bekleyerek değerlendiren kişinin geçmiş günahları bağışlanır” (Buharî, “İman”, 28). Dua ve tövbelerin kabul edildiği bir gece olan Kadir gecesinde sabaha kadar melekler ve Cebrail yeryüzüne iner. Ayrıca bu gecenin esenlik ve mutluluk gecesi olduğu belirtilmiştir. Zira melekler gecenin başından itibaren tan yeri ağarıncaya kadar gruplar halinde inerek müminlere selam verirler. Bu durum gecenin karanlığı çekilinceye kadar devam eder. Allah Teâlâ’nın Rahman ismiyle tecelli ettiği bu gecede ibadet ve duayla geçirip dileklerimizi ve isteklerimizi O'na arz etmek için değerli bir fırsattır. Hz. Peygamber Ramazan’ın son on gününe girildiğinde dünyevî işlerden uzaklaşarak mescide itikâfa çekilir, vaktini daha çok ibadet ve tefekkürle geçirirdi (Buhârî, İtikâf, 1). Hz. Âişe radıyallahu anhâ bu gecenin nasıl ihya edileceğini Hz. Peygamber’e sormuş, o da “Allah’ım! Sen affedicisin, affı seversin, beni affet de” şeklinde cevap vermiştir. (Tirmizî, Da’avât”, 84). Şu halde bu gece Rabbimizle dost olup gecenin feyzinden istifade etmeliyiz.

Kadir gecesi geçti bence bu gece değil
öyle olmuş olsa bile Kadir gecesine niyetlendiğimiz için bu gece ve yarıngündüz yapacağımız bütün ibadet ve emeller yine Kadir gecesi hükmünde oluyor Kadir gecesi bir sene tek günlere bir senede çift günlere denk geliyormuş.. Perşembe sabahı bizim burdaki horoz ağzını açıpda ötmedi..herzaman öten horoz o gün ne hikmetse hiç ötmedi..dikkatimi çekti..

Şu an benim memleketimde bardaktan boşanırcasına değilde kovadan boşanırcasına yağmur yağıyor sel olabilir hava açık değil ama buda rahmet ,her gününü kadir bil demiş eskiler biz ibadetimizi edelim ALLAH büyük O(c.c) duaları kabul edendir...

• Like 1

bugun de olabilir çünkü tekli gece bu gece de.. kadir sureli namazı kılsa herkes keşke..

farz namazda kadir suresini okumak gerekiyor.kadir gecesinde böyle yaparsan af olunursun diye duydum bebe kardeş.