Jump to content
кυвiŁαу

Türkiye'de İlk Kez 'Kürdistan' Adıyla Dernek Kuruldu

Recommended Posts

Türkiye'de ilk kez 'Kürdistan' adıyla dernek kuruldu

Diyarbakır'da açılışı yapılan ve adında 'Kürdistan' bulunan Gençlik Hareketi Derneğinin tabelası asıldı. Bu tabela ilk kez Kürdistan adı bulunan tabela oldu

fft2mm3132977.jpg

Yargıtay, Şanlıurfa’da bir vatandaşın yeni doğan çocuğuna ’Kürdistan’ ismini vermesini onaylarken, Diyarbakır’da ilk kez içinde Kürdistan ifadesi geçen bir Dernek kuruldu.

Merkez Yenişehir ilçesi Ofis semtindeki bürosuna tabela asan Kürdistan Gençlik Hareketi Derneği’nin (Komeleya Tevgera Cıwanên Kurdistanê) açılışını bugün gerçekleştirdi. Derneğin açılışı sırasında Irak Kürdistan Bölgesel yönetiminin kullandığı Kürdistan bayrağı bulunurken, Dernek Başkanı Serhad Mêrdini, giydiği yöresel kıyafetlerle Kürtçe olarak basın açıklaması yaptı. Mêrdini, 2012 yılında yapılan toplantı ile ’Tevgera Civanen Kurdistan’ adını aldıklarını belirterek şöyle dedi:

"25 Temmuz 2013 tarihinde tüzel kişilik kazanan derneğimiz, Kürdistan ismini tabelasında bulunduran ilk tüzel kurum olma özelliğini taşımaktadır. Tevger, Kürtlerin ulusal haklarını tartışma konusu yapmadan savunur. Tevger, hak olanın tartışılamayacağını, hiç kimse tarafından da yok sayılamayacağını ve uygun koşullarda bu hakkın kullanılacağını savunur. Tevger, legal demokratik mücadeleyi esas alırken, koşullara göre farklı mücadele yöntemlerini kullanmayı da meşru bir hak olarak görür."

DERNEKLER MASASI’NDAN CEVAP BEKLİYORLAR

Açıklamanın ardından DHA muhabirinin sorularını yanıtlayan Dernek Başkanı Serhad Mêrdini, isim konusunda yeni yasal düzenlemelerle Dernekler Masasına başvuru yaptıklarını kaydederek şunları söyledi:

"Kürdistan ismi ile müracaat ettik. Yapılacak inceleme sonucunda bize durumun ne olduğu bildirilecek. Biz bağımsız örgütlenen, herhangi bir partiyle organik bağı olmayan, tamamiyle bağımsız olarak bir araya gelmiş Kürt gençleriyiz. Kürtlerin temel hak ve özgürlüklerine ulaşabilmesi için Dünya ve Türkiye gerçekliğini göz önünde bulundurduğumuzda, yasal ve legal siyaset alanında mücadele yürütmeyi uygun gördük. Bunun bu dernek etrafında şekillenebileceği öngörüsünde kararlaştık ve resmi başvurumuzu yaptık. Biz olumsuz bir şey çıkmamasını umuyoruz. Olumlu cevap gelirse üye kayıtlarına başlayacağız."

Kaynak : Türkiye'de ilk kez 'Kürdistan' adıyla dernek kuruldu - Posta

Madem çok istiyorlar verin diyarbakırı onlara ne yapıyorlarsa yapsınlar ama Türkiyeye bir daha adım atamasınlar koskoca bir sınır duvarı yapsınlar elektrik su doğalgaz gibi ülkemin bütün olanaklarını kessinler ve Türkiyedeki bütün insanlarını alsınlar yapsınlar kendilerine bir ülke.

kafam çok iyi... buna yazılacak o kadar çok kelimeler var ki anlatamam ama şu anda yazsam kesin ceza yerim....

Madem çok istiyorlar verin diyarbakırı onlara ne yapıyorlarsa yapsınlar ama Türkiyeye bir daha adım atamasınlar koskoca bir sınır duvarı yapsınlar elektrik su doğalgaz gibi ülkemin bütün olanaklarını kessinler ve Türkiyedeki bütün insanlarını alsınlar yapsınlar kendilerine bir ülke.

biz paylaştık ülkeyi.. altı onların üstü bizim!

• Like 1

kürdistan çığırtganlığı yapan herkesin bu videoyu izlemesini istiyorum...Başta Fransa...evet,maymun poposunun bile daha sevimli olduğu o meymenetsiz suratıyla madam mittrand,''ben apodan daha apocuyum '' diyor:) Allah Allah niyeki? tarihiniz mi bir,dininiz mi? Türkiye aleyhine iş yapan herkesi çok sever bağrına basar, çok vefalı ve insan haklarına duyarlı bir ülkedir fransa....kürt kardeşlerimizin gözü açılsa da şu alet oldukları oyunların perde arkasını görebilseler...Fransız bilmem ne herif vardı ismi aklımda değil...kürtlere bir alfabe verdiğimde asıl seyredin diyen....ne sanıyorsunuz Allah aşkına!!! Fransa neden arkanızda? bırakın bu şarlatanlara alet olmayı da ülkemizde birlik içinde kenetlenip huzurla yaşayalım...alın Cezayir örneği..farklı bir son beklemeyin

• Like 1

Kabahat bunlarda değil bunlara yol verenlerde herifler rüyalarında göremeyecekleri belkide çoğunun hiç düşünmediği şeyleri bile altlarından kura kura bu hale geldiler ama bu rüya karabasan olacak onlar için .

videoyu izleyemeyenler varmış..Fransa nın Cezayir soykırımı yazıp aratın çıkar(ben özet olanını eklemiştim)

videoyu izleyemeyenler varmış..Fransa nın Cezayir soykırımı yazıp aratın çıkar(ben özet olanını eklemiştim)

salla fransayı Faste.

ben başBAKANın kelle dediği 36000 VATAN ŞEHİDlerimi bilirim gerisi boş!

• Like 1

o apo dediklerinin... buraya yazılmayacak çok şey var ama. burası türk olanın ve yürekten türk hissedenin.

apo ermeni miydi neydi. şimdi de yani ermeni düşmanlığıyla suçlanıcam ama.

aklı başında o kadar kürt arkadaşım var, ermeni oyunlarını yıllarca ders ders beraber okuduk kürdistan hayalinin hem türk hem kürt tebaa açısından oluşturacağı sonuçları beraber tartıştık.

sorunun kökeni cehalet. hoş görüsüzlük, tahammülsüzlük. ama iki taraf açısından.

sağlam tezlerle aklı selim şekilde çıkıp çözüm sunamıyoruz iç meselelerimiz başkalarının tezgahında oyun planı oluyor.

sonra birileri çıkıp our boys have done it diyor yaSabıııır....

• Like 1

sallayamam Paladıs, doğudaki halk çok cahil,kandırıldıklarını anlamaları,asıl düşmanlarını tanımaları lazım...ve bunu birilerinin bir şekilde anlatması lazım...aşağılamadan,defolun gidin demeden...ben de çok yaptım çünkü vatan millet diyince hislerime engel olamayıp köpürürdüm (ki şimdi de damarıma basmasınlar)...oysa asıl amaç buydu...bizi bize düşman etmek...birbirimizi anlamalı ve kenetlenmeliyiz....biz sinirlendikçe,defolun gidin dedikçe, çakallar sahiplenirmiş ayağına oyunlarına alet ediyorlar...yazık günah aynı toprakların insanıyız ...omuz omuza savaşmış dedelerimiz...üzülüyorum valla