Jump to content
Sign in to follow this  
BlueCape

Takım Elbise Seçimi

Recommended Posts

Şık ve güzel görünmek tüm erkeklerin temel arzusu. Şık ve güzel görünmenin en güzel yollarından biri de iyi bir takım elbiseye sahip olmaktan geçiyor. Eğer kendinize yakışan, renkleri uyumlu ve vücudunuza oturan hoş bir takım elbiseniz varsa mutlaka 1-0 önde olacaksınız.

 

Takım elbise alırken mutlaka dikkatli davranmak gerekiyor. Her takım elbise sizi yakışacak diye bir kural yok. Bir şekilde ortalama bir gömlek ve uygun bir pantolon sizi kurtaracakken, takım elbisede yapacağınız bir hata sizi tamamen ortaya çıkaracak bir rezalet yaşatabilir. Örnek vermek gerekirse katılacağınız bir düğün ortamında sizden limonata veya masanıza meze getirme görevi verilebilir.

 

Sizlere takım elbise seçimi konusunda basit kuralları hatırlatmak istiyoruz.

 

1- Eğer doğuştan şanslı biri değilseniz hazır giyim ürünlerinden ziyade terzilerden sizin vücudunuza uygun bir dikimi olan bir takım elbise yaptırmayı seçin. Tabi ki bu size belki daha pahalıya patlayabilir ama en azından 3 tane takım elbise olacaksa bir tanesi size özel dikilmiş olsun. En azından çok özel günlerinizde size özel dikilmiş takım elbiseyi seçin.

 

2- İyi bir takım elbise takımı (marka) olsa da vücudunuza rahatlığı önemli. Rahat edemeyeceğiniz bir takım içinde yaşayacağınız sıkıntılar yüzünüze vuracağından kendinizi güvende hissedemezsiniz. İyi bir takım elbise, ceketlerin düğmesi kapalı bile olsa içinde kendinizi rahat hissedebileceğiniz cekettir. Unutmayın vücudunuza tam oturmalı.

 

3- Hazır giyim takım elbise alacaksanız mutlaka iyi bir terzi yardımıyla vücudunuza uygun hale getirin. Bunları neden söylüyoruz çünkü maalesef manken gibi bir vücuda sahip olmak Allah’ın özel bir lütfu. İyi bir terzinin elinde her takım elbise düzgün bir tadilattan geçebilir. Tabi ki düzgün bir terzi şart

 

 

 

4- Takım elbisenizin ceket ölçülerine gelirsek, ceketin düğmelerini iliklediğinizde arkadan bir rahatlık sağlamalı ve ön tarafta ise belli çizgiler oluşturmamalı. Ceketi biraz öne çektiğinizde vücut ile elbise arasında 2- ile 3 santim arası boşluk kalmalıdır. Ceketinizin boyu ise ortalama olarak serbest bıraktığınız el başparmağınız birinci veya ikinci boğumu kadar. kadardır. Ceketinizin kol boyu ise

 

 

 

5- Şekilde de görebileceğiniz gibi, takım elbise omuz ölçülerinde omuzunuza tam olarak oturmalı. Kol boyu ise genellikle gömleğe göre ayarlandığından, gömleğin kol boyundan bir santim fazla olmalıdır. Gömlek boyu bilek çizgisinden 2 santim aşağısı olacağından bileğinizin bir santim aşağısı kol boyu için uygundur. Tabi ki bu söylediklerimiz klasik anlayışa göredir, modaya göre zamanla farklılık göstermektedir.

 

 

 

 

6- Takım elbisenizin pantolonuna gelirsek, alacağınız pantolonda belinize tam oturması her zaman önemli. Bunun dışında ne sizi sımsıkı saracak ve rahatsızlık verecek ne de kemer taktığınızda büzüşmeyecek olması gerekiyor. Paça boyu ise klasik anlayışta pantolonun arkasından hiç kat olmadan düz bir şekilde ayakkabınızın topuğunun üstüne gelmesi yeterli.

 

7- Kumaş tercihine gelirsek eğer kesinlikle polyester ve sentetik kumaşlardan uzak durun. Bu hem sağlıksız hem de size uzun zaman fayda sağlamayacaktır. % 100 Pamuklu ürünler ise kolay buruşacağından yine tercihimin dışında olmalı. Geriye tek bir seçenek kalıyor o da yün takım elbiseler. (kaşmir, merinos, angora yünler)

 

8-Renk konusunda ise eğer çok fazla seçeneğiniz olmayacaksa (fazla takım elbiseniz yoksa) lacivert, gri, açık gri ve siyah renk takımları tercih edin. Yine desen tercihlerinizi düz renklerden yana kullanırsanız hata yapma şansınız azalır.

 

9- Ne olursa olsun bir erkeğin mutlaka her zaman güvenip giyebileceği bir takım elbisesi olması gerekiyor. Eğer sadece bir takım elbiseniz olacaksa bunun için mutlaka kaliteli bir ürünü tercih edin. 3-5 tane oransız, uygunsuz, kalitesiz takım sahibi olacağınıza bir tane sağlam sizi kurtaracak elbise alın.

 

Erkek Magazin

takimelbise3.gif

takimelbise2.gif

takimelbise1.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...