Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Erkeklerin Beyninin Duyarsız Olduğu Ses...

Recommended Posts

ABD'de yapılan bir araştırmada kadınların beyninin bebek ağlamalarına karşı tepki vermeye bağlantılı olduğu buna karşılık erkeklerde böyle bir tepki verme mekanizmasının olmadığı ortaya çıktı.

 

ABD'deki Ulusal Çocuk Sağlığı Enstitüsü'nden uzmanların yaptığı araştırmada 18 erkek ve kadın üzerinde test yapıldı. Onlardan zihinlerini başıboş dolaştırmaları istendi. Katılımcıların aynı zamanda bu süre içinde beyin taramaları yapıldı.Uzmanlar daha bebek ağlaması sesi kaydedilmiş kısa videolar oynattı.

 

KADINLARIN BEYNİ BEBEK SESİ DUYDUĞU AN ALARMA GEÇİYOR

 

Taramalar kadınların beyinlerinin bebek sesi duyar duymaz alarma geçtiğini, erkekbeyninin ise dingin durumda kaldığını gözlemledi. Özellikle arka orta prefrontal ve arka singulat bölgeleri ki bu bölgeler zihnin başıboş dolaşmasıyla ilgili, MRI tarafından kaydedildi ve ve sonra sonuçlar üzerinde çalışıldı.

 

Araştırmayı yürüten Marc Bornsteinfrom bu tepkilerin erkek ve kadın arasında değişiklik gösterirken, yaş, anne veya baba olup olmadığı gibi farkılıkların da araştırılmasında yardımcı olduğunu söyledi.

 

Erkek ve kadın arasında beyin aktiviteleri farklılık göstermesine rağmen ebeveyn olup olmamalarının beyin durumlarında bir değişiklik yaratmadığı belirtildi. Hamilelik sonrasıkadın vücudunun bebek seslerine tepki verdiği uzun zamandır biliniyordu. Doğumdan hemen sonra kadının "irtifa kaybı refleksi" -bu refleks göğüslerin süt vermesiyle ortaya çıkar- zamanı besleme duyusu ihtiyacına göre ayarlar. Çığlık sesi duymak veya belirli düşünceler memeden süt salgılamasını tetikler.

 

Araştırmada ayrıca bebek ağlamalarının daha sonra otizm olup olmayacaklarıyla da ilgili olduğu belirtildi. Uzmanlar bebek ağlamasının otizm tanısı koymada rol oynayabileceğini kaydetti. Daha önce yapılan araştırmada bebeklerin çığlığının optizmin gelişip gelişmeyeceğini gösterdiği ortaya çıkmıştı.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...