Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Diş Ağrısı Neden Gece Artar?..

Recommended Posts

Bir anda başlayan ve giderek artan bir diş ağrınız varsa hemen bir hekime başvurmak gereklidir. Fakat, diş ağrınız muhtemelen gece yarısı başladıysa sabaha kadar da devam edecektir. Diş ağrısını hafifletmek ve yavaşlatmak için ne yapmalıyız?

 

Şiddetli ve zonklayan tarzda diş ağrılarının sebebi, çürük oluşan dişin artık iltihaplanmaya başlamasıdır. İltihap dişin sinirini sarar ve onu öldürerek yayılma eğilimi taşır. Dokularda ki basınç kaynaklı diş ağrısı başlar. Diş ağrısının gece olmasının başlıca nedeni ise, gece salgılanan hormonlar ile damarlar genişler. Dokulara sıvı aktarımı hızlanır ve fazlalaşır. Diş iltihaplandığı için içinde sıvı birikimi artar ve böylece sinirlere fazla baskı yapar. Böylece gece dişiniz çok daha fazla ağrır.

 

Dişiniz ağrımaya başladığında yapılacak ilk şey, dişin etrafını ve kendisini temizlemek yarım su bardağına bir çay kaşığı tuz eklenerek bu sıvı ile ağzı iyice çalkalamaktır. Tuzlu su genelde ağrının kesilmesine yardımcıdır. Ağrıyan dişin üzerine asla aspirin gibi ilaçları ezip koymayın bu tarz uygulamalar diş etlerinde tahriş yaratarak diş ağrısını şiddetlendirir.

 

Diş ağrınızın yanı sıra şişlik varsa, diş iltihabı ilerlemiştir. Dişinizin şişen kısmına yani cilt üzerinden buzla yapılan kompres ağrıyı yavaşlatacaktır. Dişin üstünde oyuk varsa bir miktar karanfil yağı ağrıyı yavaşlatır. Fakat fazlası tahrişe ve ağrının artmasına neden olur. Alınan ağrı kesiciler iltihaplı dişteki ağrıyı sadece yavaşlatır. Bu nedenle üst üste ağrı kesici almamaya özen gösterin. Çünkü, iltihabın kuruması için antibiyotik kullanmanız şarttır.

 

Bu şekilde diş hekimine başvurduğunuzda diş hekimi diş kurtarılacak durumdaysa dişi delerek iltihabı boşaltır. Daha sonra kanal tedavisi uygular. Diş kötü durumdaysa hemen çekilir. Diş çekilmeden önce yaklaşık 1 hafta kadar antibiyotik kullanılır. Antibiyotik kullanımının 2. Gününde diş ağrınız komple geçer ve kendinizi iyi hissedersiniz.

 

Genelde pek çok hasta antibiyotik kullanmaya başladıktan sonra ağrısı geçtiğinden hekime gidip, dişi çektirmez veya kanal tedavisi yaptırmaz. Fakat, bu tarz dişler tüm çene kemiğine yayılan iltihaplar veya beyin zarı iltihaplarına neden olabilir. Kesinlikle ciddiye alınması gereken bir durumdur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...