Jump to content
Sign in to follow this  
Guest jülide

Protestan Mezhebinin Doğuşunda Yahudi Etkisi

Recommended Posts

Guest jülide
sayın jülide martin luter'in yahudi dönmesi ile ilgili yazınız gerçeği yansıtmıyor tam araştırmadan bazı kaynaklar dan alınan alıntılar doğru değil doğrusu şöyle.

martin luter bir yahudi düşmanı idi bu sözler dr Salime Leyla Gürhan'a aittir kendisinin (yahudi kimligi ve tarih üzerine düşünmek) adlı konferans konuşmalarını bulursanız okuyun bende var yakından takip ettim bizzat orada bulundum bakın belki ilginizi çeker.

ayrıca martin luter' in kendi söyledikleride şöyle :yılan ısırmak huyundan nasıl vaz geçmesse yahudi bir hristiyanla nerede karşılaşırsa karşılaşşın onu soymak huyundan vazgeçmez.

1436-1546

ayrıca martin luter alman'dı bunları araştırmadan nasıl yanlış şeyler yazabiliyorsunuz.

kardeşim dikkat ederseniz koyduğum konu yabancı kaynaklardan alıntı ayrıca almanyada yahudi vardı ve dikkat ederseniz yahudi dönmesi deniliyor :)

ayrıca varsa bildiğiniz başka bir bilgi buyrun foruma koyun

Guest şalom

Aydınlanma Yahudilere daha önce hiç sahip olmadıkları yeni haklar kazandırdı: insan hakları ve vatandaşlık hakları. Yeni geniş fikirlilik o kadar ileri gitti ki, Yahudiler “fazla Yahudi” olmadıkları, fazla farklı giyinmedikleri, fazla farklı davranmadıkları, farklı beslenmedikleri ve “demode” dinlerini takınmakta ısrar etmedikleri takdirde topluma kabul edilmeye başlandı. Bazı Yahudilerin buna karşı tepkisi, işbirliğini ısrarla reddetmek oldu: tarz ve şeklen. Hasidim’in günümüzde hâlâ 18. yüzyıl Doğu Avrupa kıyafetlerini giymesi bu yüzdendir. Ancak başkalarında tam tersi tepkiler de oldu. Bu Yahudiler özgürleşme ve çağdaşlaşma ruhuna katıldı; kaşerut kurallarına, Şabat’a uymak gibi onları diğer insanlarda farklı kılan şeylerden vazgeçti. Tabii Yahudiler dinlerinden vazgeçer geçmez, asimile olmaya başladı. Bu da büyük sayılarda oldu. Tam sayısını bilmiyoruz. Bildiğimiz, bu dönemde tahmini bir çeyrek milyon Yahudi’nin Hıristiyanlığı seçtiği ve sayısız başkasının da Avrupa kültürüne asimile olduğudur. İlginç olanı asimilasyon oranının, daha az sayıda Yahudi’nin yaşadığı yerlerde daha yüksek olmasıdır.

Yahudi nüfusunun yaklaşık 5 milyon olduğu Doğu Avrupa’da 90.000’i (yani %2’si bile değil) daha kolay bir hayata sahip olmak ve toplumun ana kesimine karışmak için Hıristiyanlığı seçti. Ancak daha az sayıda Yahudi’nin bulunduğu Batı Avrupa’da, oranlar çok daha yüksekti. Fransa, İtalya ve Almanya Yahudilerinin çoğunluğu asimile oldu. Neden? Çünkü Batı Avrupa’da Yahudi olmayanlar Yahudilere karşı çok daha iyi davranıyor ve toplumun ana kesimine katılmak onlara çok daha cazip geliyordu. Hıristiyanlığı seçen Yahudilerden bazıları çok ünlüydü.yani protestanlık yahudiligin etkisinde kalmamıştır tam tersi olmuştur.

Guest jülide

yahudiler asla kökenini inkar etmez ve onların felsefesi şudur yahudi olunmaz yahudi doğulur ve sizin kutsal kitabınıza göre onlar seçilmiş halktır ve bir nevi sizdeki kitaba göre siz istemesinizde aslında yaptıklarınızla sadece yahudilere hizmet etmek zorundasınız :)

yahudiler asla kökenini inkar etmez ve onların felsefesi şudur yahudi olunmaz yahudi doğulur ve sizin kutsal kitabınıza göre onlar seçilmiş halktır ve bir nevi sizdeki kitaba göre siz istemesinizde aslında yaptıklarınızla sadece yahudilere hizmet etmek zorundasınız :)

sayin julide; söyledikleriniz hristiyan teolojisine ve felsefesine uymamaktadir. ayrica Kutsal kitabin bütününü okumaniz gerekiyor. neden böyle bir secilmislik vardir. öncelikle islamiyet ve hristiyanlik yok iken. Tek tanrili bir inanc olarak yahudilik vardi.(geri kalanlar, barbar yani tanri tanimaz,putlara tapan,her türlü igrenclik bulunan uluslar vardi. fakat yahudilerde sürekli Tanridan uzaklasmaya calismislardir) Ve bunun icin sürekli farkli bir yapisi vardi. tek ulus kavrami mesihle beraber kalkmistir. yahudilerin söyledikleri irksal bir konudur.

Dünyada sadece protestanlar yoktur. bahsettiginiz hizmet nedir tam anlamadim.

lütfen bu saldiri tutumunuzu birakin.

Selam,

ilk cümleye katiliyorum ve zaten bu dünyaca bilinmektedir. Hatta yahudi olabilmek icin baba degil ana önemlidir. Yani anne yahudi olmasi lazimdir.

Matin Luther konusundada (kendi fikrim): O bir yahudi bozmasi falan degildi. Alman oldugu tarihce bilinmektedir ve kiliseyle celiskiye girmisti cünkü halkin dini kendi dilinde anlamasini istiyordu. Bizdede yillardir tartismasi yapilan ana dilde dua/namaz/ibadet meselesi yani.

Bu yüzdendirki protestanlar kendilerini katoliklerden ve ortodoxlardan daha aydin sayarlar.

Sevgilerle

Nergiz

Guest MiracleS_
tartışmamanız dileğiyle:)

:rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:süperdiiii

Guest gerçek

nergiz sen hangi tarihi okudun arkadaşım luther yahudidir bunu kendiside bizzat ifade etmiştir kilise kurallarına uymayınca çevresinde kendisini destekleyenlerle birlikte sonradan bu protestanlık denilen mezhebi oluşturdu

ayrıca luther almayanda olması onun yahudi olmaması demek değildir Almanyada yahudilerin olduğu bilinmektedir zaten

--- Sonraki mesaj ---

selene konu tartışmak için konulur vede forum demek zaten tartışma platformu demektir

tartışmayalımda ne yapalım peki, birbirimize havaların nasıl olduğunumu soralım olabilirmi böyle bir uyarı yaa

Bir sey söylemek istiyorum. bir hristiyan samimi gördügü konulara cevap verir, gereksiz tartismalardan kacinir, her sacmaliga cevap verme gibi bir zorunlulugu yoktur. forum demek tartismak degildir sadece. paylasmaktir,bir ailedir,saygili bir ortamdir. bilgi vermek icindir,insanlara yardimci olmaktir. O yüzden kullandigimiz ve yazmis oldugumuz her konuya dikkat etmeli gereksiz söz ve sözcüklerden uzak durmaliyiz. Burda sergildeigniz her davranis sizin reel hayattaki aynanizdir. unutmayiniz ki; agiz yürekten tasani söyler.

esenlikler

Guest şalom

Martin Luter

dogumu:10 kasım 1483

Eisleben saksonya

ölüm:18 şubat 1546

Eisleben saksonya

etnik kökeni:ALMAN

meslegi:teolog-keşiş

alman büyük harfle yazıldı yani yahudi degil bunu yazan arkadaş neden araştırmak zahmetinde bulunmaz velevki yahudi olsa ne olacaktı hani hümanist insan sevgisi ile dolu bir dininiz vardı neden ırk ayırımına giriyorsunuz tanrının ırkı mı var adem'in soyundan geliyoruz diyeceksiniz sonrada yahudi ırkı veya milleti lanetli diyeceksiniz bu ne biçim bir düşünce.

nergiz sen hangi tarihi okudun arkadaşım luther yahudidir bunu kendiside bizzat ifade etmiştir kilise kurallarına uymayınca çevresinde kendisini destekleyenlerle birlikte sonradan bu protestanlık denilen mezhebi oluşturdu

ayrıca luther almayanda olması onun yahudi olmaması demek değildir Almanyada yahudilerin olduğu bilinmektedir zaten

Bende sana ayni soruyu sorabilirim ama sormasam daha iyi olacagini bildigim icin vazgectim.

Ben neredeyse dogma büyüme Almanyada yasiyorum, tahsilimide burada tamamladim az cokta M.Luther hakkinda bilgi sahibiyim.

M.Luther bir teologdu ve ben onun yahudi oldugunu bu siteden ögrendim :)))

Herneyse tartisma yasagi var bendeniz kacar :)))