Jump to content
Sign in to follow this  
Guest jülide

Protestan Mezhebinin Doğuşunda Yahudi Etkisi

Recommended Posts

sevgili melkem kutsal kitabınızda rab isa kurtarıcı diye lanse edilirken bakın ebakın diğer tarafta aynı kutsal kitapta tanrı bizzat ne diyor :)

İşaya 53:6 Hepimiz koyun gibi yoldan sapmıştık, Her birimiz kendi yoluna döndü. Yine de RAB hepimizin cezasını ona yükledi.

İşaya 53:5 Oysa, bizim isyanlarımız yüzünden onun bedeni deşildi, Bizim suçlarımız yüzünden o eziyet çekti. Esenliğimiz için gerekli olan ceza Ona verildi. Bizler onun yaralarıyla şifa bulduk

şimdi bu iddya karşı tanrının bizzat ne dediğine bakalım

Hez.18: 20 Ölecek olan günah işleyen kişidir. Oğul babasının suçundan sorumlu tutulamaz, baba da oğlunun suçundan sorumlu tutulamaz. Doğru kişi doğruluğunun, kötü kişi kötülüğünün karşılığını alacaktır.

18: 21 "Kötü kişi işlediği bütün günahlardan döner, buyruklarıma uyar, adil ve doğru olanı yaparsa, kesinlikle yaşayacak, ölmeyecektir

Matthew 7:21«Beni, `Rab! Rab!' diye çağıran herkes Göklerin Egemenliğine girecek değildir. Ancak göklerde olan Babamın isteğini yerine getiren girecektir.

sevgili kardeşim yetik tanrının elinde yani hz isa sadece sizi uyarmak için gelmiş o bir kurtarıcı değil uyarıcıdır eski ahiti okuduysan tanrı defalarca benden başka rab yok kurtarıcı yok der eğer tanrınız fikirini değiştirmediyse sanırım uyarıcı hz isa kurtarıcı tanrıdır :)

--- Sonraki mesaj ---

tahisilinizi dinler üzerinemi yaptınız bu işin azı çoğu olmaz luther bir ilahiyatçıydı bunu inkar eden yok yanlız yahudi olduğunuda inkar etmemek gerek lütfen araştırın :)

Arkadasim önce tarih bilgimi elestirdin, simdi din bilgimi sorusturuyorsun. Yapma!!! Burada sadece imam hatip mezunlari ile teologlarmi yazabiliyor??

sevgili melkem kutsal kitabınızda rab isa kurtarıcı diye lanse edilirken bakın ebakın diğer tarafta aynı kutsal kitapta tanrı bizzat ne diyor :)

İşaya 53:6 Hepimiz koyun gibi yoldan sapmıştık, Her birimiz kendi yoluna döndü. Yine de RAB hepimizin cezasını ona yükledi.

İşaya 53:5 Oysa, bizim isyanlarımız yüzünden onun bedeni deşildi, Bizim suçlarımız yüzünden o eziyet çekti. Esenliğimiz için gerekli olan ceza Ona verildi. Bizler onun yaralarıyla şifa bulduk

Hez.18: 20 Ölecek olan günah işleyen kişidir. Oğul babasının suçundan sorumlu tutulamaz, baba da oğlunun suçundan sorumlu tutulamaz. Doğru kişi doğruluğunun, kötü kişi kötülüğünün karşılığını alacaktır.

18: 21 "Kötü kişi işlediği bütün günahlardan döner, buyruklarıma uyar, adil ve doğru olanı yaparsa, kesinlikle yaşayacak, ölmeyecektir

Matthew 7:21«Beni, `Rab! Rab!' diye çağıran herkes Göklerin Egemenliğine girecek değildir. Ancak göklerde olan Babamın isteğini yerine getiren girecektir.

sevgili kardeşim yetik tanrının elinde yani hz isa sadece sizi uyarmak için gelmiş o bir kurtarıcı değil uyarıcıdır eski ahiti okuduysan tanrı defalarca benden başka rab yok kurtarıcı yok der eğer tanrınız fikirini değiştirmediyse sanırım uyarıcı hz isa kurtarıcı tanrıdır :)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

sayin julide;

simdi verecegim cevaptan memnun kalmiyacak belkide yetersiz göreceksin. Ama sunu bilmen gerekiyor. asli günah nedir? sahsi günah nedir? mesih neden carmiga gerildi. öncelikle bu takindiginiz saldiri uslubunuza cevap vermiyecektim ama belki bu sayede birileride ögrenmis olur.

Bu ayetlerden öncelikle mesih isanin cekecegi acilari önceden bildiriyor. bu mükemmel bir seydir. ikincisi bahsi gecen ayetler sahsi günahlardir ve bizde bu günahlarin sadece kisiye ait olan surumluluk oldugunu söylüyoruz. Mesih hacta bizim asli günahimiz olan ve insan icin bunu yok etmesi imkansiz olan bir seyi yapmistir. Bu bir coklari icin mantiksiz gelir.Allah biliyoruz ki mantigin üstündedir ve mantikla aranmaz. Ama biliyoruz ki Rab dilerse her seyi yapar. bide sözünden caymaz yeni bir kurtulus yolu yani eski küprü buzuk size yeni küprü yaptim demez. onda buzulma yoktur ve sürekli bagislayandir. neyse. isa mesihin gelis amaci bu ucurumu yok etmek insanlarda bulunan asli günahi yok etmektir.

burdaki ayetler sahsi günahtan bahsediyor. ayrica birakin dalga gecmeyi. kendinize ve bu forma zarar veriyorsunuz. lütfen yapmayin bunu.

[/color]İsa’nın şâkirtleri, Taberiye gölünde balıkçılık yapan kimselerdi. Öyle parlak zekâlı, bilgin kişiler değillerdi. Bir olayın bütün yanları görülüp anlaşılmayınca özellikle ümmî insanlar arasında efsaneleştirme, olaya olağanüstülük niteliği verme eğilimi vardır. İşte İsa (a.s.)’nın cesedinin kaldırılıp göğe yükseltilmesi inancı da olayın niteliğinin bilinmemesinden doğmuştur. Peygamberlerin mûcizesi elbette vardır, ama ölen kimsenin dirilip cesediyle birlikte göğe çıkması Kur’an’da sünnetullah denen ilâhî yasalara aykırıdır.

- sayin günlünce; son yazdigina cevap vermek istiyorum. öncelikle islamin mesihe bakisi bir hristiyan icin bir önemi yoktur. ayrica isteseydi krallarlada yada seckin kisileride mesih secebilirdi. Bunu yapmasinin sebebi müjdesini sadece bilgin ve üstün tabir ettigimiz krallar olsun bilim adamlari olsun degil. onun istegi tüm insanlarin kurtulus müjdesini yani halkin ve herkesimin anlamasini istemesidir. Bunun icin sectigi kisiler halktan kisilerdi. buda bir dip not olarak yaziyorum. verdigin bilgiler icin tskler..

--- Sonraki mesaj ---

islamdan baskasi yalan

islami misyonerlik yapmayin lütfen yeri degil.

--- Sonraki mesaj ---

- eski konulari cevaplanmis ve kapanmis konulari ekleyip irdelemeyin.

Guest misafir arkadaş

ben sadece hristiyanlığa göre mesih anlamını ve amac ve sebeblerini sormuştum.Sonucta burası hristiyanlık bölümü ve onla ilgili sordum.Sayın melkem başka konunun altına sorduğum için hoş değil demişsiniz ama yinede cevap yazmışsınız teşekkürler.Baştada dediğim gibi ben burda İslam dini ile ilgili bir konu yada bilgi katıp konuyu karıştırmadım.Hristiyanlığa göre tanımı sormuştum.Ama yinede verilen cevabı sizde başka konularla karıştırarak anlattınız.Eğer mümkünse mesih niçin kurtarıcıdır ve kimleri kurtarıcaktır ve insanların Allah'ın yasaklarını çiğneyerek günahkar olmasının mesih'in onların günahları için kendini feda etmesi bunlarıda acıklarsanız sevinirim.Yanlız sadece hristiyan arkadaşlar cevaplasın lütfen onlara göre sordum çünkü.

müslümanlıktan önce hıristiyanlar ve yahudiler müthiş bir savaş halindeydiler

birbirilerinin azılı düşmanları idi ne zamanki islamiyet geldi aralarındaki savaş bitti :)

- - Sayin misafir arkadas; tabiki seve seve cevap verecegim. benim kastettigim yeni bir konu adi altinda sormanizdi.

ben sadece hristiyanlığa göre mesih anlamını ve amac ve sebeblerini sormuştum.Sonucta burası hristiyanlık bölümü ve onla ilgili sordum.

-- hristiyanliga göre;

mecaz anlamda mesih üclü birligin ikinci sahsi olan oguldur. Aslinda Tanrinin beden almis halidir. hristiyanlik yanlis anlamayin bir cok kavrami karisik ve zor gelebilir bu kavramlari anlamak icin vaftizin önemi büyüktür.tekrar devam etmek gerekirse. neden direkt olarak Tanrinin bir müdahalesi yoktur yani neden asli günahi silmemistir ve böyle bir seye gerek duymustur. öncelikle böyle bir müdahale insana verilen irade özgürlügü yani secme özgürlügüne karsi olur ve Tanri buyuzden buna gerek duymamistir. mesih kurtaricidir yani bizim günahimizi üstüne alandir. Neden bir insan secilmedi. cünkü ademden itibaren dikkat edin asli günahi (sahsi günah degil) olmayan hic bir insan yoktur. o dönemlerde hacta haydutlar vs kötü olan insanlar carmiga gerilirdi. fakat daha önceden bildirildigi gibi Mesih isa (bu büyük bir alcak günüllülüktür) hacta sanki bir sucluymus gibi gerilmistir. Mesih hacta ona iman eden herkes icin kendini feda etmistir. özetlemek gerekirse;

Hristiyan inancında İsa tanrının oglu ve bizzat tanrinin kendisidir. Baba (Tanri) ile insanlar arasinda araci, Beklenen Mesih, kurtarici, Rab, Tanri ile ayni "öz" den olan, güclü Tanri, tek insan, dünyanin tek krali, Kutsal Üclü Birlik'teki kişilerden "ogul"dur. Hristiyan kaynaklari onu "İsa Mesih" olarak anarlar. amaci asli günahi üstlenmek ve yok etmektir.

Sayın melkem başka konunun altına sorduğum için hoş değil demişsiniz ama yinede cevap yazmışsınız teşekkürler.

- - ben tesekkür ediyorum. anlayisiniz icin sagolun.

Baştada dediğim gibi ben burda İslam dini ile ilgili bir konu yada bilgi katıp konuyu karıştırmadım.Hristiyanlığa göre tanımı sormuştum.Ama yinede verilen cevabı sizde başka konularla karıştırarak anlattınız.

-- ben genellikle bir karsilastirma varsa yaparim ama yapmissam farkinda degilim. Bir daha olmayacak ama bazen cevap icin kötülemeden ayet ve bilgi verebilirim amacim kesinlikle saygisizlik degildir.

Eğer mümkünse mesih niçin kurtarıcıdır ve kimleri kurtarıcaktır ve insanların Allah'ın yasaklarını çiğneyerek günahkar olmasının mesih'in onların günahları için kendini feda etmesi bunlarıda acıklarsanız sevinirim.Yanlız sadece hristiyan arkadaşlar cevaplasın lütfen onlara göre sordum çünkü.

-- Mesih nicin kurtaricidir. güzel bir soru : Bizi günahin kirliliginden ve Tanri ile insanlar arasinda kopan bagin tekrar düzelmesi icin ve özellikle adem ve havadan gelen asli günahin kaldirilmasi icin gelmistir. Nasil ki günahsizken günahli olmussak yine günahsiz birinin günahimizi üstlenip yok etmesi gerekiyordu. buda hic kimse icin olanaksizdi. Ve bu yüzden mesih insan olup aramizda yasadi ve bizim günahimiz icin hacta kendini feda etti ve bu yüzden kurtaricidir diyoruz.

kimi kurtaracaktir: -- Mesih isa; ona iman eden ve onun adina vaftiz olan herkesi kurtaracaktir.

aslinda insanlar basta verilen özgür iradesini kötüyü bilmekle yapmistir ve her dogan insan kötülük yapmaya baslar. sahsi günahlarimizdan tövbe ederek,dua,namaz,oruc tutarak kurtulabiliriz.

- - özet olarak bunlari yazdim. belki yetersiz gelebilir ama tüm hristiyan teolojisini burda aciklamam mümkün degildir. kendimi övmek icin söylemiyorum sadece baya zaman gerekiyor.

baska soru ve bilgi isterseniz cekinmeden yazin lütfen.

esenlikler

Guest jülide

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

sayin julide;

simdi verecegim cevaptan memnun kalmiyacak belkide yetersiz göreceksin. Ama sunu bilmen gerekiyor. asli günah nedir? sahsi günah nedir? mesih neden carmiga gerildi. öncelikle bu takindiginiz saldiri uslubunuza cevap vermiyecektim ama belki bu sayede birileride ögrenmis olur.

Bu ayetlerden öncelikle mesih isanin cekecegi acilari önceden bildiriyor. bu mükemmel bir seydir. ikincisi bahsi gecen ayetler sahsi günahlardir ve bizde bu günahlarin sadece kisiye ait olan surumluluk oldugunu söylüyoruz. Mesih hacta bizim asli günahimiz olan ve insan icin bunu yok etmesi imkansiz olan bir seyi yapmistir. Bu bir coklari icin mantiksiz gelir.Allah biliyoruz ki mantigin üstündedir ve mantikla aranmaz. Ama biliyoruz ki Rab dilerse her seyi yapar. bide sözünden caymaz yeni bir kurtulus yolu yani eski küprü buzuk size yeni küprü yaptim demez. onda buzulma yoktur ve sürekli bagislayandir. neyse. isa mesihin gelis amaci bu ucurumu yok etmek insanlarda bulunan asli günahi yok etmektir.

burdaki ayetler sahsi günahtan bahsediyor. ayrica birakin dalga gecmeyi. kendinize ve bu forma zarar veriyorsunuz. lütfen yapmayin bunu.

şahsi günahmı ?? o ne demek her kişinin işlediği günüah elbetteki o kişiyi bağlar bir çok kişi aynı günahı işlesede bu yine şahsi günah olur toplu günah kavramımı var biraz mantıklı düşünün... kardeşim konularımda cevaplarımda sladırı mahiyeti taşımaz tamamıyle kitabınızın içindeki iddaları buraya koyuyorum bu ayetleri saldırganlık olarak algılıyorsanız sorun bende değil koyduğum ayetlerdedir

şimdi kitabınızın onlarca yerinde tanrı benden başka kurtarıcı yoktur der ayrıyeten isada cehennem kavramıyla insanları korkutup günah işlerseniz cehenneme gidersiniz der isada tanrıda kitabınıza bizzat kendi ifadeleriyle sizlerin günahını bu şekilde yani isaya yüklereyerek affedileceksiniz yada isa günahlarınızı ben alacam demez bizzat uyarır

Mat 5:29 Eğer sağ gözün günah işlemene neden olursa, onu çıkar at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme atılmasından iyidir.

Mar 9:45 Eğer ayağın günah işlemene neden olursa, onu kes. Tek ayakla yaşama kavuşman, iki ayakla cehenneme atılmandan iyidir

Luk 12:5 Kimden korkmanız gerektiğini size açıklayayım: Kişiyi öldürdükten sonra cehenneme atma yetkisine sahip olan Tanrı'dan korkun.

evet yukarda verdiğim ayet örneklerine bakarsak isaya iman etmek cehennem ateşinden kurtarmıyor malasef çünki ayetlerde isanında dediği gibi günah işlersen şayet tanrı seni cehennem atacaktır isayı bile bu konuda dinlemez