Jump to content
Sign in to follow this  
Guest jülide

Protestan Mezhebinin Doğuşunda Yahudi Etkisi

Recommended Posts

şahsi günahmı ?? o ne demek her kişinin işlediği günüah elbetteki o kişiyi bağlar bir çok kişi aynı günahı işlesede bu yine şahsi günah olur toplu günah kavramımı var biraz mantıklı düşünün... kardeşim konularımda cevaplarımda sladırı mahiyeti taşımaz tamamıyle kitabınızın içindeki iddaları buraya koyuyorum bu ayetleri saldırganlık olarak algılıyorsanız sorun bende değil koyduğum ayetlerdedir

şimdi kitabınızın onlarca yerinde tanrı benden başka kurtarıcı yoktur der ayrıyeten isada cehennem kavramıyla insanları korkutup günah işlerseniz cehenneme gidersiniz der isada tanrıda kitabınıza bizzat kendi ifadeleriyle sizlerin günahını bu şekilde yani isaya yüklereyerek affedileceksiniz yada isa günahlarınızı ben alacam demez bizzat uyarır

Mat 5:29 Eğer sağ gözün günah işlemene neden olursa, onu çıkar at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme atılmasından iyidir.

Mar 9:45 Eğer ayağın günah işlemene neden olursa, onu kes. Tek ayakla yaşama kavuşman, iki ayakla cehenneme atılmandan iyidir

Luk 12:5 Kimden korkmanız gerektiğini size açıklayayım: Kişiyi öldürdükten sonra cehenneme atma yetkisine sahip olan Tanrı'dan korkun.

evet yukarda verdiğim ayet örneklerine bakarsak isaya iman etmek cehennem ateşinden kurtarmıyor malasef çünki ayetlerde isanında dediği gibi günah işlersen şayet tanrı seni cehennem atacaktır isayı bile bu konuda dinlemez

- öncelikle dalga gectiginizi sizin kullandiginiz uslupa göre ve kullandiginiz sözcüklere göre cikardim. ayrica sanki hristiyanligin A dan Z ye kadar herseyi bildiginizi zannediyorsunuz. Söylediklerinizi kisilestirip bir gereksiz tartisma cikarmak istemiyorum. Dalga gectiginizi size ispatliyacagim. "konularımda cevaplarımda sladırı mahiyeti taşımaz " Öncelikle benim inancimin size göre yanlis olup bize göre olmayan ve sizinde hristiyanlik hakkinda bir sey bilmediginizi zannediyorum. islami konularda iyi olabilirsiniz. Tehdit ettigimi sanmayin ayni uslup ve sekil ile islamiyet bölümüne yazi ve kaynaklar eklersem senin hosuna gitmez hatta cevaplayamazsin daha önce yaptigin gibi.

gelelim cevaba;

- isa bir cok yerde kurtarici oldugunu söyler evet dogrudur ve bu kutsal kitaptaki ayetlerle sabittir. ayrica kitaptan ayetler veriyorsun ama incili bir kez dahi okumadiginiza inaniyorum. sayin julide; cehennem kavrami sadece hristiyanlikta yoktur. en cok cehennemle korkutan inanc hristiyanlik degildir. Burasi inanc karsilastirmasi veya hangisi iyi hangisi kötü söylenecek bir yer olmadigi icin bir karsilastirma yapmak istemiyorum. isteyen olursa yinede ekleyebilirim.

cehennemin hristiyanliktaki anlami: tüm günahkarlarin sonsuz olarak bir daha cikmayacaklari yerdir. Neden sonsuz: cünkü Tanrinin yargisi kesin ve adildir. biri cennete sonsuza kadar girer bir daha cikmaz. digeride sonsuza kadar cehenneme girer ve asla cikamaz. Dedigim gibi yargi tektir. hic kimse o yerden kimseyi kurtaramiyacaktir veya cikaramaya gücü yetmez. Allahi insani benlikle düsünürseniz yanilgiya düsersiniz. sayin julide. Allahi bir insan bu dünyasal gözle bakmasi mümkün mü ? Birde cehennemi düsünün. Bir ekmek firini düsünün icine odun atilmaktadir. ve odun bir yere kadar yanmis ve baska bir odun o odunu kurtarmak icin girerse sizce digeride yanmaz mi. Biraz ruhsal düsünün birde bu gördügümüz atesi düsünün. sanki islamiyette cehennem kavrami yokmus gibi sacma sapan bir sey söylediniz.

Dünyaya Tanrinin kendisi gelmistir. bütün yetki ondadir ve onda hic bir eksilme yoktur. Her sey mesih icin vardir.

Mat 5:29 Eğer sağ gözün günah işlemene neden olursa, onu çıkar at. Çünkü vücudunun bir üyesinin yok olması, bütün vücudunun cehenneme atılmasından iyidir.

Mar 9:45 Eğer ayağın günah işlemene neden olursa, onu kes. Tek ayakla yaşama kavuşman, iki ayakla cehenneme atılmandan iyidir

Luk 12:5 Kimden korkmanız gerektiğini size açıklayayım: Kişiyi öldürdükten sonra cehenneme atma yetkisine sahip olan Tanrı'dan korkun.

Size soruyorum Allaha inaniyor diyorsunuz. peki neden namaz,oruc, ve iyilikler yapiyorsunuz. sadece ona iman etmek yetmiyormu ? ayrica diyeceksiniz ben iman ediyorum ama günah islme izinim var, namaz kilmama gerek yok. Evet; bize göre Mesihe iman eden kurtulur ama imamini kendisi söyledigi gibi dua ederek, oruclarla destekleyerek. cünkü nasilki bedenin gidalara ihtiyaci var ruhumuzunda bir cok gidaya ihtiyaci vardir. örnegin söyle der. bir hardal tanesi kadar imaniniz varsa su daga kalk yürü derseniz yürür ama yoktur iste. cünkü seytan bos durmuyor. ve sürekli ayik ve uyanik olmamizi istiyor. O yargiyi kendisi yapacaktir. ayetlerden kastettigi Tanridir ama Tanrinin kendisi odur. bu ayetlerde insanlara yol gösteriyor. bu ayetlerde yine mecazi bir anlam vardir. yani kimseye gercekten git kulunu kes demez. neden yetki sanki onda degilmis gibi söylemistir. cünkü yer yüzünde Tüm Tanrisal özellikleri yaninda insani özellikleri oldugu icindir. Yani söz dünyaya geldi. insan oldu ve aramizda yasadi.

asli günahi kaldirmak icin gelmistir. sahsi günahlarimiz icin yargilanacagiz. Asli günah babadan ogla virüs gibi giren bir seydir. O günah isyanin sebebidir. bunu cezasi olmasi gerekir ve bunuda birinin üstlenmesi gerekmekteydi. Dedigim gibi nasil ki gühansiz biri tarafindan günaha girdik ayni sekilde günahsiz biri tarafindanda günahtan kurtulmamiz gerekir.

bu hristiyanlik icin cok önemlidir. Baska inanclarin ögreti ve görüs farkli olabilir ama biz böyle inaniyoruz ve iman ediyoruz.

--- Sonraki mesaj ---

Size ispat; bariz dalga gectiginizi gösteriyor.

- kendi kutsal kitabınızı tarihizi konsüllerinizi pavlusunuzu ve onun sizi nasıl bir aldanışa sürüklediğini Allah rızası için size araştırmalarla koyucam

- sizde bildikleriniz kadar anlayanlardanızın fakat tek eksiğiniz bildiğiniz şeylerin eksik ve az olmasıdır zaten uklaca tavrınızdanda bunu belli ediyorsunuz çünki çok iyi bilen insan ukala değil alçak gönüllü olur

- tamaıyla kitap içinden sansürlemeden vermiş olsaydım bazı bölümleri kusura bakmayın ama +18 logosuyla vermem lazımdı

- siz konular koyduğunuzda hiçbir kaynaktan yararlanmadan gece yatıp gündüz size gelen vahiylemi bu foruma konu koyuyorsunuz

- bahsettiğim bölümleri sanrülememin sizce sakıncası yok ama burda bir çok insan tanrı sözüdür diye idda edilen bir kitabın içindeki ensest ilişkleri bu ilişkilerdeki diyalogları okuyup tanrı sözü bumudur dehşeti yaşamak istemez

- fakat sizin kutsal kitap diye idda ettiğiniz kitapta bundan daha fazlası var tanrı profili çelişkler dengesizlikler yeri geldiğinde zina yapan peygamberini bile bağrına basan ona oğlum diyebilen ahlaki kavramlardan uzak bir tanrı bazen sevgili bazenöfkeli kıskanç korkak yada sevgi dolu veya sevgiden nasibini almamış onlarca tanrı profili var

http://www.estanbul.com/kutsal-kitaptan-celiskler-degistigene-dair-kitap-icinden-ornekler-110088.html

- verdiğiniz ayetler kendi tefsizci ruh halinzle katmalar yaparak insanlara sunuyorsunuz siz pavlusun azılı bir isa düşmanı olan bir insanın rüyamda isayı gördüm elçisim sözüyle kutsal kitabınıza dahil ettiğiniz ve çeliklerle dolu yazmalarını tutupta tanrı sözü diye ciddiye alıp onun bu çelişki dolu yazmalarını kuran ayetleriyle karşılaştırarak kendinzce mükemmel bir cevap ama benim giblere göre ucuz bir savunma yazmışsınız

- siz buna karşılık yukarda profilini belirttiğim pavlus denilen gerçekte kim olduğu sbir çok hırıstiyanlarcada anlaışmayan pavlusun kelimelerini karşılaştırıyorsunu

neden halibuki tanrınızda kutsal kitapta birebir kendi ağzıyla bu konuda görüş belirtmiş tanrının dediğini beğenmiyormusunuz buyrun bakın tanrınız ne demiş

- eğer pavlusun çeliklerle dolu yazmalarını tanrınızın sözünden üstün tutmuyorsanız bu sözlede açıkça gösteriliyorki tanrınız haklı kaksız kavramına bakmadan herkesi cezalandırıyor

şimdilik yazdığınız uzunca yazıya bu cevabım sadece bir ön söz ama fırsatını bulduğum an bu yazdıklarınızın hepsininen az kutsal kitabınızdaki çelişkler kadar çelişki dolu olduğunu göstericem

daha öncede yazdığım gibi fırsatım oldukça girerim sizin yazdığınız gibi yazıları koyup kaybolmuyorum bu benim tarzım değil ama sanırım sizin kalbinizdeki niyetiniz

unutmayın her insan kabinindeki niyetine göre düşünür

- Hz. İsa’yı hiçbir tereddüde meydan bırakmayacak bir şekilde açıkça Tanrı ilan eden İncil yazarlarının bu iddialarına karşılık bizde sözü bizzat Hz. İsa’ya bırakıyoruz; http://www.estanbul.com/kutsal-kitaba-gore-isaya-hz-isa-yakistirilan-tanrilik-celiskisi-88411.html

- Ve çarmıhta can veren aciz bir kulun feryadı ile bu açıklamalara son verelim.

- Hz. Meryem’i de (Thetokos) Tanrının Anası, Tanrıca ilan et. Sonra da bunların heykellerini, ikonalarını kiliselere dik. “Bu nasıl iş “diye sorulduğunda da “Tanrı tektir, bunlar Tanrının görünümü” de.

- insan dışı algıladığınız tüm sorular tamamıyla kutsal kitabınızın içeriğinden alıntıdır

- teoloji derken hırıstiyanlığa öğrenmek yada bilmek bir teoloji gerektirmez hırıstiyanlığın nasıl bu günlere geldiğini ve kutsal kitabın her asır nasıl keyfiyete göre içeriğinin değiştirildiğini teolojiyle değil ancak tarihle öğrenebilirsiniz

- ne yazıkki bu sizde gözlemlediğim bir durumdur size tavsiye onun bunun teoloji bilgilerini sınırlı bilgilerinizle eleştireceğinze kendinizi bir gözden geçirin

- kardeşim hırıstiyanlığı bilmek anlamak için 2000 senede gitseniz 5000 senede gitseniz en büyük tespit bu asırların inciledeki tahrifatları arttırdığıdır

ayrıca sizde bilmek yada anlamak için bu tahrif ve tahrifin siyasi kişisel toplumsal ekonomik sebeplerini 2000 yllık bir tarihi araştırma yapın belki o zaman tahir edilmesinin gerçek sebeplerini öğrenirseniz ısrarla görmek istemediğiniz tahrifatı ve çelişkileride görmek açınız oluşur

http://www.estanbul.com/kutsal-kitaba-gore-isaya-hz-isa-yakistirilan-tanrilik-celiskisi-88411-3.html

- inanmama olayına gelirsek sizin kurana inanmamanız normal çünki kuran ve islam mantık dinidir sizin inancınızdaysa mantığa yer yok yani kitabınızda her ne varsa ister akla aykırı olsun siz bunu sorgulamadan kablu etmek zorundasınız yani sizin kendinizi sorgulama gibi bir lüksünüz yok malasef inanç sisteminiz böyle ama sizin kitabınızın içeriğindeki aleni çelişkileri yanlışları deşifre ettiğimzdeyse cevap yazmak yerine öfkeyle karşılık vermeniz kendi kitabınızı mantık dahilinde araştırmadan ne kadar uzak olduğunuzu gösterir.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Evet görüldügü gibi yazdiginiz her cevapta sürekli imali ve acik hakaretleriniz olmustur. Verdıgınız bilgiler insanlarin arastirip bilgi bulmasi icin degildir. Tarafli bir cevap anlayisiniz var ve bunuda karsi taraftanda bekliyorsunuz. Ben bu uslup konusunda mesih imanlisi olan arkadasima bile düzeltin dedim ama hala devam ediyorsunuz. Celiskiler veriken yada dogru olmayan bir sey verirken önce kullandiginiz söz ve sözcüklere dikkat edin. Ve insanlar size seve seve cevap vereceklerdir. Burasi dinleri yanlis cikarma celiski bulma ve hakaret etme formu degildir. Bunlari yapan bir sürü site var zaten.

esenlikler

Guest jülide

kardeşim anlmakmı istemiyorsunuz Allah hz isayıda hz muhammedide diğer peygamberleride insanlara koyduğu emir ve yasakları bildirmek için yolladı koyduğu yasaklar mesela yalan söylememek yada zina yapmayın vv.s gibi yasaklar gibi birde insanlar yapmaları gereken onun için ibadetleri vardır namaz oruç gibi şimdi yasakladığı şeyi yapmayyalım ama emrettiği ibadetleride yapmazsak olabilirmi bir tamlık doğruluk yarım yamalak emir ve yasakları işimze geldiği gibi uygulama ne senin ne benim nede kimsenin hatta ne isanın nede hz muhammedin haddidir

ayrıca sizin kendi kitabınızdan habeirniz varsa idda ettiğiniz gibi unutmayınki sizdede oruç namaz hatta kurban bile var :) eski ahitte vardı diyeceksende şunu asla unutma isa yasayı tamamlamaya geldi sadece yasada olanı kaldırma yetkisi asla yok

eğer bugün siz bu ibadetleri yapmıyorsanız tıpkı hz isayı peygamberlikten çıkarıp tanrılık konumuna otuttuğunuz gib bu ibadetleride uygulama gereği görmeyip inancınızdan ekarde etmişsiniz

asla inkar edemezsini çünki kitabınızda var bunlar özellikle oruz bugün hala hırıstiyanlar arasında büyük bir kaos çünki kabul ediyorlar fakar nasıl uygulyabilecekleri konyusunda kimsenin tam bir fikri yok :)

sayin julide; cehennem kavrami sadece hristiyanlikta yoktur. en cok cehennemle korkutan inanc hristiyanlik degildir. Burasi inanc karsilastirmasi veya hangisi iyi hangisi kötü söylenecek bir yer olmadigi icin bir karsilastirma yapmak istemiyorum. isteyen olursa yinede ekleyebilirim.

cehennemin hristiyanliktaki anlami: tüm günahkarlarin sonsuz olarak bir daha cikmayacaklari yerdir. Neden sonsuz: cünkü Tanrinin yargisi kesin ve adildir. biri cennete sonsuza kadar girer bir daha cikmaz

sevgili melkem yukardaki mavi renli yazı sizin iddanız oysa size koyacağım konuyu dikkatli okuyun ve bakın kitabınızdaki cehennem anlayışı sizin burda ifade ettiğiniz kadar basitmi :)

Guest şalom

tanrı peygamberleri tabiki sevgiyi ve kendi kurallarını insanlara anlatmak için gönderdi ama onlara savaş edin esir alın cariyeleri toplayın esirleri esir pazarlarında satın demedi bunları kim yaptı savaş cinayet işlemektir sizin peygamberinizden başka hangi peygamber eline kılıç alıp tanrı'yıda arkasına alıp din adı altında katliam yaptı islamiyetin yayılış tarihine bir bak peygamberiniz acaba ne zaman fırsat bulup insanları dogru yola çagırdı bilmeden yazmak gerçekleri örtmeye çalışmak bunlarda günahtır.

kardeşim anlmakmı istemiyorsunuz Allah hz isayıda hz muhammedide diğer peygamberleride insanlara koyduğu emir ve yasakları bildirmek için yolladı koyduğu yasaklar mesela yalan söylememek yada zina yapmayın vv.s gibi yasaklar gibi birde insanlar yapmaları gereken onun için ibadetleri vardır namaz oruç gibi şimdi yasakladığı şeyi yapmayyalım ama emrettiği ibadetleride yapmazsak olabilirmi bir tamlık doğruluk yarım yamalak emir ve yasakları işimze geldiği gibi uygulama ne senin ne benim nede kimsenin hatta ne isanın nede hz muhammedin haddidir

ayrıca sizin kendi kitabınızdan habeirniz varsa idda ettiğiniz gibi unutmayınki sizdede oruç namaz hatta kurban bile var :) eski ahitte vardı diyeceksende şunu asla unutma isa yasayı tamamlamaya geldi sadece yasada olanı kaldırma yetkisi asla yok

eğer bugün siz bu ibadetleri yapmıyorsanız tıpkı hz isayı peygamberlikten çıkarıp tanrılık konumuna otuttuğunuz gib bu ibadetleride uygulama gereği görmeyip inancınızdan ekarde etmişsiniz

asla inkar edemezsini çünki kitabınızda var bunlar özellikle oruz bugün hala hırıstiyanlar arasında büyük bir kaos çünki kabul ediyorlar fakar nasıl uygulyabilecekleri konyusunda kimsenin tam bir fikri yok :)

sayin julide; cehennem kavrami sadece hristiyanlikta yoktur. en cok cehennemle korkutan inanc hristiyanlik degildir. Burasi inanc karsilastirmasi veya hangisi iyi hangisi kötü söylenecek bir yer olmadigi icin bir karsilastirma yapmak istemiyorum. isteyen olursa yinede ekleyebilirim.

cehennemin hristiyanliktaki anlami: tüm günahkarlarin sonsuz olarak bir daha cikmayacaklari yerdir. Neden sonsuz: cünkü Tanrinin yargisi kesin ve adildir. biri cennete sonsuza kadar girer bir daha cikmaz

sevgili melkem yukardaki mavi renli yazı sizin iddanız oysa size koyacağım konuyu dikkatli okuyun ve bakın kitabınızdaki cehennem anlayışı sizin burda ifade ettiğiniz kadar basitmi :)

- Yasaklar konusunda eger hz muhammet de ayni seyi söylüyorsa o zaman hz muhammedin gelisi pek önemli degil cünkü zaten o emir ve yasaklar ordada mevcut diyebiliriz ki öyle bir denklikte yoktur. ayni yöntemle devam ediyorsunuz. o kadar yogunsunuz ki saat 1 den sonra girebiliyorsunuz. anliyorum. sayin jülide mesih Tanridir bütün dinler onun icin vardir. hristiyanligi müjdelemek icin gelmemistir.

sayin jülide; Mesih; benden sonra kendini peygamber,mesih, vs zannedecek kisiler cikacak ve milyonlarca kisiyi kandiracak diyor. bu sahte peygamberlerden örnekler vermeme gerek yok haber ve televizyonlarda görüyoruz. burda bir taslama videosu eklersem inan miden bulanir. benim söyledigim basit degil. cünkü giren bir daha cikmayacak deniliyor daha neyin basitinden bahsediyorsun. Ruhsal düsünün biraz. bu siradan bir ates olmayacaktir. Ve hic bir peygamberde oraya girip müminleri ordan cikaramaz. girdigi anda kendiside yanacaktir. Tanrinin islerini basit düsündügünüz icin size her sey basit geliyor. cünkü Ruhsal degil dünyasal benlikle herseyi kavramaya calisiyorsunuz.

sayin jülide; benim verdigim cevabi nasil okudunuz bilmiyorum. Dediniz ki: iman yeterli mi ve bende bunu söyledim. evet isa mesihle beraber eski antlasma gecersiz saymamistir bilakiz orda mesih isa oldugu icin her zaman okuyup etüt ediyoruz.Ve degistirildi,tahrife ugradi,yenisine ihtiyac vardi, aslinda degismemistir ama suanda elimizde yoktur gibisinden iddaalarimiz yoktur ve olmayacaktir.

mesih neden mi farklidir: Biraz ruhsal düsünürsek. cünkü insan bedeni etten ve kemikten olusmuyor ve birde ruhumuz var degilmi onunda ihtiyaclari vardir. insanlar ile Tanri ölümsüzlük antlasmasi yapmistir ve yaratilsita bunu görüyoruz. eger yaratilis kitabi olmasaydi hayatta bilemiyecektik. Bu antlasmaya uymayarak neler olmustur. öncelikle Ruhsal bir ölüm gerceklesmistir daha sonra bedensel bir ölüm. Ve suclu olduk. isa mesih vaftizle ve hacla beraber bu antlasma tabelasini silmistir yani sonsuz ölüm artik ona iman ederek ve istedigini yaparak olmacaktir.

Sayin jülide; hristiyanlar arasinda suanda bir kaos ortami varmis gibi göstermeyin ikide bir. Korkmayin hristiyanlar nasil oruc tutacagini iyi biliyor. Mesih örnek olsun diye 40 gün oruc tuttu, dua etti vs ama bunu yapma geregi yoktu. onun herseyi kaldirma yok etme vs her seye yetkisi vardir. biz onu peygamberlikten Tanri yapmadik eger incili okuduysan kendinde göreceksin.Tanriya bariz siradan insan gibi görmenizden dolayi böyle seyler söylüyorsunuz. Bizim icin zor görünen hersey onun icin basittir.

Bariz dalga gectiginizi kabul ediyor ve yukaridaki cevabima hic bir sey demiyorsunuz.

ayrica kendi peygamberine bile sayginiz yoktur : bir tamlık doğruluk yarım yamalak emir ve yasakları işimze geldiği gibi uygulama ne senin ne benim nede kimsenin hatta ne isanın nede hz muhammedin haddidir

esenlikler

Guest MEGANOM

ben o makaleyi okudum hiçbir tutar yanı yok olağan üstü saçma deli zırvası