Jump to content
Guest per!

Şeyh Abdülkadir Geylani Hazretlerinden Hacet Duası

Recommended Posts

Guest Livane

Bu arada konunun "Temcid" kısmını sonradan okudum...Arkadaşlar temcid sabah namazından sonra okunan bir ilahi ama burada bahsedilen temcid bu anlamda değil ki...Yani şu an kaçınızın temcid dinleme gibi bir şansınız var ki bu uygulamayı yapmak için :) Üstelik temcidde namaz kıla denmiş, "okunan bir ilahide namaz kıla" gibi bir ibare saçma olur Kimisi de uygulama sahurda olur demiş ve bunu nerden çıkarmış çözemedim...

Temcid Allah'ın büyüklüğünü kabul etmek bunu bildirmek anlamındadır..Yani namaza başlamadan önce ilk olarak Allah'ın büyüklüğünü, herşeyin ondan gelceğini kabul edip, bunu bildirip kılmamızı tavsiye etmiş Geylani Hazretleri...Çünkü bilirsiniz ki namaz Allah için kılınır...Yani namazı Allah rızası için, Geylani Hazretlerinin ruhuna bağışlayarak kılcaz, bunu diyor...

Sevgili PER Arkadaşım paylaşımın için çok teşekkürler.ama bi sorum olucak cevaplarsan çok seviniirm.11 adım duasını yapmak için herkesin evi müsait olmayabiliyo.acaba olduğumuz yerde 11 adım atsak ve duayı öyle yapıp bitirsek olurmu.çünkü odam küçük 4 adı atmadan duvara çarparım.evdede 11 adım atıcak müsait oda yok.cevaplarsan sevinirim

Guest per!
Bu arada konunun "Temcid" kısmını sonradan okudum...Arkadaşlar temcid sabah namazından sonra okunan bir ilahi ama burada bahsedilen temcid bu anlamda değil ki...Yani şu an kaçınızın temcid dinleme gibi bir şansınız var ki bu uygulamayı yapmak için :) Üstelik temcidde namaz kıla denmiş, "okunan bir ilahide namaz kıla" gibi bir ibare saçma olur Kimisi de uygulama sahurda olur demiş ve bunu nerden çıkarmış çözemedim...

Temcid Allah'ın büyüklüğünü kabul etmek bunu bildirmek anlamındadır..Yani namaza başlamadan önce ilk olarak Allah'ın büyüklüğünü, herşeyin ondan gelceğini kabul edip, bunu bildirip kılmamızı tavsiye etmiş Geylani Hazretleri...Çünkü bilirsiniz ki namaz Allah için kılınır...Yani namazı Allah rızası için, Geylani Hazretlerinin ruhuna bağışlayarak kılcaz, bunu diyor...

Temcid'in aslı arapçadır; şeref, büyüklük gibi anlamlara gelir. Kelimenin kökü ise "ululamak" demek olan "mecd"dir. Kısa ve özlü sözler seçilerek yazılmış, münacaat'a benzeyen arapça şiirlere yapılan dinî mahiyette bestelerdir. Allah'ın büyüklüğünü anlatan temcidler toplu ibâdetlerde icrâ edilir ve bir tür münacaat'tır. Pazartesi ve cuma günleri, ramazan aylarında her gece sahur vakti, Allah'a yönelen münacaat dörtlükleri ile ve segâh makamında bestelenmiş şekliyle okunur.

açıklamayı Kültür ve Turizm Bakanlığının sitesinden aldım. Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünde de Ramazan aylarında sabah ezanı süresince Allah'ı övmek için yapılan dua olarak geçiyor. ben bunu temcidin olduğu vakitte olarak anlamıştım ama yine de özellikle bilen arkadaşlar varsa aydınlatsın dedim, akıl akıldan üstündür sonuçta.

paylaşan arkadaşımdan allah razı olsun. ama herşey içinde o mübarek zaatı rahatsızda etmek olmaz değilmi.zor durumda kalınca çok sıkışınca yapmak gerek diye düşünüyorum.tabii herkesin derdi kandine büyük.

[/color]

Temcid'in aslı arapçadır; şeref' date=' büyüklük gibi anlamlara gelir. Kelimenin kökü ise "ululamak" demek olan "mecd"dir. Kısa ve özlü sözler seçilerek yazılmış, münacaat'a benzeyen arapça şiirlere yapılan dinî mahiyette bestelerdir. Allah'ın büyüklüğünü anlatan temcidler toplu ibâdetlerde icrâ edilir ve bir tür münacaat'tır. [b']Pazartesi ve cuma günleri, ramazan aylarında her gece sahur vakti,[/b] Allah'a yönelen münacaat dörtlükleri ile ve segâh makamında bestelenmiş şekliyle okunur.

açıklamayı Kültür ve Turizm Bakanlığının sitesinden aldım. Türk Dil Kurumu'nun sözlüğünde de Ramazan aylarında sabah ezanı süresince Allah'ı övmek için yapılan dua olarak geçiyor. ben bunu temcidin olduğu vakitte olarak anlamıştım ama yine de özellikle bilen arkadaşlar varsa aydınlatsın dedim, akıl akıldan üstündür sonuçta.

bana cevap vermicekmisinn ?

Guest per!
Sevgili PER Arkadaşım paylaşımın için çok teşekkürler.ama bi sorum olucak cevaplarsan çok seviniirm.11 adım duasını yapmak için herkesin evi müsait olmayabiliyo.acaba olduğumuz yerde 11 adım atsak ve duayı öyle yapıp bitirsek olurmu.çünkü odam küçük 4 adı atmadan duvara çarparım.evdede 11 adım atıcak müsait oda yok.cevaplarsan sevinirim

canım kusura bakma siteye işten giriyorum, o yüzden kısıtlı ilgilenebiliyorum - gözümden kaçmış. yani aslında niyet önemli diyorlar ama bence 11 adım atabileceğin bir ortam bulup ayarlamaya çalışsan daha güzel olur.

--------------------

per teşekkür ederim diğer uygulamayıda yapmıştım daha doğrusu yapmaya çaılıştım sürekli geri adım atmak zorunda kalmıştım çünkü 10 diyince duvara denk düşüyodu 11 yapanıyodum bu kez inşallah olur.. seccaden kalkıp bir iki adım geri gidipte öyle 11 adım atsam olurmu sizce arkadaşlar

canım benim de odam çok küçük o yüzden seccadeden kalkınca bir adım geri atıp öyle ilerlemeye başlıyorum. ve o kadar ufak adımlar atıyorum ki anlatamam, ayaklarım nerdeyse üst üste binecek. namazı kılmadan önce provasını yapın bence, duvara toslamayın sonra:)

--------------------

ya ben su el baglamaya takıldım anlayamadım orasını arkadaslar yaaaaww:(

çok takılma o kısma, önemli olan elleri bağlamak ne şekilde olacağını özellikle belirtmemiş. için rahat edecekse namazdaki gibi bağla sen;)

cevapp verdiğin için teşekkür ederim.haklısın bende işten takip etmeye çalışıyorum.sana kolay gelsin

Guest per!
salavatı peygamber efendimize getiriyoruz demi

bide sahura kalkamıyorum ben çalıştığım için evde çok kalabalık oluyo tenha bi yer bulamıyorum gece yatmadan önce gece yarısından sonra yapsam olur mu acaba?

Salavatı peygamber efendimize getiriyoruz tabii. temcid konusunda ise tam emin değilim, bilen arkadaşlar aydınlatırsa iyi olur. ben 2 anlamını da ilk sayfaya düzeltip yazdım - sen oku aklına hangisi batıyorsa onu yap:)

Guest yağmur damlası

Temcid Allah'ın büyüklüğünü kabul etmek bunu bildirmek anlamındadır..Yani namaza başlamadan önce ilk olarak Allah'ın büyüklüğünü, herşeyin ondan gelceğini kabul edip, bunu bildirip kılmamızı tavsiye etmiş Geylani Hazretleri...Çünkü bilirsiniz ki namaz Allah için kılınır...Yani namazı Allah rızası için, Geylani Hazretlerinin ruhuna bağışlayarak kılcaz, bunu diyor...[/quot

peki canım kardeşim ne zaman kılcaz açıklarsan

Guest aygün
arkadaşlar ben bu uygulamayı yaptım ve ev sahibi oldum çok şükür denemizi dilerim sevgiyle kalın
ben bu duayı yapmayı çok istiyorum fakat ben farz namazından başkanamaz kılmayı bilmiyorum lütfen yardım et ne olur banada öğret allah razı olsun yardım edersen sevinirim özelli

kle namazı niyeti nasıl olcak o sureler namazdamı okunacak