Jump to content
Sign in to follow this  
Muhteva

Windows Ajandan Beter/Türk Ordusun'un Kullandığı Yerli Yapım Pardus İşletim Sistemini Kullanın

Recommended Posts

[TABLE=width: 99%, align: center]

[TR]

[TD=width: 80%, bgcolor: #eef2f7][TABLE=width: 100%]

[TR]

[TD][TABLE=width: 100%]

[TR]

[TD=class: mesaj]Bilindiği üzere internet dünyasının en yaygın işletim sistemi Windows ailesi. Pek çoğumuz evimizde, iş yerimizde, seyahatte, her yerde bu işletim sistemini kullanıyoruz. Peki hiç merak etmiyor muyuz bu işletim sisteminin kara deliklerini? Birçok kullanıcı, Windows’un gizli işler çevirdiğinin farkında. Daha da çoğu Windows’un göz ardı edilen sorunlarının (bazı programlarda hata vermesi, donanım uyuşmazlıkları vs.) nelere mal olduğunun farkında. Ancak Windows sadece size basit sorunlar çıkarmıyor. Ne yazık ki her adımınızı izliyor.

 

Şimdi Windows hakkında kısa bir bilgi verelim. İlk Windows 1981 yılında piyasaya çıkmıştır. 2002 yılına gelindiğinde Dünya’nın %97.46’lık kısmı bu işletim sistemini kullanıyordu. 2006 yılının Nisan ayında bu oran %89, 2007 yılının Aralık ayında ise %87.8’di ve bu payın %6.5’i Vista işletim sisteminindi. Vista 30 Ocak 2007’de piyasaya çıktı. Çıktığı tarihten bu yana büyük tartışmalara yol açan bu sistem, XP’de alıştığımız birçok programı çalıştırmaması, çok fazla sistem gereksinimi istemesinden dolayı birçok bilgisayarı "kastırması" ve XP’yi tamamen kaldırmayı amaçladığı için XP severlerin tepkilerini üzerine çekmesi ile fazlasıyla ünlü oldu. Bu aşamadan sonra, bütün internet kafeler tekrar XP’ye döndü, büyük tartışmalar sonucu Microsoft XP desteğini 2014’e kadar uzattığını açıkladı. Bu arada Vista için başlatılan "iyileştirme çalışmaları" sonuç verdi ve "Windows Vista® Black Edition™ 2009 SP1" yayınlandı. Makaleyi kendim okumuştum ve gerçekten sorunlar giderilmiş gibi görünüyor. Ancak giderilmeyen tek bir sorun var. O da Windows’un casusluğu.

 

 

Belki birçoğumuzun bildiği bir şey olan Windows casusluğu aslında çoğumuzun (benim bile) önemsemediğimiz bir ayrıntı. Microsoft’tan bir yetkilinin günün istediği bir saattinde, ne yaptığımızı tam olarak görebilmesi. Ancak bunun sadece bu kadarla kalmadığı da bir gerçek. Belki birçoğunuz biliyorsunuzdur. Devlet ve askeriyenin bilgisayarları Windows İşletim Sistemi’ni kullanmakta.. Sadece bu cümle bile karşı karşıya olduğumuz tehlikeleri anlatmaya yetiyor sanırım. Peki biz mi fazla paranoyağız yoksa Microsoft bunu kullan(dır)ıyor mu?

 

 

Geçenlerde okuduğum bir makalede geçen bir hikayeyi anlatacağım şimdi. Ne kadar doğru bilemem. Ancak uydurma bile olsa benim üzerimde iyi bir etki bıraktı ki en kısa zamanda Linux’a geçmeyi düşünüyorum.

 

 

Türk bir bilgisayar tutkunu, mühendis olma yolunda çok başarılı olunca Amerika’da okumaya gider. Tabi ki oradaki her öğrenci gibi paraya ihtiyacı vardır, bu yüzden şirketlere program yazarak para kazanmaya başlar. Bu işte çok başarılı olduğunu fark eden bir şirket, ondan basit bir program yazmasını ister. Şirket Windows için dışarıdan fason yazılım hazırlayan bir şirkettir. Dosyayı inceleyen genç, bunun basit bir casus yazılım olduğunu görür ve önemsemez. Ancak birgün şirketin dosyalarına göz atmak ister ve bazı dosyaların şifresini kırmayı başarır. Dosyaların içinde kodlar vardır ve bu kodları internette araştırdığında bunların işlemci kodları olduğunu görür. Biraz daha araştırır ve bunların aslında Windows kodları olduğunu anlar. Ve bunu bir arkadaşına şöyle anlatır: "Microsoft hangi işlemcide hangi Windows yazılımının olduğunu biliyor. Güncelleme adı altında bilgisayarına girip bilgilerini alabiliyor. Aslında Windows senin yatak odanda. Hayatını resmen izliyor ! Düşünsene; devlet dairelerine, askeriyeye (!) satılan bilgisayarları. Senin günün herhangi bir saatinde nerede kaç askerin var bilebiliyor. Kaç denizaltın, savaş uçağın var, bunların hangileri çalışır hangileri hasarlı durumda, hasarlı olanların hangi parçalara ihtiyacı var, savaş stratejilerini, herşeyi ama herşeyi biliyor. Onlar da aynı sistemi kullanıyorlar. Onların yazılımıyla o bilgisayarlara girdim. Adamlar 2050 yılını bile planlamışlar ! Ama önce Türkiye’yi vuracaklar. Irak filan bahane."

 

 

Bu sözleri söyleyen kişi, şu an o kişilerden kaçıyormuş. Dosyalara girdiğini öğrenmişler falan filan.. Ama benim size asıl göstermek istediğim şey burası. Yani Windows’un böyle bir şeyi yapabileceği gerçeği. Bunu yapmıyorsa bile temelini iyi hazırlamış. Kaçımız bilgisayarındaki tek adminin kendisi olduğunu düşünüyor? Kaçımız bilmiyorum ama ben kesinlikle onlardan biri değilim. Bilgisayarınızda 2 admin var. Biri siz, diğeri Microsoft. Kanıtı ise şöyle:

 

 

Başlat/Çalıştır’a girdikten sonra çıkan pencerede "cmd" yazın. Daha sonra çıkan siyah dos ekranına "net user" yazın. Listenen kullanıcı adlarında Support_388945a0 çıktıysa bilin ki o Microsoft’tur.

 

Bunu silmek için yine Başlat/Çalıştır’a girip "cmd" yazıp çıkan ekrana "net user SUPPORT_388945a0 /delete" yazın. Enter’a bastıktan sonra tekrar "net user" yazarak silinip silinmediğini kontrol edin.

 

 

Çok fazla konuştum ama zaten bu seviyeye sustuğumuz için geldik. Bu ülkede bu kadar beyin varken, herşeyde olduğumuz gibi internet alanında da dışa bağımlı yaşıyoruz yazık.. Düşünsenize Windows 1981’den beri bizi izliyorsa? Dahası Dünya’nın %90’ını izliyorsa? Kendimize ait bir işletim sistemi oluşturmamız gerekmiyor mu sizce? Evlerimizde olması o kadar önemli olmasa bile, devletin ve askeriyenin kurumlarında kullanılan işletim sisteminin bile "gavur ajan" olması ne acı. Devletimiz izleniyor, bilgilerimiz çalınıyor, ve biz türbanı tartışırken onlar bizim kuyumuzu kazıyor...[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

[/TD]

[/TR]

[/TABLE]

 

(Buraya kadarki bölüm bir Türk Hacker'in makalesinden alıntıdır..)

 

Türk Yapımı Pardus Hakkında

 

Ülkemizde işletim sistemlerinin bilgi teknolojileri alanında kapsadığı yeri, dolaylı olarak etkiledikleri sektörleri ve genel olarak gelişme hareketi ile ilişkilerini irdelediğimizde şu gözlemlere varılmaktadır:

 • Ulusal bağımsızlık, güvenlik ve tasarruf amacıyla, kritik uygulamaların üzerinde çalışabileceği, açık ve standart bir veri yapısını destekleyen, güvenlik izlemesine imkan verecek şekilde kaynak kodu açık olan ve finansal yük oluşturmadan yaygınlaştırılabilecek bir işletim sistemine gereksinim duyulmaktadır.
 • Türkiye’nin bilgi teknolojileri konusundaki etkinliğinin katma değerli projelere yöneltilmesi, araştırma ve geliştirme ağırlıklı yüksek teknoloji üretimi yoluna gidilmesi gerekmektedir.
 • Bunun bir yandan öncülü ve bir yandan da ürünü olarak yerel bilgi birikiminin, gerek teknolojik alanda ve gerekse iş süreçleri düzeyinde, sağlanması zorunluluğu vardır.
 • Ülke gereklerine bağlı olarak teknolojik gelişmenin yönünü belirlemek, farklı alanların ağırlığını değiştirmek ve dolayısıyla söz konusu işletim sisteminin yol haritasına hakim olmak tercih edilmektedir.

Bu gereksinimlerden hareketle Linux temelli bir ulusal işletim sistemi dağıtımı oluşturma işine girilmesine karar verilmiştir.

Pardus Vizyonu

 

Üst düzeyde çeşitli tercihler ve saptamalar yapabilmek için, Pardus'un zaman içinde kaplayacağı alanı tanımlamak gereklidir.

 • Pardus, sürümleri farklı dikey pazarlarda, çeşitli kullanım şekillerinde ve alanlarında, toplumun her kesiminde tercih edilen, kullanılan ve yaygınlaştırılan bir işletim sistemi dağıtımı olacaktır.
 • Kar amacı güdülmemekle birlikte, kullanılacak ve oluşturulacak iş modelleriyle, öz kaynakları ile ayakta durabilen, sürdürülebilir bir organizasyon oluşacaktır.
 • Geliştiriciler, mevcut teknolojik problemlere, uygulanabilir ve yenilikçi çözümler getirerek küresel düzeyde Linux ve açık kaynak camiasına özgün katkı yapacaklardır.

Pardus'un Hedefleri

 

 • Tam Türkçe desteğini, hem karakter yapısının Türkçe’ye uygun (UTF-8 uyumluluğu), hem de kullanıcıya görünen tüm mesaj ve belgelerin Türkçe olması yoluyla sağlaması.
 • Mevcut Linux dağıtımlarından ve rakip diğer işletim sistemlerinden daha kolay kurulabilen ve kullanılabilen bir işletim sistemi olması.
 • Araç temelli ve teknoloji merkezli bir tasarım yerine görev temelli ve insan merkezli bir yaklaşımla ve esnekliği ve yüksek performansı sağlayabilecek modüler bir yapıda tasarlanması.

 

Tarihçe

 

2003 yılının önemli bir bölümünde ulusal bir dağıtımın gerekliliği, dünyada benzer uygulamalar, yazılım endüstrisinin mevcut durumu ve eğilimleri araştırıldı. Ülkenin bilgi teknolojisi alanındaki insan kaynağı, yerel yazılım sanayinin yetenekleri ve rekabet unsurları incelendi. Tüm bulgular ışığında, 2003 yılı Yazı'nda, bir ulusal işletim sistemi dağıtımı oluşturmanın yerinde bir karar olduğu sonucuna varılarak somut düzeyde planlama işine girişildi.

Mevcut işletim sistemleri, başta Linux olmak üzere incelendi, açık kaynak yazılım metodolojisi ve felsefesi ayrıntılı olarak çalışıldı. Hedef, bir dağıtım oluşturmanın ötesinde, bu dağıtımı sürekli kılabilecek organizasyonel yapıyı da kurmak olduğundan yazılım endüstrisinde, özellikle açık kaynak çerçevesinde, kullanılabilecek iş modelleri irdelendi.

Bu incelemeler sonrasında, 2003 yılı Güzü'nde, Linux temelli, açık kaynaklı, olabildiğince GPL lisanslama yöntemini kullanan bir işletim sistemi dağıtımı oluşturulmasına karar verildi.

Pardus projesinin hayata geçmesi 2004 yılı başında teknik ekibin çekirdeğinin oluşturulması ile başladı. Bu aşamada Türkiye'nin Linux geçmişi, mevcut ve planlanan dağıtımlar, açık kaynak ve Linux camiası ve girişimleri de göz önüne alınarak, var olan bilgi birikimi ve deneyimden en üst düzeyde yararlanmanın yolları arandı. Sonuçta ulusal işletim sistemi geliştirilmesinde görev alması en uygun kişiler Türkiye'nin dört bir yanından seçilerek TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde katıldılar.

2004 yılının önemli bir kısmı teknik alternatiflerin değerlendirilmesi ile geçti. Farklı Linux dağıtımları incelendi, mevcut dağıtımlardaki eksiklikler, olası gelişim alanları, yapılması gerekenler ve bunların iş gücü ve kaynak gereksinimleri irdelendi. Hedef kitlenin kim olacağı üzerinde beyin fırtınaları yapıldı, bunun sonucu olarak yol haritası alternatifleri belirlendi.

2004 yılı Ekim ayında bu teknik değerlendirmeler sonuçlandı ve yayınlanan Proje Ana Sözleşmesi ile amaç, yöntem ve takvim belirlendi. Pardus'un “bilişim okur-yazarlığına sahip bilgisayar kullanıcılarının temel masaüstü ihtiyaçlarını hedefleyen” bir işletim sistemi olmasına, “mevcut Linux dağıtımlarının üstün taraflarını kavram, mimari ya da kod olarak kullanmasına”, ancak “otonom sisteme evrilebilecek bir yapılandırma çerçevesi ve araçları ile kurulum, yapılandırma ve kullanım kolaylığı sağlamasına” karar verildi.

Teknik hedefi ve yöntemi belirlenen proje hızla ilerlemeye başladı ve 1 Şubat 2005 tarihinde ilk ürün olan Pardus Çalışan CD 1.0 yayımlandı. Projenin amaçları ve teknik yaklaşımı hakkında Linux camiası ve kullanıcıları bilgilendirmeyi amaçlayan Çalışan CD beklenenin üzerinde ilgi gördü. Sonrasında geliştirme daha çok özgün yenilik projelerine yoğunlaştırıldı ve nihayet 26 Aralık 2005'te Pardus'un ilk kurulabilir sürümü olan Pardus 1.0 Web üzerinden yayımlanmaya başlandı.

 

PARDUS 32 BİT KURULUM DOSYASI: ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/ISO/Kuru...-2011-i686.iso

 

 

PARDUS 64 BİT KURULUM DOSYASI: ftp://ftp.pardus.org.tr/pub/ISO/Kuru...011-x86_64.iso

 

Pardus'tan resimler;

 

 

 

 

 

Pardus Özgürlük İçin..

REZ02Qm.jpg

ZI16sL7.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pardus da kursan farketmiyor;

ABD korsan yazılımları Harddisk lerin içine yerleştirilmiş bir şekilde piyasaya sürüyor,

50 seferde hard format atsan nafile kendi kendine merkezine bilgileri gönderiyor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulusal bağımsızlık, güvenlik ve tasarruf amacıyla...

 

Ulusal bağımsızlık mı kaldı? Enerjide dışa bağımlılık %72. Zamanında uçak üretebilen bir ülkeyken şimdi saman ithal ediyoruz. Windows bizim bilgisayarlara sızacak da ne alacak?

Share this post


Link to post
Share on other sites

veri guvenligi amacli degil windowstan nefret ettigim icin pardus kullanmak istiyorum\

simdi kullanmakta oldugum windows degil zaten ama cok ilkel bi isletim sistemi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
 • Create New...