Jump to content
Sign in to follow this  
Sidre

Beethoven Eserleri Bilkent Senfoni Orkestrası'nda!

Recommended Posts

Bilkent Senfoni Orkestrası 25 Ekim Cuma günü vereceği konserde Stravinsky ve Beethoven'in eserlerini seslendirecek.

 

beethoven-eserleri-bilkent-senfoni-orkestrasi-nda--3709672.Jpeg

 

Steinway and Sons’ın özel sanatçısı olan Rus piyanist Alexei Volodin, Carsten Dürer Piano News dergisinde, “son kaydı, günümüzün en iyi piyanistlerinden biri olduğunu göstermektedir… Olağanüstü” şeklinde yorumlanmıştır. Chopin’in eserlerinden oluşan CD’si Choc Classica ödülünü almış ve Diapason tarafından beş yıldız ile ödüllendirilmiştir. Sanatçı konserde Bilkent Senfoni ile Stravinsky'nin "Piyano ve Nefesli Çalgılar için Konçerto"sunu yorumlayacak.

 

Gürer Aykal yönetimindeki BSO ayrıca Stravinsky'nin "Sirk Polkası" ile Beethoven'in "Op.36, Re majör 2. Senfoni"sini seslendirecek.

 

Yirminci yüzyılın önde gelen bestecilerinden Igor Stravinsky'nin (1882-1971) 1923 yılında bestelediği Piyano ve Nefesli Çalgılar için Konçerto'su her anlamda neo-klasik bir eserdir. Klasik konçerto anlayışına uygun olarak üç bölümlüdür ve bölümler hızlı-yavaş-hızlı biçiminde sıralanır. Barok ve modern müziğin başarılı bir birleşimi olan birinci bölümde piyano bir vurmalı çalgı gibi kullanılır. Tınısal renklerle dokunmuş çizgisel bir yolculuk oluşturulur. Eserin sonlarına doğru Fransız stilindeki müzik ile konçertonun formu kusursuz bir biçimde tamamlanmış olur. Besteci 1939 yılında ABD'ye yerleşir. 1942 yılında modern Amerikan balesinin kurucularından sayılan George Balanchine Ringling Brothers ve Barnum & Bailey Sirki'nden bir bale koreografisi yapmak üzere sipariş alır. Balanchine bu projenin müzikleri için Stravinsky ile iletişime geçer. Stravinsky ve Balanchine daha önce Paris’te birlikte önemli çalışmalar yapmıştır. Stravinsky bu işbirliğini yaşamının en verimli ortaklığı olarak tanımlamıştır. Ancak bu kez yazılacak müzik 50 fil ve 50 dansçı için bir Polka'dır. "Sirk Polkası", büyük bir besteci tarafından yazılmış sirk müziği olarak tarihteki yerini alır.

 

Ludwig van Beethoven (1770–1827) sağırlığı nedeniyle bunalımının arttığı 1801 yılında İkinci Senfoni'si üzerinde çalışırken rahatsızlanmış, türlü hastalık ve doktorlarla uğraşmış; tavsiye edilen sakin ve sessiz köy yaşamı için gittiği Heiligenstadt'ta 6 Ekim günü vasiyetnamesini yazmış, intiharı bile düşünmüştü. Ancak bu karamsar hava, 1802 yazında tamamlayabildiği İkinci Senfoni'de hiç de görülmez. Döneminde pek çok olumsuz eleştiriye maruz kalmış eser Berlioz tarafından "Bu senfonide herşey soylu, enerjik ve gururlu" olarak yorumlanmış, müzik eleştirmeni Johann Freidrich Rochlitz tarafından "Bu ateşli ruhun eseri, şimdi beğenilen binlerce moda şey çoktan mezara gömülmüş olduğu zaman bile yaşayacaktır..." .şeklinde değerlendirilmiştir.

 

25 Ekim Cuma günü Bilkent Konser Salonu'nda saat 20.00’de başlayacak konserin biletleri; MyBilet™ Sinema, Tiyatro, Konser ve Spor Etkinliklerinin Resmi Bilet Satış Sitesi adresinden temin edilebilir. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli Kütüphane’den hareket eden ücretsiz servisler izleyicileri Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracaktır.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...