Jump to content
İη¢ιѕєℓ

Aşure Günü Neler Yapacağız?

Recommended Posts

Aşure Günü Neler Yapıyoruz?

1-) Kalkar Kalmaz Gusül abdesti alıp arınıyoruz.

2-) ikindiye kalmadan evimizin 1 senelik bereketinin artması adına alışveriş yapıyoruz.

3-) Gül suyunu kaseye koyup 7 tane Fatiha Sûresi (her okuyuşta besmele ile) okuyup her okuyuşta üfleyip sonrasında bu gül suyunu önce saçlarımıza sonra ellerimizle yüzümüze sürüyoruz. Tüm hastalıklardan arınıp korunmak için inşaALLAH.

4-) 4 rekat Namaz ( her rekatta fatiha nın ardından 15 kez ihlas okunup) kılıyoruz.

Not: Niyet ettim bugünki Hacet Namazıma diye niyet edilir.

5-) 70 tane "hasbinallahi ve nimel vekil nimel mevla ve nimen nasır" tespih çekiyoruz (Bugüne kadar tüm günahlarımız siliniyor inşaALLAH.)

6-) 100 tane "La illahe illa ente subhaneke inni küntü minez zalimin" (Önümüzdeki 1 yıl boyuncaki belalardan korunuyoruz inşaALLAH)

• Like 2

Bir konunda paylaşmıştın aşure günü tarihi diye galiba bugün.Ama kendi toplumumdan biliyorum her yörenin aşure günü farklı oluyor.Sivaslılar,erzurumlular,tunceliler vss sırayla herkes başka gün başlıyordu galiba böyle bir şey hatırlıyorum bununda dayanağı geçmişten gelen bir örf,adet galiba.Tam bilemiyorum..Şimdi sormak istediğim bugün mü yapılacak bu ibadetler?

Konularını çok beğendiğimi söylemiştim daha önce tekrar dile getirmeye gerek olmasada hakkını vermek gerek..:)

• Like 1

Bir konunda paylaşmıştın aşure günü tarihi diye galiba bugün.Ama kendi toplumumdan biliyorum her yörenin aşure günü farklı oluyor.Sivaslılar,erzurumlular,tunceliler vss sırayla herkes başka gün başlıyordu galiba böyle bir şey hatırlıyorum bununda dayanağı geçmişten gelen bir örf,adet galiba.Tam bilemiyorum..Şimdi sormak istediğim bugün mü yapılacak bu ibadetler?

Konularını çok beğendiğimi söylemiştim daha önce tekrar dile getirmeye gerek olmasada hakkını vermek gerek..:)

aşure günü örfe adete göre degişiyormu bilmiyorum canım,biz hicri takvime göre takip ediyoruz.13 kasım aşure günü bu yıl..bu ibadetleri salı akşam ezanından sonra aşure gününe girecegimize göre ondan sonra yapacagız...hepimize mübarek olsun :)

Ozlemistim iste Ben bu paylasimlari. Ellerine gozlerine saglik.

canım benim bizde seni özledik çok.tekrar hoşgeldinn :)

aşure günü örfe adete göre degişiyormu bilmiyorum canım,biz hicri takvime göre takip ediyoruz.13 kasım aşure günü bu yıl..bu ibadetleri salı akşam ezanından sonra aşure gününe girecegimize göre ondan sonra yapacagız...hepimize mübarek olsun :)

canım benim bizde seni özledik çok.tekrar hoşgeldinn :)

Vallahi canım bizimkilerde bir takvime göre yapıyorlar.Babaannemin kafasında bir eski hesap var ona göre yapıyor.Yöre derken ben kendi içinde yaşadığım toplumdan bahsediyorum.Sonuçta eskiden bu kadar çok muharrem orucu dillerde değildi.Bu kadar çok konuşulmazdı biz bazı şeyleri belkide takiye halinde yapıldığı için her kesim kendine göre bir zaman belirlemiş olabilir.Zaman kimbilir neler yapmıştır.Ama bunu öğreneceğim aklıma takıldı.Çünkü ortaya bir sey söyledim açıklayamadımda havada kalmasın..Akşam ezanından sonra mı bu ibadetleri yapılacak anladım şimdi ben sabah namazıyla zannettim.

yani akşam ezanıya birlikte aşure günü girer demek istedim...sabah ezanıyla birlikte yapabilirsin elbette..

1457580_615409468516260_1497756947_n.jpg

Muharrem'in dokuzuncu, onuncu ve on birinci günlerinde oruç tutulması tavsiye edilmiştir.

Bu mânâdaki bir hadisi îbni Abbas rivayet etmektedir. Bunun için, müstehap olan, aşure Gününü ortalayarak, bir gün önce veya bir gün sonra oruç tutmaktır.

yani akşam ezanıya birlikte aşure günü girer demek istedim...sabah ezanıyla birlikte yapabilirsin elbette..

1457580_615409468516260_1497756947_n.jpg

Muharrem'in dokuzuncu, onuncu ve on birinci günlerinde oruç tutulması tavsiye edilmiştir.

Bu mânâdaki bir hadisi îbni Abbas rivayet etmektedir. Bunun için, müstehap olan, aşure Gününü ortalayarak, bir gün önce veya bir gün sonra oruç tutmaktır.

Teşekkürler,zahmet verdim:)

teşekkürler inciselim, çok iyi olmuş duaları derlemen hepsini yapalım inşaAllah ...