Jump to content
Guest _sh@!n_

Arife Günün Önemi,Fazileti

Recommended Posts

Arefe gününü ve gecesini ibadetle geçirmek çok faziletlidir. Saadet-i Ebediyye'de arefe gecesini ibadetle geçirenin cehennemden azat olacağı söylenmiştir.

Arefe günü günahlardan uzak kalanın da bağışlanacağı Resulullah (sav) tarafından müjdelenmiştir.

"Arefe günü Resulullahın (sav) yanında bulunan bir genç, kadınları düşünüyor ve onlara bakıyordu. Resulullah (sav) eliyle birkaç defa gencin yüzünü kadınlardan çevirdi. Genç yine onları düşünmeye başladı. Resulullah (sav):

- Kardeşimin oğlu, bugün öyle bir gündür ki, bugünde herkesin kulağına, gözüne ve diline sahip olursa günahları bağışlanır, buyurdu." (Müsned)

Arefe Günü Yapılması Tavsiye Edilenler:

1- Arefe gününün sabah namazının farzından sonra teşrik tekbirleri getirilmeye başlanmalıdır.

2- Arefe günü oruç tutulmalıdır.

3- Arefe gününe hürmet edilmeli, günaha girmemeye dikkat edilmelidir.

4- Arefe günü çok dua ve istiğfar edilmelidir.

5- Arefe günü 1000 âdet İhlas-ı şerif okunmalıdır.

Arefe günü bu duaları ve zikirleri çokça okumalıyız.

1.Bismillahirrahmanirrahim.Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

2.La ilahe illellahü vahdehü la şerike leh, Lehül mülkü ve lehül hamdü ve hüve ala külli şey`in kadir.

3.Allahümme salli ala Muhammedin ve enzilhül muk`adel mükarrebe ındeke yevmel kıyameh.

4.La ilahe illellahü vahdehü la şerike leh, Lehül mülkü ve lehül hamdü biyedihil hâyrû vehüve alâ külli şey’in kadîr.

Ayrıca Tevriye, arefe gününden bir önceki güne denir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) şöyle, buyurmuştur:

“Tevriye günü oruç tutan ve günah söz söylemeyen Müslüman cennete girer.”

ne güzel bu hallere bizde ulaşırız inşaAllah teşekkürler orhan kardeşim.....

• Like 1

ben tane tane yavas yavas okurum cunku ihlasi serifin anlami cok guzel oldugu icin yavas okurum....o yuzden bende 2 saat suruyor yazdim...zamanın bir önemi yok... :)

a.k.e. elbet anlamını bilip düşünüp anlamak ayrı..daha güzel yapıyorsun kardeşim..

saat sürmez..100 taneyi 10dk kadar bile sürmüyor..kısa bir sure..

bu arada kafama takılan bir şey var..bilenler cevaplarsa sevinirim..arife gecesi dün akşamdı,bugün bayram gecesi diyorlar..arife gecesi olarak geçiyor mu geçmiyor mu bilmiyorum..bilen varsa cevaplasın lütfen..

bence bu gece imsaka kadar arefe gecesidir

bence bir an önce 2 rekat hacet namazı kılıp duaya duralım

rabbim hepimizin dualarını kabul etsin inşallah

ben de okuycam

birde arkadaşlar geçen cuma cübbeli ahmet hoca tv deki sohbetinde fatihadan sonra 21 ihlas okunmak suretiyle namazı var dedi ama 2 rekatmıydı 4 rekatmıydı onu hatırlamadım..ben 2 rekat kıldım, belki ilerleyen saatlerde bide 4 rekat kılarım.. yapmak isteyen varsa bu gece niyetine yapsın bence..

bir dk bayram salı gunu yanı yarın dil mi?

bayram yarın.. yarında salı..