Jump to content
  • 0
Sofi.

Aile İçi Başörtüsü Sorunu

Bu kiz ne yapmali?  

12 members have voted

1. 1. Bu kiz ne yapmali?

• Taksin ailesini karsisina alsin
      10
    • Takmasin
      1
    • Bende bilemedim.
      1

Question

Selam arkadaslar,

benim bir arkadasim var ailesiyle ciddi bir sorun ile karsi karsiya.

ben sizin dusuncelerinizi bu konuda merak ediyorum.

bu kiz arkadasim musluman ve musluman bir ailesi var. Tabi herkez dinini nasil yasamak istedigi konuda ozgur, bu arkadasin ailesi acik basortuye karsi, namaz kilmaz, alkol kullanir kendilerine ozgun aile kulturleri vardir. Bunu elestirmiyoruz zaten, lakin kizlari bunlarin tam tersini yapiyor: namaz kiliyor (gizlice, cunki ailede tepki topluyor), oruc tutuyor, yani kendince elinden geldigi kadar islam dinine uygun hayat surmeye calisiyor. Bu kiz kapanmak yani basortusu takmak icin karar aldi ama ailesi yasakliyor. Bu evde kaldigin surece Olmaz diyor. Ayri evede cikamiyor, yani benim merak ettigin su: anne babayi hem kirmak istemiyor hemde basortusunu takmak istiyor, dillema yasiyor, takarsa ailesini karsisina alacak takmadigi her gun icinde aci cektigini belirtiyor. Buda onun dusuncesi saygi duyyorum.

Hersey basortu mu degil ama sonuc itibariyle onemli bir adim.

Siz olsaniz ne yapardiniz? Kendisine ne gibi akil ve destek verirdiniz?

24 answers to this question

Recommended Posts

• 0

ben olsam aılemi ikna etmeye calısırdım,ama baktım olmuyor dinlemem malesef ailemi.

• 0

Onlar nasil ozgurse kiz da o sekilde ozgurdur ve bunu ifade edip basortusunu takabilir oyle yapardim

• Like 1

• 0

Ama ailede tekbasina o yuzden korkuyo ayni zamanda..

tesekkurler dusunceniz icin

• 0
Ama ailede tekbasina o yuzden korkuyo ayni zamanda..

tesekkurler dusunceniz icin

arkadasınızın yasını bilmiorum ama yası genc ise zor olur tabi bu,,ama yası varsa daha biraz daha kolay bu kararı vermek:)

arkadasınızı tanımıyorum ama acaba ailesının onaylamadıgı bir erkek arkadası olsaydı tutumu ne olurdu merak ettim?hani bu konu ile bagdastırmak adına soruyorum,ailesini dinleyıp ayrılırmıydı,yoksa herseye ragmen devam edermiydi sevdigiyle görüşmeye?

• 0

O sorunuda yasiyor zaten sevgili bebegim..

25 yasinda..

anliyacagin catismali bir durumun ortasinda.

Ayrilmiyor zira ailesinin haberi yok, ailesi kendi gibi yasam tarzinda olan biriyle evlenmesini bekliyor ondan.

• 0

sevdiği icin ailesinin istemedigi biriyle hala beraberse,bizi yaratan rabbimizin aşkı icinde ailesini dinlememeli bence sofi öyle degilmi:) keşke bende o durumda olsam..

• 0

Yüceler yücesi peygamber efendimiz kızına ben öbür tarafta sana birşey yapamam bu dünyada kendi ibadetini kendin yapacaksın demiş ben tam yazamadım ama böyle bir hadis var. Yani öbür tarafta ne anne baba ne koca çocuk kimsenin kimseye faydası yok, bence anne babasını dinlemeyip dininin emrini yaşaması gerekir.

• 0
sevdiği icin ailesinin istemedigi biriyle hala beraberse,bizi yaratan rabbimizin aşkı icinde ailesini dinlememeli bence sofi öyle degilmi:) keşke bende o durumda olsam..

Evet haklisin,Zaten ailesi onu duysa ayri bi savasi baslatacaktir..onu gizleye biliyor yine..

Belkide cesarete ihtiyaci var

Yüceler yücesi peygamber efendimiz kızına ben öbür tarafta sana birşey yapamam bu dünyada kendi ibadetini kendin yapacaksın demiş ben tam yazamadım ama böyle bir hadis var. Yani öbür tarafta ne anne baba ne koca çocuk kimsenin kimseye faydası yok, bence anne babasını dinlemeyip dininin emrini yaşaması gerekir.

kendisine sahsen baslarda cok dedim dinleme tak diye, oda girisimlerde bulundu, buyuk tartismalar rencide edilmeler, hor gorulmeler oldu. Sonra devamli bunu demekten vazgectim zira cektigi zulmu bende gordum, sabir et biryerden bi kapi acilacaktir diyorum.

zor bu durum ya gercekten.

• 0

arkadaşınız başörtüsü için savaş veriyorsa inancı da güçlü demektir, o halde ailesini ikna için okuması gereken duaları söyleseniz? başka konularda ikna duasına vs karşıyım lakin konu dini inanç olunca ailenin ikna edilmesi hoşgörmesi için bişeyler yapılması lazım