Jump to content
Guest psychick

Olasılıksız Adam fawer

Recommended Posts

Guest ışıltı
:) belki aklını verememişsindir.güzel kitap aslında:)

ışıltı arkadaşımız doğru söylüyor.bende okurken pek fazla kitaba odaklanamadım,o yüzden sıkılmışta olabilirim ama başladım kitaba bitiricem artık.kitabı okurken farklı konulara geçiliyo fakat bakıyosunuz aynı noktada toplanıyo.ben okurken niye konudan konuya atlıyo falan demiştim.sonra baktım ilerledikçe gelinen yer aynı.kişiler birbirine bağlı

ben hem olasılıksızı hemde empatiyi okudum her ikiside çok güzel ben bir solukta okudum diyebilirim.kurgu harika.

Devrimmm'cim hem ''Olasılıksız''ı hem de ''Empati''yi okumustum gecen sene..Kitaplardan ne alabilirim düşüncesiyle fikir sorduysan eğer pek birşey alamassın bence..:) ( Her kitaptan birşeyler mi alıyoruz,tabii ki hayır..:D) Sadece iki kitap da bana inanılmaz sürükleyici gelmişti ve ara vermeden iki kitabı da bitirmiştim..Eğer olasılık hesaplarını ''su saatte surada olmasaydım,su olmazdı'' tarzı durumları seviyorsan oku derim şahsi fikrim..:)

Ama akılda kalıcı,iz bırakan romanlardan değiller tabii..

Adam Fawer'in her iki kitabını da okudum geçen sene; Olasılıksız ve Empati. Her iki kitap da müthiş sürükleyici. Okuyucuya bir şey kattığı söylenemez fakat bu kitabı okumak sevdiğiniz bir diziyi izlemek gibi birşey...

Guest anyone

Kitabı bitirdiğimde (bi solukta) hayal kırıklığı oldu bende, sonu pek iyi bağlanamamış. Bir de kitapta sayısız markanın adı geçiyor :)

Guest giselle

olasılık teorisini astronomide kullanan ilk insan. 18. yüzyılda yaşamış olan fransız matematikçi.Çalışmalarının temeli, olasılığın babası olan abraham de moivre tarafından yazılmış şansın doktrinleri adlı kitaba dayanır ve kitabı geliştirerek yeni teoriler ortaya çıkarmıştır.

1799 yılında matematik ve astronomi alanlarını biraraya getirerek güneş sistemini anlattığı ve gezengenlerin yörüngelerini hesaplamak için yeni yöntemler sunduğu ilk önemli kitabını yazdı. lapace olasılık teorisini kullanarak gezegenlerin yerini tahmin etti.

laplace'in buluşundan önce, herkes astronomideki ölçümleri kendi eliyle yapıyordu. bu nedenle ortaya birçok farklı sonuç çıkıyordu. yani aynı yıldızın veya gezegenin konumu ile ilgili 20 farklı cevap vardı. laplace bu 20 farklı sonucu alıp bir tablo yaptı ve bu tablonun bir çan eğrisi olduğunu gördü. bu eğrinin en uç noktası ise o yıldızın veya gezegenin gerçek konumunu gösteriyordu. bir yıldızın konumunun tam olarak hesaplanamayacığını belirtse de olasılık teorisi kullanılarak en yakın tahmine varılacağını savundu.

laplace'in en büyük buluşu ise 1812 yılında yayımladığı olasılığın analitik teorisiydi. burada gerçeği tahmin etmenin en iyi yolunun doğru cevabı hesaplamak değil de, en az yanlış olan cevabı hesaplamak olduğunu kanıtladı.bir an için doğanın tüm güçlerini ve bunu oluşturan tüm varlıkların konumlarını anlayabilen bir canlı olduğunu düşünürsek ve bunun bu verileri inceleyebileceğini de düşünürsek aynı anda evrendeki en büyük varlıkları ve en küçük atomları da hesaba katarak bir hesap yaparsak, hiç bir şey belirsiz değildir ve gelecek de, aynen geçmiş gibi, gözlerinin önündedir.

rivayete göre bu olasılık teoride mümkündü ama bir rivayete göre werner heisenberg subatomik partiküllerin aynı anda birden fazla yerde bulunduklarını dolayısıyla konumlarının sabit ve tek olmadığını kanıtladı. bu durumda laplace şeytanı teorisi çöpe mi gider takdir sizin.

buradan anlaşılıyor ki laplace hiç bir şeyin şans olmadığını hatta şans diye bir şeyin olmadığını söylüyor.

buna en güzel örnek yazı tura olayı olarak veriliyor kitapta. aslında yazı veya tura olayı gelme olasılığı hiç bir zaman şans değil. eğer bir parayı fırlattığımızda bunu etkileyen bütün fiziksel faktörleri hesaplayabilseydik, örneğin elimizin yer düzlemine göre fırlatma açısı, (dünyanın geoid olduğunu hepimiz biliriz ama elimizin yer yüzündeki iz düşümü küçük olduğundan dolayı yeri düzlem kabul ediyor, düzleme göre olan açıdan bahsediyorum), yerden yüksekliği, parayı fırlatmak için ne kadar güç harcadığım, anlık rüzgar, hava akımı ve yönü, paranın alaşımı gibi; o zaman yazı mı tura mı geleceğini yüzde yüz biliriz. çünkü bu para da diğer her şey gibi newton'un mutlak fizik kurallarına tabiidir.ve adam fewer da bundan esinlenerek bazı şeylerin olasılık dahilinde olduğunu ispatlamak için yazmıştır...

Guest Pembe_Seker

Tsklerrrrrrrrrr;)

işte bu tesadüf deil kitabı dün konuştum kardeşimle olasılıksız ve empati içerisindeki reklam mantığından ve farkındalıktan bahsettik ve yarın almayı düşünüyordum lahutiyi gece vakti açıyorum ve karşıma çıkan

olasılıksız