Jump to content
Sign in to follow this  

Recommended Posts

Tam adı Robyn Rihanna Fenty, olan ünlü sanatçı 20 Şubat 1988′de Saint Michael, Barbados’da doğmuştur. Şarkıcı, söz yazarı, model, oyuncu, moda tasarımcısı gibi bir çok dalda başarı elde etmiştir. Sesi 3 oktavdır.

 

 

Rihanna, 15 yaşında “Combermere” adlı müzik okuluna giderek iki sınıf arkadaşıyla beraber müzik grubu kurdu. 2003 yılında arkadaşları Rihanna’nın grubunu o sırada Barbados’ta tatil yapan müzik yapımcısı Evan Rogers‘a tanıttılar. Evan Rogers ile New York’a gitti ve orada onu yapımcılarla tanıştırdı. Bunların arasında Jay-Z de vardı. Jay-Z, Rihanna‘nın yetenekli olduğunu düşünüyordu ve 16 yaşında Def Jam Plak Şirketi ile anlaşma imzaladı. Def Jam Plak Şirketi Jay-Z‘ye aittir. (Ve hala aynı plak şirketindedir.) Rihanna o zamandan beri olağanüstü bir şekilde başarı yakaladı.

 

 

2005 yılında ilk olarak ‘Music of the Sun’ isimli albümünü piyasaya sürdü. Bu albümden ‘Pon de Replay’ isimli parçayla dinlenme listelerinde 2. sıraya kadar yükselerek adını duyurdu.

 

 

Rihanna 2009 yılında sevgilisi Chris Brown‘dan dayak yemişti. Bu olay Rihanna hayranlarını çok kızdırmıştı ve Chris‘e karşı kin duyuyorlardı. Jay-Z dahi bu olaya çok kızmıştı. Bu olaydan sonra Rihanna ile Chris ayrıldı. Chris daha sonra röportajında ne kadar pişman olduğunu dile getirdi. Ve Rihanna, Chris’in bir canavar olmadığını onun iyi biri olduğunu söyledi. Bu yılın (2013) başlarında Chris ve RiRi tekrar birlikte oldu. Çok uzun sürmeden birlikteliklerine yine son verdiler.

 

 

Rihanna, 2006 senesinde ölümcül hastalıklarla uğraşan çocuklar için “Believe Foundation” adını verdiği vakfı kurdu. Vakfı kurma nedenini: “Gençken televizyonda bu acı çeken çocukları görüyorsunuz ve siz de üzülüyorsunuz, aynı şeyleri ben de yaşamıştım ve içimden geçen tek şey: ‘Ben büyüdüğümde bu çocuklara yardım etmek istiyorum’ olmuştu..” sözleriyle açıkladı. Ayrıca ünlü sanatçı ve diğer Pop, Rock, R&B sanatçıları; Carrie Underwood, Ciara, Beyoncé Knowles, Leona Lewis, Mary J. Blige, Mariah Carey, ve Fergie ile birlikte yardım için “Just Stand Up” isimli şarkı kaydettiler şarkıyı “anti-kanser” temasında yaptılar. Rihanna daha bir çok yardım kuruluşuna büyük destekte bulunmuştur.

 

 

2012 yılında ilk filmi Battleship’i çekti. Bir çok dizide konuk oyuncu oldu.

 

 

Rihanna dünya turu kapsamında iki kez Türkiye’ye gelmiştir. İlki ‘Last Girl on Earth Tour’ için 3 Haziran 2010′da, ikincisi ‘Diamonds World Tour’ için 30 Mayıs 2013′de İstanbul’da konser verdi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...