Jump to content
AyCansu

Yılbaşı Kutlamak ve Noel İle İlgili Sorular ve Cevaplar

Recommended Posts

İçki gibi dinimizde haram olan şeyleri kutlamaya dahil etmedikden sonra yeni yılı mutlu bir şekilde karşılamak neden günah olsun ki..bir yılı bitirdik ve yeni bir yıla giriyoruz napalım yani surat asıp oturalım mı..!

Bugüne dair daha özenli bir sofra hazırladım,cocuklar cok şstedi diye agac da susledık hadı mutlu olsunlar dıye yenı yıl hedıyesıde aldım yanı ben hrıstıyan mı oldum sımdı :D

• Like 1

Yeni yılın güzelliklerle gelmesini dileyerek; ailelerin, arkadaşların, dostların bir araya gelip eğlenerek kutlamasının ne kötülüğü olabilir. Ayrıca noel 24-25-26 Aralıkta kutlanan hıristiyan aleminin 2 dini bayramından biridir. O zaman miladi takvimi kullanmayalım, yaş günü kutlamayalım hepsi Avrupadan çıkma gelenekler kutlayınca ya da sosyal bir adım atınca hıristiyan mı olunuyor! Bunlara gelinceye kadar Türklerin şamanistlikten gelen inançlarını hala günlük hayatımızda yaşarken Şamanist olduk ta farkında mı değiliz.

Bu arada ben hiç bir yılbaşında ne özel yemek yaptım, ne eğlendim ne de ağaç süsledim ama yapanları da yargılamıyorum veya yaftalamıyorum hıristiyan mı diye, tek insan gibi insan olsun kişi dini, mezhebi, güzelliği, v.s. beni ilgilendirmiyor. Yalnızca şu günlerin hiç bir konuda çok ta eğlenilecek günler olmadığını biliyorum...

yılbaşı ile noel faklıdır bu akşam tv de yılbaşı programı seyrettik diye noel mi kutlamış oluyoruz dinden çıkılır mı ?

tehlikelidir noel dini merasimlerine iştirak ,tazim demek oluyor dinimizde çok büyük günahtır ,noel sevgililer günü bilmem ne gününe benzemiyor ( ki onların dini bir boyutu yok) oluyor onu anlatmaya çalışıyorum Hz İsanın doğum günü

Sakın o zalimlere azıcık dahi meyletmeyin. Yoksa onları yakacak olan ateş, size de dokunur. Sizin Allah'tan başka dostlarınız yoktur. Sonra size yardım da edilmez.

(Hûd Sûresi, Ayet:113)

zalim kimdir

Allah'a ortak koşma; çünkü ortak koşmak büyük bir zulümdür!(lokman/13)

yılbaşı kutlamak onlara benzemek oluyor şimdi içki kumar vs bunlar büyük günah ama birde kafirlere benzemek onların merasimlerine iştirak bunun gibiler tazim kast etmeyince dinden çıkmaz ama oraya benzeme oluyor,efendimizin(sallallahualeyhivesellem)im doğmunu kutluyoruz e ozaman hz İsa as.doğumunu neden kutlamıyoruz?Miladi takvim ,Milattan geliyor doğumdan geliyor ….peygamberlerin doğumuna tazim ederiz fakat İsa as fark var hiçbir peygambere tapınılmadı mesela baba oğul kutsal ruh denmedi ,oldu dini bayram,onlara göre İsa as doğumu Allaha(azzevecelleye)ortak koşulması sonuç şirk merasimi.

• Like 1

Benim için normal sıradan bir akşamdan farkı ertesi gün tatil olması. Zaten içki içmem, normal gece bile çıkmam dışarı. Ama kutlayanlarada karışmam, içki içen zaten hep içiyor, içmeyen için kutlama ne normal geceden farkı ne.

• Like 2

Sual: Yılbaşında bazı aileler evlerinde TV izleyip, aile efradlarıyla oturup vakit geçiriyorlar, yiyip içiyorlar. Bunlardan haram işleyenlerin (mesela içki içen oynayıp zıplayan, piyango çeken, tombala oynayan falan) kâfir olma tehlikesi var mıdır? Bunları yapmadan normal aile görüşmelerini bu güne denk getirmenin bir mahzuru olur mu?

CEVAP

Kâfir olmak, niyete bağlıdır. Kâfirlerin Noelini kutlamak niyetiyle ise küfür olur. Yılbaşı eğlencesi şeklinde olursa küfür olmaz. Elbette içki, kumar ise zaten haramdır.

Demek ki önemli olan niyet,bu gece çoğunlukla aileler oturup zararsız şekilde tv izliyor.tv izlemek dinden çıkarır gibi ifade kullanmak çok yanlış.Haram olan şeyler zaten bugünde haram yarında.Bunun bilincinde olan da bu gece ona göre davranır.Bu gecenin benim için de diğer günlerden hiç bir farkı yok ama oturup bir eğlence programı seyrettim diyede dinden çıkmayacağım herhalde.Tv izleyerek noel kutlamış olmuyoruz.Niyet niyet niyet..İyi yıllar herkese...:)

• Like 2

SUAL: hz muhammedin dogum gununu kutlarsin.Hemde yilda iki defa bir hicri takvime gore birde miladi takvime gore..

Adini zikrederken bile basina HAZRET kelimesi ekledigin ALLAH in peygamberi hz.isa nin dogum gununu kutlamaktan neden gocunursun??

GUNUN SUPRIZI: YIlbasi kutlamalari noel degildir..

• Like 1

Nedense hep eglenceli seyler hristiyanlarda var. Muslumanlikta hep cefakarlik hayati daha nasil zor hale getiririz mantigi var. Bu gece ciktim arkadaslarimla eglendim oh iyi de yaptim. Isteyen agac da susler. Ne bileyim hindi de yer. Hristiyanluga ozenmiyorsa ne zarari olabilir? Ulkemizde bu sabah yani 1 ocak tatil. Haftasonuyla bir 3 gun tatil var. Insanlar firsat biliyor eglenmek icin bu gunu hepsi bu. Keske Muslumanlarda da biraz eglence kulturu olsa da Hicri yilbasinda eglensek. Bunu tum samimiyetimle soyluyorum. Icki vs degil bahsettigim ama keske bu kultur yerlesse de dostlarimizla birarada girsek Hicri yilbasina. Mesela cam agaci suslesek o gun. Gercek cam degil tabii yapay plastik camlardan. Sevdiklerimize hediyeler versek. Agac suslemek bile bir kultur, biraraya getiriyor insanlari. Coluk cocuk toplansa herkes bir süs taksa, gülse mutlu olsa. Bunun nesi kötü olabilir ki? Her insanin desarj olmaya ihtiyaci olur. Eskiyi savip yeni bir yila umutla bakiyoruz, gulerek karsiliyoruz. Islam ayni zamanda "Kolaylastiriniz, zorlastirmayiniz" der. Hayati bu kadar cekilmez hale getirmek de dogru degil bence. Bunlar tabii hristiyanliga ozenen kisiler haricindekiler icin dusuncelerim. Onlari gazliyor gibi anlasilmasin bosuna gunaha girmeyeyim. Temiz niyetli kisileri kapsiyor yazdiklarim.

• Like 2