Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Testis Dönmesi...

Recommended Posts

Tıpta testis torsiyonu denilen testis dönmesi ya da testis burulması, erkek sperm üretme organı olan yumurtaların birinin ya da ikisinin kendi ekseni etrafında bir ya da iki tur atması sonucunda, yumurtaya, testise kan getiren damarların baskı altında kalması ve beslenemeyen yumurtanın giderek hasara uğramasıdır.

 

Testis dönmesi, genellikle yeni doğan ve ergenlik çağında daha sık görülür. Ancak yaşamın her döneminde, çeşitli nedenlerle meydana gelebilir.

 

Testis dönmesi ya da torsiyonu olduğu zaman, testisin kan akımının yani yumurtanın kanla beslenmesinin gerçekleşmemesinin anlaşılması gerekir.

 

Testis dönmesinin belirtileri

 

Testis dönmesi ya da torsiyonu, testiste ve kasıkta ani bir sancıyla kendini gösterir. Çocuk, genç ya da ergin kişiler, bu ağrıyla karşılaştıkları zaman, ağrıya eşlik eden bulantı ve kusma ile de yüz yüze gelirler.

 

En sık görülen ve en tipi olan belirti ise, testisin kendi ekseni etrafında dönmesinden dolayı kordonu kısaldığı için, yukarıya doğru çekilerek eski yerine göre daha yukarıda durması ve yukarıdan aşağıya doğru değil, sağdan sola doğru yan durmasıdır.

 

Bunların yanı sıra, bazen ateş de bu tabloya eklenebilir. Ancak, ani başlayan şiddetli yumurta sancısı, şişlik ve ateş, bu rahatsızlıkla çok sık karışan yumurtalık ve epididim iltihaplarında da olabileceği için mutlaka erken dönemde bir uzman hekime başvurularak ayırıcı tanının yapılması, hayati önem taşır.

 

Testis dönmesinin neden olduğu sorunlar

 

İnsan vücudundaki herhangi bir organın, belli bir süre kan akımından mahrum kalması, yani kanla beslenememesi sonucunda çürümesi ve ölmesi kaçınılmaz hale gelir.

 

Testis dönmesinde de en büyük risk budur. Testis dönmesi meydana geldiği zaman, tercihen oluştuğundan sonraki 6 saat içinde tedavi edilmezse, yumurtada önce beslenme bozukluğundan dolayı canlılık azalması, giderek de, kangren denilen bir tür doku ve hücre ölümü gerçekleşir.

 

Erken müdahale gerekir

 

İlk 24 saat içinde müdahale edilmemesi halinde, artık o testise kaybedilmiş gözüyle bakılır. Çünkü durumu tekrar eski haline çevirip testisi besleme olanağı kalmadığı için, yapılacak müdahale yumurtanın, testisin vücuttan çıkarılıp atılmasıdır.

 

Yumurta dönmesi, yani testis torsiyonu zamanında ve enerjik bir şekilde tedavi edilmezse, ister geç bir dönemde geri döndürülme yapılsın, isterse yumurta çıkarılmış olsun, uzun vadede kısırlıkla sonuçlanma potansiyeli yüksektir.

 

Yapılan çalışmalarda, testis dönmesi ilk 24 saat içinde tedavi edilmemişse, olguların en az yarısında, ilerleyen dönemde çocuk sahibi olamama yani infeltilite oluştuğu görülmüştür.

 

Testis dönmesinin cinsel hayata etkileri

 

Erkeklerin cinsel hayatında ve cinsel yeterliliklerinde, yumurtalıktan salgılanan testosteron adı verilen erkeklik hormonunun rolü büyüktür.

 

Fakat bu hormon, bir testisten, hatta belkibir testisin beşte 1’i, onda 1’i gibi küçük bir parçasından bile, erkek cinselliğini sağlayacak ölçüde salgılanabilir.

 

Bu nedenle, tek taraflı testis dönmesi geçiren kişilerde, ister erken müdahale ile testis geri döndürülsün, isterse geç kalınarak testis çıkarılmış olsun, cinsel hayat etkilenmez. Çünkü sağlam kalan testisten salgılanan erkeklik hormonu, kişinin cinsel hayatı ve cinsel performansı için yeterli olacaktır.

 

Sağlam testisin sabitlenmesi

Testis dönmesi ameliyatlarında, torsiyona uğrayan testis geri döndürülür ya da çıkarılır. Zaman içinde geride kalan diğer testisin de bir torsiyon geçirmemesi için, ameliyat sırasında ona da müdahale edilmesi gerekir. Buna fiksasyon yani sabitleme denir.

 

Ancak gerek sağlam testise, gerekse torsiyona uğrayan testise yapılan müdahalelerin, kişinin cinsel hayatına hiçbir etkisi olmaz.

 

Testis torsiyonu sonrasında cinsel yaşamın etkilenmesi, ancak psikolojik nedenlerle mümkün olabilir. Bir testisi alınan kişi, kendini eksik gördüğü için psikolojik olarak cinsel performansı etkilenebilir. Ancak bu durum, bir uzmandan destek alınarak kolayca atlatılabilir.

 

Testis dönmesi tedavisi

 

Testis dönmesi ya da torsiyonu, aslında yumurtanın canlılığını tehdit eden çok önemli bir hastalıktır. Bu nedenle, enerjik olarak tedavi edilmesi gerekir.

 

Tedavide, yumurta dönmesi sonucu meydana gelen kan kesilmesini tersine döndürmek, yani testisin beslenmesini yeniden sağlamak, burulma sonucu tıkanmış olan kan damarlarını açık hale getirmek gerekir. Bu ise, dönmüş olan testisin yeniden eski haline getirilmesiyle mümkün olabilir.

 

Tedavi genellikle ameliyatla yapılır. Fakat ameliyattan önce, eğer olaya çok erken müdahale edilir ve işler de yolunda giderse, dönmüş olan yumurta doktor tarafından elle müdahale ile eski haline döndürülebilir. Ancak bu çoğu kez başarılamaz ve hasta ameliyata gider.

 

Ameliyatta, yumurta bölgesi açılıp yumurtaya varıldıktan sonra, atılmış olan turlar geri döndürülür. Böylece testisin beslenmesi yeniden sağlanmış olur. Ancak testisi koruyabilmek için, bu ameliyatın mutlaka ilk 4-6 saatte yapılması gerekir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...