Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

Yılın En Şık Erkeği Şaşırttı

Recommended Posts

030120142117461377767.jpg

Esquire dergisi, Papa Franciscus'u yılın en iyi giyinen erkeği seçti

 

New York'taki Moda Teknoloji Enstitüsü (FIT) Erkek Giyimi Bölümü'nden Doç. Dr. Mark-Evan Blackman, Esquire dergisine yaptığı açıklamada, "Papa Franciscus'un giyim tarzı, kafa yapısını yansıtıyor. Papa II. John Paul, gösterişli kırmızı ayakkabılarla gömülmüştü. Papa Franciscus, seçildikten sonra o kırmızı ayakkabıları giymeyeceğini açıkladığında kararının, yeni görevine yaklaşımını yansıttığını anlamıştım" dedi.

"Fairchild Erkek Giyimi Ansiklopedisi" yazarı Mary Lisa Gavenas, "Papa Franciscus, erkek giyiminin erkeğin karakterini yansıtması gerektiğini biliyor" ifadesini kullandı.

New York Üniversitesi Dini Araştırmalar Bölümü'nden Doç. Dr. Ann Pellegrini de seçtiği alçakgönüllü kıyafetlerin Papa'nın yoksullar için hem maddi hem de manevi endişelerini gösterdiğine işaret etti.

Papa XVI. Benediktus'un istifasının ardından geçen yıl 13 Mart'ta Katolik dünyasının yeni lideri seçilen 76 yaşındaki Arjantinli Jorge Mario Bergoglio, 13. yüzyılda Fransisken Tarikatı'nı kuran ve aziz ilan edilen Assisili Franciscus'tan esinlenerek papalık adını Franciscus olarak belirlemişti.

Tıpkı ismini aldığı Assisili Franciscus gibi dünya nimetlerine sırt çeviren, son derece basit ve sade bir yaşam sürmesi ile tanınan Papa, göz kamaştıran eski papaların kullandığı mücevherler, kürklü pelerinler yerine sade kıyafetler tercih ederek Vatikan'da büyük bir değişim başlatmıştı.

Papalık Sarayı'na taşınmak yerine alçakgönüllü bir apartman dairesinde kalmayı tercih ederek, internette sosyal paylaşım sitelerini aktif bir biçimde kullanarak, insanlarla birlikte fotoğraf çektirerek yakın tarihteki "en yaklaşılabilir Papa" olarak nitelenen Franciscus, Time dergisi tarafından da yılın kişisi seçilmişti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...