Jump to content
Guest abdullah

Bugünkü Hristiyanlık

Recommended Posts

Guest umajadeyn

Aslında herkesin felsefesi bu yönde sayın Love.

Varoloşunu acıklama cabası kendinen üstün bir güce inanıp tapınma gereksiminini doğurmuş

Dünyada ki 400.000 yıllık insan oğlu varlığı Homosabyanlardan Neondantelerden Modern insanlara kadar gecen süreçte Semavi dinlerin günümüz inancından 2400 senelik bir mazisi olması ve geriye kalan 376.000 senede nelere , kimlere ve nasıl inanılıp tapınıldığı sorusunu getirmiyormu aklınıza?

Dünya üzeinde varolmuş en büyük filozofların hepsine günümüzde peygamber yakıştırılması yapılmaktadır. Ve bunları semavi dinleri din adamları kabul etmektedir.

4.000 senelik Buda . bi okadar eski Aristo..

7 bin yıllık olan sümer ve suriye mitolojilerinin felsefik görüşleri ise şuan ki İnanç yelpazelerinin yapı taşıdır..

Hiç birşey sıfırdan varolmamış. Herşeyin bir acıklaması var ama Sanırım insanoğlu bu 2400 senedir gelen kuramları yıkıp, Doğruları araştırmaya voroluşunun sebebini ve nedeninin çözmeye şuan hazır olmadığı için Herkesin kendi inancına güvenmek zorunda olduğunu düşünüyorum..

Her insan İNANMALI... Neye ve nasıl olduğu hiç önemli değil.. Birşeye inanmalı ve inandığı şeyi eğrisiyle doğrusuyla araştırıp bünyesinde sindirmelii..

Danten`nin dediği gibi ;

Eger insanlari, dusunduklerine inandirirsaniz, sizi severler. Gercekten duşundururseniz ise, sizden nefret ederler.

: )

Guest umajadeyn

Sayın Işıksu ;

Rica ederim.. Ben sadece görüşlerimi söylüyorum.

Söylediğim herşey nacizane fikrimdir. Söylediklerim kayıtsız doğru olmadığı gibi yanlış da değildir. Doğrular görecelidir. Herkesin doğrusu farklıdır ben sadece kendi doğrularımın peşinden giden bir yolcuyum..

Sizlerinde bir yolcu olduğunu düşünürsek. Pusulanızın belli olmasından ziyade yolunuzun belli olması önemlidir.

Eğer yolunuz belliyse, Her pusula size Kuzeyi gösterir.Zira Yolunuz belli değilse eğer Hangi yöne gideceğinizinde bir anlamı yoktur..

Saygılar..

Guest umajadeyn

Sayın Şalom ;

Insanlar dunyanin düz olduguna inandiklari zamanlarda haksizdilar. Dünyanin küre şeklinde oldugunu düsunduklerinde de haksiz lar dı.

Fakat; Eğer dunyanin kure seklinde olduguna inanmanin, düz olduguna inanmak kadar yanlis oldugunu dusunuyorsaniz, sizin bakis aciniz, bu ikisinin toplamindan daha yanlistir..

Ben İnançsızım demedim. Sadece inançlarım sizlerin ki ile aynı doğrultuda değil. Düşüne bilen her canlı insanlık tarihi boyunca bişeye inanmıştır. Onların inandıklrıda sizn inançlarınızla herzaman örtüşmemiştir. Siz diye bilirmisiniz ki ? Onlar yanlış Ben doğruyum diye.. Her inanç sahibi kişi, kendi inancına kesin gözüyle bakar. Ama malesef ; Kesin bilgi ancak cok az bildigimiz zaman mumkundür . Bilgi miktarimiz arttiginda suphemiz de artar sorgulamanızda.

Gunumuzde, dunyadaki temel sorun, aptallarin kendilerinden son derece emin, akillilarin ise devamli suphe icinde olmalarsı da değilmidir..

sayın umajadeyn inançsız oldugunuzu tahmin ediyorum ve sizi anlıyorum ama şunu bilin her inançsızlıgın altında gerçegi arayış vardır.
sadece inançsızlık değil.Her düşünceyi savunmadada arayış vardır...
Guest umajadeyn

Kırılmadım Sayın Şalom ;

Yanlış anlaşılmaya karşı olan Korkum , Kutsal kitaplarda ki kadar olmuştur herzman.

Benim çabam, düşüncelerimi dolayısıyla da kendimi en doğru şekilde ifade edebilmekti.

özüre ne hacet. Rica ederim..

Saygılar..

"İnsanlar dünyanın düz olduğuna inandıkları zamanlarda haksızdılar. Dünyanın küre şeklinde olduğunu düşündüklerinde de haksızdılar. Fakat eğer dünyanın küre şeklinde olduğuna inanmanın, düz olduğuna inanmak kadar yanlış olduğunu düşünüyorsanız, sizin bakış açınız, bu ikisinin toplamından daha yanlıştır."

Isaac Asimov

"Akıllılar hep kuşku içindeyken aptallar küstahça kendinden emindir."-Bertrand Russel

Bir konuda yorum yaparken,sözlerin alıntı oldugunu ve sözlerin kime ait oldugunuda yazarsak

daha anlasılabilir ve güvenilir olabiliriz.

Önce şunu söyleyeyim.kişilerin özeli kimseyi ilgilendirmemeli, sadece fikirler tartışılmalı. Tabiki kuşku ve merak olmayan bir fikir çok da değerli değildir.

Milyarlarlarca insanın tarih boyunca işin işinden çıkamadıgı bir konuda,belkide 5-10 yıllık birikimle işin içinden çıkılmaya çalışılmasını şaşkınlıkla okuyorum.

Bir ayet okuyan bir cocugun,filozofla aynı seyi anlamasını bekleyemeyiz.

Tanrı konusunda bilimdede çeşitli farklı bakış açıları söz konusu.

Ne yazıkki bu bakış açılarının sahipleri,çoğunlukla kendilerini çizginin bir tarafına koymak için büyük bir çaba göstermesinden dolayı hepsinin objektifliği sorgulanır ve sonuçta hiçbir bakış açısı insanı tatmin etmez.