Jump to content
Sign in to follow this  
İη¢ιѕєℓ

Bu da Oldu

Recommended Posts

Bu_da_oldu_1.jpg

 

Hz. Mevlana üzerinden yeni bir din ihdas etmek isteyenlerin girişimleri aralıksız devam ederken, Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen festival “sonunda bu da oldu” dedirtti.

 

Son yıllarda büyük İslam âlimi Mevlana Celaleddin-i Rumi üzerine yürütülen maksatlı yozlaştırma çalışmalarına bir yenisi daha eklendi. Hz. Mevlana’nın doğum yıldönümü vesilesiyle “Mistik Müzik Festivali” düzenlendi. Bu çirkinlik yetmezmiş gibi, festivalin tanıtımları için hazırlanan afişte Hz. Mevlana Budistlerin ruhani lideri Buda’ya benzetildi.

 

 

 

 

 

 

MEVLEVİ POSTNİŞİNİ TEPKİLİ

 

 

Mevlana’nın doğumunun 806. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında 10’uncusu düzenlenen Konya Uluslararası Mistik Müzik Festivali’ne Mevlevi Postnişini Mehmet Çıpan, bugünün Kur’an-ı Kerim okunarak geçirilmesi gerektiğini söyleyerek, müzik eşliğinde yapılan programların yanlış olduğunu dile getirdi. Çıpan yaptığı açıklamada, “Mesnevi’de Hz. Mevlana Muhammed Celaleddîn-i Rumi, kendi doğduğu günü Allah’tan ayrılık günü olarak kabul etmiştir. Kendi Şeb-i Arus’una yani düğün, kavuşma, bu dünyadan ayrılma gününe kadar Allah (c.c.) hasretiyle feryat etmiştir” ifadelerini kullandı.

 

 

Logo Yakında Karşımıza Put Olarak Çıkacak

 

 

Mistik Müzik Festivali’nin tanıtımının yapıldığı afişlerin de yanlışlıklar içerdiğini söyleyen Çıpan, “Buda heykeline sikke giydirip bir put oluşturuyorlar. Derviş, neyzen figürlü putlardan zaten rahatsızız. Bir de bu çıktı. Mevleviler, diz çöküp oturur, bağdaş kurmazlar, bunlar Mevleviliği bilmedikleri için de Buda oturuşunu koyuyorlar. Maalesef İslam’ı yozlaştırmak için Mevleviliğin kullanılmaya çalışıldığı, yeni bir Sufizm, yeni bir Mistisizm ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Hiçbir Mevlevi İslam’a aykırı hareket edemez. Ediyorsa zaten Mevlevi değildir” eleştirisini dile getirdi.

 

 

 

 

 

Konya’da geçtiğimiz günlerde Hz. Mevlana’nın 806’ıncı Doğum Yıl Dönümü nedeni ile düzenlenen etkinlikler başta vatandaşlar olmak üzere görenleri şaşkına çevirdi. Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bu yıl 10’uncusu düzenlenen Uluslararası Mistik Müzik Festivali kapsamında yapılan afişler ve ortaya konan sahneler bir saygısızlığı daha ortaya koydu. Hz. Mevlana’nın doğum yıl dönümü vesilesi ile düzenlenen etkinliklerde ortaya çıkan sahneler görenleri şaşırttı. Hz. Mevlana’yı anmak için düzenlenen ve kentin dört bir yanına da konulan afişlerde Budistlerin ruhani lideri olan BUDA’ya Mevlana’nın başına giydiği ve ölümsüzlüğü temsil eden sikkesi giydirildi, BUDA, afişte semazenlere benzetildi. Afişlerde BUDA’nın bağdaş kurup oturuşu da Mevleviliğe benzetilerek, semazenlerin giydiği adı Tennure olan elbisede BUDA’ya giydirilmiş olarak resmedildi.

 

 

9 Ülkeden Sanatçı

 

 

10’uncu Uluslarararası Mistik Müzik Festvali kapsamında Fransa, Hindistan, Zimbabve, Güney Kore, Azerbaycan, Fas, Ermenistan, Pakistan ve Türkiye’den sanatçılar sahneye çıkıyor. Özellikle kendi ülkelerinde farklı sözde ruhani özellikleri ile ön plana çıkan mistik müzik örneklerinin sergilendiği festival boyunca, BUDA gibi şahısların da hayatları anlatılıyor.

 

 

Postniş Mehmet Çıpan Tepkili

 

 

Konya Kültür Sanat Derneği Başkanı ve Mevlevi Postnişini Mehmet Çıpan, bugünün Kur’an’ı Kerim okunarak geçirilmesi gerektiğini söyleyerek, müzik eşliğinde yapılan programların yanlış olduğunu dile getirdi. Çıpan, “Mesnevi’de Hz. Mevlana Muhammed Celaleddîn-i Rumi, kendi doğduğu günü Allah’tan ayrılık günü olarak kabul etmiştir. Kendi Şeb-i Arus’una yani düğün, kavuşma, bu dünyadan ayrılma gününe kadar Allah (c.c) hasretiyle feryat etmiştir. Doğum günü, Hz. Mevlana Muhammed Celaleddîn-i Rumi’nin hasretinin başladığı gündür. Hz. Mevlâna’nın hakikate ulaşmak için yaşadığı aşk, keşfettiği hakikatler, diyârı Mevlânâ’dan başlayarak tüm dünyaya ilahi aşkı öğretmektedir” dedi. Mistik Müzik Festivali’nin tanıtımının yapıldığı afişlerin de yanlışlıklar içerdiğini söyleyen Çıpan, bu buda heykeline sikke giydirilmesinin yanlış olduğunu dile getirdi. Çıpan, “Bu logonun daha dikkatli seçilmesi gerektiğini belirterek, “Mistik Müzik Festivali bugün bahanesiyle yapılmamalıydı. Kullanılan logo daha dikkatli seçilmeliydi. Sikkesiyle oturan bir buda siluetine dönüşmüş logo, yakında karşımıza yeni bir put olarak çıkacaktır. Turizmin geliştirilmesi ve tanıtım bahanesiyle yapılan bu tür çalışmalar, istemeyerek de olsa, kısa zaman sonra, Sufizm, dinler üstü Mevlânâ, sınırsız hoşgörü palavralarına destek halini alabilir, bu konuda yakın geçmişten kaynaklı endişeleriz vardır” ifadelerini kullandı. Hz. Mevlana’nın mirası olan Mevlevilik’in bugün kendi amacından saptırılarak, Hümanistik yapıya dönüştürülmeye çalışılması Mevleviler’den de tepki çekiyor. Mevlevi Postnişi Çıpan, “Mevlevilik nerede ise Kur’an’dan uzak, Hadis’ten uzak, bir Hümanistik ve sevgi dini, Sufizim adı altında işlenmeye başlanıyor. Bu durumdan Hz. Mevlana’da rahatsızdır, bizler de rahatsızız. Şimdi ‘ister Yahudi ol, istersen Budist ol Mevlana’yı sev, yeter’ deniyor. Gerçek Mevleviler Hz. Mevlana’ya aşık olan kişiler değil, onun aşık olduğuna aşık olanlardır. O’nun aşık olduğuna ulaşmak için onun gittiği yoldan gidiyoruz. Hz. Mevlana’ya yanarak aşık olan varsa da ellemeyin yansın. O yanacak nasıl olsa. Böyle yaparak şirke düşüyorlar. Hz. Mevlana kendisine aşık olmamış, rabbine aşık olmuştur” diye konuştu.

 

 

Mevlevilik de başa giyilen sikke’nin anlamı!

 

 

Meslevî giysileri yediyüz yıllık bir geçmişe sahiptir. Gayet sade ve zarif görünümlüdür. Giysiler mevlevi, kültür ve tefekkûrüne ait ince ve derin anlamlarla yüklüdür. Sikke, “damga”, “alâmet”, “kaide”, “namus” ve “kanun” anlamına gelir. Mevlevîlerin başa giydikleri alâlet-i farîkalar olan başlıklardır. Dövme yünden yapılır. Kahve ve bal rengindedir. Beyaz olanları da vardır. Mevlevîlik gibi gerçekten her bakımdan onur verici tarikate mensup ve müntesip olmanın verdiği kıvançtan dolayı Sikke”ye, “Fakir”de denilmiştir. Mânevi kıymetinden dolayı, “Sikke-i Şerif” diye anılmıştır. “Külâh”, “Külâh-ı Mevlevî” diye de anılan “Sikke” önceler iç içe geçirilmiş vaziyette iki kattan meydana gelir

 

 

Bağdaş Kurmaz

 

 

Konya İl Kültür Turizm Müdürü Mustafa Çıpan’ın dünkü bir yerel gazeteye verdiği söyleşide afişteki logoyu 1949 yılındaki bir kitaptan alıntıladıklarına ilişkin ise Mevlevi Postnişi Mehmet Çıpan sert tepki gösterdi. Postniş Çıpan, “Birkaç yıldır bu etkinlik Hz. Mevlana’nın doğum yıldönümüne denk getirildi. Kutlu doğum adı altında yeni bir şey ortaya çıkarmaya çalışıyorlar. Bunun Ümmet’i Muhamme’de ne faydası var. Bu çalışmanın Konya’ya bile bir ekonomik faydası yoktur. 1949 yılında birisi bir kitap yazıyor. O kitap da kullanılan BUDA’YA benzeyen logoyu alıp bu gün kullanmışlar. Ona dayanak olarak da bu gün oturan BUDA heykeline sikke giydirip bir put oluşturuyorlar. Derviş, neyzen figürlü putlardan zaten rahatsızız. Bir de bu çıktı. Mevleviler, diz çöküp oturur, bağdaş kurmazlar, bunlar Mevleviliği bilmedikleri için de BUDA’ya oturuşunu koyuyorlar. Maalesef İslam’ı yozlaştırmak için Mevleviliğin kullanılmaya çalışıldığı, yeni bir sufizm, yeni bir mistisizim ürünü olara karşımıza çıkıyor. Hiçbir Mevlevi İslam’a aykırı hareket edemez. Ediyorsa zaten Mevlevi değildir” eleştirisini dile getirdi.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bunu yapanları tek tek bu heykelin tepesinde sallandırmak lazımda işte yok olmuyor..

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gerçek Mevleviler Hz. Mevlana’ya aşık olan kişiler değil, onun aşık olduğuna aşık olanlardır. O’nun aşık olduğuna ulaşmak için onun gittiği yoldan gidiyoruz. Hz. Mevlana’ya yanarak aşık olan varsa da ellemeyin yansın. O yanacak nasıl olsa. Böyle yaparak şirke düşüyorlar. Hz. Mevlana kendisine aşık olmamış, rabbine aşık olmuştur”

gerçek bu...alkışlıyorum...budizmi hafife alanlar var,nelere el attıklarına şahit olsunlar inanmayanlar...budizmin ulaştığı son nokta sufinin manevi yolculuğunun 1.durağıdır...daha çok fırın ekmek yemeleri gerek...ayrıca mana ehlinin maddeye,sürete ihtiyacı yok ki hakikati yaşaması için çünkü kainat mutlak hakikate delil ve aynadır zaten..algılarında,tesbitlerinde hak olanlara selam olsun..Rabbim hakikati yolumuz,yolumuzu hakikat kılsın hepimiz için ..amin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Birleştirici bir tarih için tarihin altını üstüne getirdik. Bununla beraber Dinler Arası Diyalog ve Ilımlı İslâm sürecindeyiz. Geçmişin karanlık despot günlerini geride bırakıp normalleşiyoruz. Daha ne?!

 

Bu arada Konya Büyükşehir Belediyesi CHP'ye aitti yanlış hatırlamıyorsam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Islami farkli inanc sistemi yapmaya calisanlar elbette mevlanayi ve onun gibi farkli isimleri kullanacak.

Hz muhammedi bile tabiri caizse bunun ugruna karadilar hz mevlana hayli nasibini aldi coktan yani.

Bu girisimler bilincli ve sirf farkli bi inanis sistemi icin. Gaye hakiki islamin ozunu silmek

Hadisler sunnetler tefsirler mealler

Sayiyimmi daha?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Neden şaşırdınız ki? Ben gayet normal buldum.

Hakikati bilenlerin başına bu edepsiz işleri yapan insanar gelirse daha ne olurdu ki?

Bu arada hakikati bilenler sanırım öldüler... Hiç ses yok...

Hesap büyük olacak orda desenize...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kesinlikle şaşırılacak bir şey göremedim ben ortada. Bütün okuduklarım gayet normal şeyler, neden mi;

 

Hz. Mevlana konya belediyesine göre sadece turizm geliri demektir.

Hz. Mevlana ülkemize ve dünyaya göre dönüp duran dervişlerden ibarettir.

Hz. Mevlana düşünce adamıdır.

 

Hz. Mevlana cemiyetlerinde bulunan varsa işin ne derecede olduğunu daha iyi anlar. İş sadece gösteride artık arkadaşlar, semazenlerden ileriside geriside kalmadı. Mevlevilik nedir, ana hattı kuralları nedir, bu dervişler neden deli gibi dönüyorlar, bu adam neden böyle laflar etmiş kimsenin umurunun ucunda bile değil. Mevlevilik sert kuralları olan bir yoldur, birde şu zamana bakın. Rezillik kepazelik akıyor, bunu yapanlar yada engel olmayanlar cezalarını bulurlar inşALLAH.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...