Jump to content
Sign in to follow this  
KoPuK028

Ölüm Yolu

Recommended Posts

Bir dönemler binlerce kişinin tanık olduğu kurban etme ritüellerinde canlı canlı gömüler insanlar –ve hayvanlar– Meksika’daki Ay Piramidi’nin sırlarını gözler önüne seriyor.

Kana susamış Azteklerin dahi, Teotihuacán'ı ilk gördükleri anda yüreklerini saygı ile karışık bir korku kaplamıştı. Azteklerin Meksika ortalarına kadar ilerledikleri 13. yüzyıla gelindiğinde, bir dönemlerin bu hareketli kenti gizemli kurucuları tarafından çoktan terk edilmişti bile. Altın çağını İS 400 dolaylarında yaşayan kentin ortasında yer alan büyük tören alanı, gür çalılıkların oluşturduğu kalın bir örtüyle kaplıydı. Alana adını Aztekler verdi ve en görkemli yapı ve anıtları da –Güneş Piramidi ve Ay Piramidi– kendi inanışları doğrultusunda onlar tanımladı.

Bazı yapıların mezar oldukları varsayımından yola çıkarak anayola Ölüler Sokağı adını verdiler. Daha sonra anlaşıldığı üzere Azteklerin bu varsayımı esrarengiz bir biçimde isabetliydi. Yakın dönemlerde Meksika'nın Ulusal Antropoloji ve Tarih Enstitüsü'nden Rubén Cabrera Castro ile Aichi Üniversitesi'nden (Japonya) Saburo Sugiyama başkanlığında yapılan kazılarda, zengin ama bir o kadar da ürkütücü gömütler ortaya çıkarıldı. 43 metre yükseklikteki taş yapının altında tünellerle derine inen arkeologlar beş gömüt alanı buldu. Arkeologların son toprak katmanını da temizlemeleriyle birlikte ortaya vahşet görüntüleri –kesik başlar ile yabancı savaşçılar ve yüksek rütbeli kişilerin, etçil memelilerin, yırtıcı kuşların ve ölümcül sürüngenlerin kemikleri– çıktı.

Kanıtlar, tüm kurbanların piramit inşaatının birbirini izleyen evrelerini kutsamak amacıyla yapılan ritüeller sırasında öldürüldüklerini gösteriyor. Yaklaşık İS 200'e tarihlenen en erken kurban ritüeli, yapının oldukça büyük bir bölümünün tamamlandığı evreye ait. Büyük olasılıkla yaralı bir savaş esirinin, canlı canlı –elleri arkadan bağlanmış bir halde– gömüldüğü düşünülüyor. Çevresi, mitolojik güç ve askeri kudreti simgeleyen ve bazıları canlı haldeyken kafeslerin içinde gömülmüş olan hayvanlar –pumalar, bir kurt, kartallar, bir şahin, bir baykuş ve çıngıraklı yılanlar– tarafından sarılmış olabilir. İncelikle işlenmiş sunular arasında obsidyen silahlar ve gömütün adanmış olabileceği bir savaş tanrıçasına ait yekpare yeşil taştan bir figürin de var. Birbirini izleyen her bir gömüt farklıydı, ama tümü aynı amaca hizmet ediyordu. Sugiyama, "İnsanları kontrol altında tutmak, hükümdarlarının isteklerini yerine getirmeleri konusunda ikna etmek için insan kurban etmek önemliydi" diyor.

 

Kurbanlık Kuş

 

 

Doğaüstü güçlerin kutsal simgesi olan kaya kartalları, yaklaşık İS 300’de Teotihuacán'ın kent merkezinde olasılıkla binlerce kişinin tanık olduğu tüyler ürpertici bir ritüelde öldürülen bir düzine insanla aynı kaderi paylaşıyordu.

 

Ölüler Sokağı

 

 

Teotihuacán'daki tören alanından geçen Ölüler Sokağı, ritüeller ve kurban etme törenlerinin yapıldığı –ardında yükselen dağı andıran– Ay Piramidi'nde son buluyor.

 

Sonsuza Dek Boyun Eğmek

 

Teotihuacán orduları Orta Amerika'nın bazı bölümlerinde kaba güç kullanarak egemenlik kurdular. Kazı başkanlarından Saburo Sugiyama'nın hemen altında on erkeğin yaklaşık İS 300'e tarihlenen kemikleri var. Olasılıkla savaş esiri olan bu kişiler sonsuza dek boyun eğmeye mahkûm edilmiş: Elleri arkadan bağlanmış ve tüm takıları alınmış bu insanların kafaları kesilerek bedenleri üst üste yığılmış.

 

Yabancı Savaşçılar

 

 

Bir gömütte bulunan 17 erkek kafatasının kemik analizleri ile dişlerindeki yeşil taş ve pirit kakmalar, kurbanların tümünün yabancı olduklarını gösteriyor.

 

Mezardaki Sır

 

 

İS 300'e tarihlenen gömütteki bu puma, çoğu ayakları bağlı olarak bulunan 40'ı aşkın kurban edilmiş hayvandan biri.

 

Bulmaca Parçaları

 

 

Dağılmış boncuklar kurban edilmiş bir insanın ağzını dolduruyor.

 

Gizemli Mozaik

 

 

Yeşil taştan yapılmış bu eşsiz mozaik figürin büyük olasılıkla ritüellerde kullanılan bir nesneydi. Arkeolog Leonardo López Luján, "Bu sunular cümleler gibi," diyor. "Ama sözcüklerin hepsi elimizde değil ve bu söz dizimini tam olarak anlayamıyoruz. Bu nedenle bu cümleleri okumak zor." Teotihuacán'da hâlen sürdürülen çalışmalar belki de şaşırtıcı –ve korkunç– bazı gerçekleri açığa çıkarabilir.

 

 

Bir Gömüt, On İki Ceset

 

 

Başsız iskeletler, İS 300 dolaylarında gerçekleştirilen bir kurban ritüelinin ardından çukura atıldıkları gibi karışık bir yığın halinde duruyor. Tümü erkek olan bu on kişinin başları büyük olasılıkla ustura keskinliğinde bir taş bıçağı kullanan bir rahip tarafından kesilmişti. Kimlikleri ise hâlâ bir sır; ama ellerinin arkadan bağlı oluşu ölüme isteyerek gitmediklerinin bir işareti. Aynı gömütte iki kişi daha bulundu. Onların da elleri arkadan bağlıydı; ama üstlerinde zengin takılar vardı ve başları kesilmemişti. Biri son derece ürkütücü bir kolye taşıyordu. Kolye zincirindeki askı süslerinin her biri kare şeklindeki deniz kabuklarından yapılmıştı ve insan çenesi biçimini alacak şekilde sıra dişler şeklinde dizilmişti.

 

Seçkin Yabancılar

 

İS 350'ye tarihlenen bir gömütteki üç kişiden birinin cesedini, Maya elitlerinin taktığı ve iktidar sembolü olan som yeşimden bir kolye askısı süslüyordu. Yanındaki kişilerin üstünde de yine Mayalarla bağlantılı zarif kolyeler vardı. Piramitte bulunan diğer kurbanların, yani bağlanmış konumdaki genç adamların aksine, söz konusu kişiler daha yaşlıydı; bağdaş kuracak şekilde saygın bir konumla oturtulmuşlardı.

 

 

 

 

 

 

Dar Alan

 

 

Kemikleri güvenlik için eklenmiş çelik kirişler arasından inceleyen antropoloji uzmanı Gregory Pereira, İS 300'e tarihlenen bir gömütteki iskeletleri kayda geçiriyor. Alanı 23 metrekareden az olan bu bölmede kimi zaman neredeyse bir düzine insan çalıştığı için, her türlü hareket kolların, bacakların ve ekipmanın koreografisini gerekli kılıyordu. Dışarıdan pompalanabilen hava miktarı, içerideki insan sayısını ve kalış süresini kısıtlıyordu.

İlginç Dişler

 

 

İS 350'ye tarihlenen bir gömütten çıkarılan 17 kafatasından bazılarının dişlerini pirit ve yeşil taş kakmalar süslüyordu. Teotihuacán halkı arasında bu tür diş süsleri ender görüldüğü için, kesik başların kurban olarak sunulmuş yabancılara ait olması yüksek bir olasılık. Üç tür kafatası deformasyonunun varlığı ve kemikler üzerinde yapılan bir izotop analizi, Meksika Körfezi'nden Guatemala yaylalarına kadar yayılan çeşitli uzaklıktaki köklere işaret ediyor. Bu kişiler savaş tutsakları mı, tüccarlar mı yoksa dışarıdan gelen elçiler miydi? Arkeologlar Ay Piramidi'nin bu ve diğer birçok gizemini çözmek için hâlâ uğraşıyor.

 

 

 

piramid.jpg

mercek.5.11.jpg

mercek.5.10.jpg

mercek.5.9.jpg

mercek.5.8.jpg

mercek.5.7.jpg

mercek.5.6.jpg

mercek.5.5.jpg

mercek.5.4.jpg

mercek.5.3.jpg

mercek.5.2.jpg

mercek.5.1.jpg

Egypt_In_The_Space_Wallpaper_b3ajj.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...