Jump to content
Sign in to follow this  
onrslck

Nacizane Tespit.

Recommended Posts

Öncelikle merhabalar siteye araştırmalarım sonucu gordugum bıkac konu uzerıne uye oldum ve cesitli arkadaslarımızın acmıs oldugu konuları inceledım okudum üye olmaya karar verdim ve sizlere icimde kalmasın anlatmak ıstedıgım birkac sey var bu sahsi görüsüm öncelikle teşekkürler..

Öncelikli olarak 3 harfiller yok lucidler yok bucidler gibi durumların ıcersıne girmek cok sacma geliyor bana … yani bu dunyada ne yaptıda baskalarıyla iletişime gecmeye calısıyolar yada dunyada gözle gördügünüz neyler size yetmedide rüyalara dalmak icin gerekli olusumlar icersine sokuyorsunuz kendinizi(lafım uğraşanlar için)..insanın beynını bulandırıcak konular uzerıne dusunce ve arastırma yapacagınıza bence İslam uzerıne cok derine inmeden. kafanızı kurcalamadan yapılacak araştırmalar biliçli bir Müslüman olmanıza yardımcı olacaktır diye düsünüyorum.

Sonrasına gelince dua yapılması gereken en önemli ve en önemli!!!! bir durumdur.ama benım aklımın almadıgı 300 kere oku 500 kere oku yanı karsıdan emır vakı bısey beklemek gıbı oluyo..bence sayı yerine icinizden ne kadar gelirse okumanız daha mantıklı geliyor bana..haaa bak ben bunu okudum işte istedigim yada bekledigim şey olsun.. bu degil abi bence.(şahsi görüşüm) tevekkül,tevhid,Tefekkür...

Sonra İmanın icini dışını deşmeye yada bir şeyi kaldırıp kaldıramayacagınızı bilmeden ögrenmeye KALKMAYIN.!farkında olmadan okudugunuz bir şey bile sizi etkileyebilir ve istemediginiz durumlar yaratabılır.

İlim ögrenme yada islamın gizli yönlerini ögrenme yada mucizelere odaklanma bunlar iyi şeyler gibi geliyor insana ama her insan vücudu bunları kaldıramaz.(araştırdıgım kadarıyla)

Dikkat etmeli ...(ALLAH muhafaza dinden bile cıkılabilirmiş)

Hadi şu duayı okuyum dersin onun icindeki meali bilmesin hadi buyur buradan yak sonra o geldi bu geldi oyle oldu boyle oldu…

Bilmediginiz konulara yada konucuklara odaklanmayı bırakın derim..

Sürekli gün icersinde uyurken kalkerken Tevekkül icersinde olman gerekli diye düşünüyorum yada belirli bir dua okuma ile illa bir şey olacak anlamına gelmemeli.(beklentiler herzaman üzebilir.olur yada olmaz bilemezsin buda insanı okuduk niye olmadı niye gerçekleşmedi edasına sokabilir ...SABIR...)

Ruh kalp 2’lisi dünyada görmen ve yaşaman gereken her şeyi sana hissettirir zaten bunun icin iyi insan olman yeterli(iyi düşünme pozitif düşünme ve genel insanlık üzerine düşünme), bu ve bu gibi duyguları hissetmen icin yaradananın senin icinde olgunlaştırıcı bir acı yaşatmalı diye düşünüyorum.Örnegin aşk acısı(düşünce ve yapısal her anlamda iyi olman gerekir.)

Çunki Acı insanın görüntüsünü ve bakış acısını genişletir..

ALLAH dünyada Aşk acısı cekenlerin kalbini ALLAH aşkına cevirenlerden eylesin!!!!

ALLAH sevgisini, kalbimize işlesin inşallah.Güzel olanda bu aşkı ALLAH aşkına cevirmektir

Kul sevgisi dünyada kalıyor cunki ama buda bir gerçek.Bazı Alimlerin aşk üzerine söylemiş oldukları ve yaşamaları gerektigi konusunda araştırma yapmıştım.dileyen olursa bu konuyu detaylı acarım sadece bi nokta bakış acısı eklemek istedim...

Yaşadıgımız hayatta benim inandıgım çektigin her cile her azap insanı bir okadar yüceltiyor.önemli olan bunun farkına varmak hayır ve şerrin ondan geldiğine kalpten inanmaktır.dünya malı dünyada hesabı...kötüyü de iyiye iyiyide iyiye yormalı...

Arkadaslar ALLAH sevdiği kulları makamında yüceltmek icin okadar cok sınarmış ki yani bunlar benim az okudugum ve cok his duydugum şeyler.

Ben bu yolda yeni sayılırım ama.Bir anadan bir Babadan bile kat kat merhametli olan rabbimiz bize insanlara dert keder sıkıntı verıyor ki kullarım benım makamımda yükselsin....

Şunuda ekliyim dert ve sıkıntı derken bunu insanlar kendi kendine yapıyor ALLAH kimseye zulmetmez ama ben lafın gelişi olayı bu şekilde acıklamak istedim...

Hislerim ve görüşlerim konusunda geniş düşünen bi insan olarak görüyorum kendimi(araştırmacı) ama bunu hiçbirzaman kendini ilahlaştırma yada kendini yüksek görme gibi bi durum söz konusu degil sadece sezgilerim kuvvetli ama bunu hiçbirzaman kötü yada aşağılayıcı olarak kullanmadım.madalyonun ön ve arka yüzüne bakarım .. ve iyi bir gözlemciyimdir kısacası..

Kalbinle yaptıgın yaşadıgın düşündüğün ve düşünecegin her şeyi rabbim zaten biliyor.kalbinin icinden yalvararak dua etmen yada istemende bir duadır bence.

Tabiki burada görüş olarak ayrı bı duruma gelebılırım ben, Sadece kendimce bi fikrimi ortaya atıyorum.

Yanı dua derken tabiî ki bize indirilen yüce kitap KURAN-I KERİM den ögrenmeliyiz.Peygamber Efendimiz SAV yolundan gitmeliyiz.

Ama tefekkür ederek de yaşamalıyız.(yaradılışın farkına varmak...)

Örnegin ALLAH ım benı her şeyden koru kolla sana sıgınırım dedıgın an bile senın etrafında kalkanlar olusuyordur. Eminim… ve ettigimiz dua ise o kalkanı dahada kuvvetli bir hale sokuyordur.

Heran o hissi kalbinde hissederek yaşamalı yada gördüklerimize şükrederek ve insanlara yardım ederek yaşamalı.

ALLAH kulunu en ince ayrıntı ve noktasına kadar bilir ve ilerisinide onun ilerisinide bilendir.kısacası düşündüğün ve seneler sonra düşünecegin şeyleri bile bilen yüceler yücesi….uzatıyorum cunki onun lutfu azameti cok ayrı bi konu bunu hissetmek cok ayrı bi konu …

BEN yaradanın yakınlıgını cok icimde hissediyorum bu değişik bi duygu yanı nasıl anlatılır bılmem ama her an benımle konusuyor gıbı benı koruyor gıbı hissediyorum(düşünceylede alakalı olabilir) ama sureklı ıbadet eden bırıde degılım bir kac aydır Cuma namazları bu aralar da sabah namazına kendım uyanıyorum yada uyanmıs oluyorum...uyanıncada nefsimi yenip namaz kılıyorum …arkadaslar okudugum ve hissettigim şeyler beni cok etkiliyor iyi yönde... Nefs ini yenersen Hayatı da yenersin kısacası bu...icten bağlılık hissediyorum içsel dunyamda hep iyiyi düşünen ve kurgulayan biriyim. Bence öncelikle sıkıntısı olan arkadaşlar icin söylüyorum ALLAH ın her zaman onlarla birlikte oldugunu ve tek bir yalvarmasında onu nasıl korudugunu bilmesini istiyorum.buna kendinizi odaklamalı ve bu hissiyatı icinizde geliştirmelisiniz her an onunla olmalı her an o yanınızdaymıs gıbı dawranmalı ve yaşamalısınız.

Okudugum kadarıyla hisler yada insanların yaşamış oldugu bazı şeylere insan hükmedemez illa ilim sahibi insanlardan yardım almaları gereken durumlar vardır...Ben kısacası korkunuzun üzerine gitmenizi ve ALLAH'a olan yakınlıgınızı gün icerisinde sürekli şükür ederek ona bağlılıgınızı hissettirmenizi dilerim.ALLAH yakınında olursa sana kimse yanaşabilir mi ????

Acı insanı insan yapar ve yaşadığın gördüğün düşündüğün herşeyin bir gün seninle olacagını bilmelisin.dünya ahiretin tarlası dır diye gecen tv de bi kardeşimizin sözü takıldı kulağıma.ben dünya ile ilgili düşüncelerim cok değişti bu değişime hertürlü destegi olan kişilere ALLAH razı olsun diyorum.Sıkıntı icerisinde olan kardeşlerime sabır diliyorum.

Şunuda ekliyim..tuhaf şeylere ilgim yok tuhaf şeyler görmüyorum cok sukur yani korkularım olsa bile onun üstüne bile bile gidiyorum (örnegin sesmi duydum neymiş lan o hesabı dalıyorum ... evde tek kalma konusunda sıkıntılı olan arkadaslarımızda var okudum ama ben direk ya ALLAH deyip kalıyorum ... kısacası korkularınızın üzerine gitmediginiz vakit üzerinize gelir....

sağlıcakla kalın...

İNNE DİYNE İNDELLAHİL İSLAM

Sürekli gün icersinde uyurken kalkerken Tevekkül icersinde olman gerekli diye düşünüyorum yada belirli bir dua okuma ile illa bir şey olacak anlamına gelmemeli.(beklentiler herzaman üzebilir.olur yada olmaz bilemezsin buda insanı okuduk niye olmadı niye gerçekleşmedi edasına sokabilir ...SABIR...)

ahhhh sarmaşık