Jump to content
AyCansu

Halojen Lamba Nedir?Zararları Nelerdir?

Recommended Posts

HALOJEN LAMBA NEDİR SAĞLIĞA ZARARLI MIDIR

Halojen Lamba Nedir:

Halojen gaz sayesinde aydınlatma sağlayan lamba türüdür. Lamba içerisinde bulunan gaz ısı etkisi ile uyarılarak ışıması sağlanır. Bu lambalarda genelde ksenon, argo ve kripton kullanılır. Halojen lamba loş bir ışık yayar. Doğal aydınlanmaya en yakın ve yoğun ışıklandırma sağlar, ama tasarruflu değildir. Patladığına ise tehlikeli olabilir. Bilindiği gibi gazların eletrik alan altına da ışıma yaptığının keşfiyle beraber bu gazlar türü elektronagatifliği oldukça yüksek olan halojen gurubu gazlar olmuştur. işte halojenlerden ürtetilen bu gaz lambarına halojen lamba denir.

Halojen Lambanın Zararları:

Derimiz güneşe karşı kendi özel korumasını geliştirip bizi zararlarından koruyabiliyor. Derimizin kendi özel korumasını geliştirmesi sayesinde melanin pigmentinin üretimi artıyor. Ancak halojen lambadan gelen UVB ve UVC ışınları, derimizin geliştirdiği bu koruma mekanizmasının harakete geçmesini sağlamıyor. Koruma olmaksızın gelen ışınlar, deride ciddi hasarlara ve hücre değişmelerine, bunun sonucu da kansere yol açabiliyor. Kuvars halojen lambanın çevresine konulacak olan cam perde, UV yayımının çoğunu engelleyebiliyor. Ancak masaüstü halojen lambaları cam koruma olmaksınız kullanmak kesinlikle sağlığa zararlıdır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bir resim olsa iyiydi.Masa üstü lambalarda böyleyse...Bizde ki masa üstü lambası belli bir süre sonra koku yapıyor.Yanık gibi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...