Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

8-Top (Pool) Bilardo

Recommended Posts

İşte bilardoya yeni başlayanların gözde oyunu! Günümüz gençliği eskiye oranla çok daha fazla konuyla uğraşmak, uğraştığı konularda da çabuk gelişme göstermek istiyor artık. Eskiden tek televizyon kanalı seyretmek herkese yetiyordu, herkes aynı programı izler, programın hiçbir saniyesini kaçırmaz, başka bir tabirle programın “hakkını” verirdi. Şimdi ise insanlar yüzlerce kanal arasından tesadüfen bir film buluyor, onun da yarısını seyredip “popstar” ya da “biz evleniyoruz” yarışmasına zap yapıyorlar.

 

8-Top oyunu, cepli bilardo ve 3-Top disiplinleri arasında başlangıç safhası açısından neredeyse en kolay olanı. Gelişme gösterme süresi de diğer oyunlara göre daha kısa sayılabilir, bu yüzden son dönemlerde bilardoya daha az zaman ayırabilen bayan oyuncuların favori oyunu oldu (Burada bayan oyuncuların Türkiye'de bilardo konusunda erkeklere nazaran biraz daha geriden gelmesinin sebebi kesinlikle “genetik” bir yetersizlik değildir. Bizce Türkiye'de bayan oyuncular ülkemizin örf ve adetlerine bağlı olarak bilardo salonlarında daha az vakit geçirebildikleri için oyunlarındaki gelişme de buna bağlı olarak daha azdır).

 

Genel olarak bütün cepli bilardo disiplinlerinde ilk önce öğrenilmesi gereken şey, beyaz topun değil de beyaz top aracılığı ile vurduğunuz topun gideceği yeri iyi hesaplayabilmektir. Ne de olsa öncelikli amaç, masada beyaz topu dolaştırmak değil, diğer topları (kurallar dahilinde) deliklere sokmaktır.

 

8-Topun bu açıdan bakıldığında yeni oyunculara sunduğu bir rahatlık var, o da daha esnek oyun planları yapabilmek. 8-Top oynarken kendi top grubunuzu (düz ya da parçalı toplar) seçtiğinizde, aklınızda bir plan kurar, o plana göre toplarınızı sırayla atarsınız. Fakat planın aksadığı durumlarda (9-Top oyunundan farklı olarak) başka bir topa atış yapma şansınız da vardır.

 

8-Top oyunu vuruş teknikleri açısından genelde çok zor atışlar yapmanıza gerek kalmayan bir oyun olmasına rağmen, stratejik açıdan iyi bir oyun zekası gerektirir. Bu da 8-Top oyununu Türkiye'de lise ve üniversite öğrencilerinin daha çok ilgilendiği bir oyun haline getirmiştir.

 

Psikolojik açıdan bakıldığında ise, set usulü oynanan bir oyun olması, oyundaki stres katsayısını yükselten bir faktördür. Özellikle her setteki son toplardaki yükselen stres, oyuncunun psikolojisini sürekli sağlam tutmasını gerektirir.

 

Türkiye'de son yıllarda pool disiplinlerinde yükselen oyun kalitesi ile beraber, 8-Top resmi turnuvalarda yerini vuruş teknikleri açısından daha zor bir oyun olan 9-Topa bırakmıştır. Fakat 3-Bant öğrenmek isteyen bir oyuncunun önce karambol oynaması ne kadar gerekliyse, 9-Top oynamak isteyen bir oyuncunun da önce 8-Top ile başlaması o kadar gereklidir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...