Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

3-Bant (3-Top) Bilardo

Recommended Posts

Karambol oynuyorsunuz, artık birçok vuruş tekniğini iyi biliyorsunuz ve işleri biraz daha zorlaştırmak, çıtayı yükseltmek istiyorsunuz. İşte size gerçek anlamda emek isteyen bir oyun; 3-Bant.

 

3-Bant, gerçek anlamda "hesap kitap işi" diye tanımlanabilecek bir oyun. Artık masanın küpeştesindeki "baklava"lar size çok daha fazla şey ifade etmek zorunda, çünkü 3-Bant oynarken kullanılan bütün hesap sistemleri bu işaretler aracılığıyla yapılıyor. Matematiği çok fazla sevmeseniz bile önemli değil, çünkü bir süre sonra belirli hesaplar kafanıza yerleşecek ve bazı hesapları ezberlemiş olacaksınız. Ama iş bununla bitmiyor, 3-Bant oynarken karşınıza çıkacak yeni vuruş teknikleri iyi bir 3-Bant oyuncusu olma yolunda katetmeniz gereken zorlu yollardan biri.

 

3-Bant, adı üstünde kendi topunuzu 3. topa temas ettirmeden önce minimum 3 bant (ya da aynı banda birden fazla da temas ettirilebilir) dolaştırmanız gereken bir oyun. Bu yüzden çuhanın kalitesi, topların temizliği, bantların kıvamı, masadaki ısıtma sistemi ve hatta ortamdaki nem oranı gibi birçok faktör atışlarda ortaya çıkan sonuçları değiştiriyor. Hatta sürekli aynı koşullarda oynasanız bile vuruş anında farklı verdiğiniz en ufak bir hız veya falso bile atışın çok farklı sonuçlanmasına sebep olabiliyor. 3-Bant oyununu zevkli kılan faktörlerden biri de bu, henüz hiçbir oyuncu bu oyuna %100 hakim değil. Bu yüzden bu oyunda da karambolde olduğu gibi ciddi bir antrenman ve yetenek kombinasyonu gerekiyor.

 

3-Bantta karambolden biraz daha farklı olarak, psikoloji, taktik ve konsantrasyon konularında kendinizi daha fazla geliştirmeniz lazım. Her atış çok ciddi bir konsantrasyon gerektiriyor, bu açıdan oyun kondisyonunuzun iyi olması şart.

 

Karambol oynayan her oyuncu öyle ya da böyle bir şekilde 3-Bant oyununun da temellerini atmış demektir. O yüzden bir 3-Top sever iseniz, bu oyunu da denemenizi tavsiye ederiz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...