Jump to content
Sign in to follow this  
Sidre

Gelmiş Geçmiş En Seksi Çizgi Karakter: Betty Boop

Recommended Posts

Gelmiş geçmiş en seksi çizgi karakter, erkeklerin hayalini süsleyen kadın: Betty Boop

[h=2]Kimdir bu seksi kadın?[/h]BBOOP001_preview.jpg

20. yüzyılın başlarında arzu edilen kadının çizgi filme yansımış halidir kendisi. Koca kafalı, koca gözlü, küçücük bedenli, seksi giyinen, kısacık kıvırcık saçları ve her daim yanındaki minik köpeği ile erkeklerin kalbini çalan çizgi film kahramanıdır Matmazel Betty.

[h=2]Temel Reis ile başlayan kariyer[/h]temel-reis-betty-boob.jpg

Rina Ketty ismindeki Fransız ‘chanson’ şarkıcısından esinlenerek yaratılmıştır. Aslında 16 yaşında bir kız olarak yaratılmış ve ilk kez Temel Reis (Popeye) karelerinden birinde yer almıştır.

[h=2]İlk kadın anime karakteri olmanın haklı gururu[/h]ilk-kadin-anime-karakteri-betty-boob.jpg

Betty Boop, ilk gerçek kadın anime karakterdir. Çizgi dişiler daha önceleri uzun kirpikler, yüksek topuklar ve birkaç yumuşak jest ile kendilerini belli ederken Betty, keskin feminen hatlarla belirginleşen vücudu ve hareketlerine gerçeklik katan kadınsı zarafeti ile türünün ilk örneği olmuştur. Dave ve Max Fleischer tarafından yaratılan Betty Boop, bu nedenle çizgi tarihin en seksi ve en ünlü kadınlarından biridir.

[h=2]En seksi evrim[/h]betty-boob-evrim.jpg

1930’ların başında Köpek Bimbo’nun aşkı olarak yaratılan Betty, Bimbo’dan daha çok sevilerek ana karakterlerden biri olmuştur. Betty başladığı sahne hayatında, onu kulakları ile gösteren önceki çizimlerde jartiyeri sağ bacağında iken, fiziksel özellikleri oturduğunda, jartiyeri de sol bacağa geçti ve orada kaldı. Zaman içinde, popülerliğinin de artmasıyla birlikte, bir dizi değişim geçirdi. Köpeksi özeliklerini yitirerek, hepimizin tanıdığı şirin ve seksi Betty Boop’a dönüştü.

[h=2]Kadınsı cazibenin doğuşu[/h]betty-boob.jpg

Bizlerin ilk kez 8 Ağustos 1930’da efsanevi animatör Max Fleischer’ın Paramount için yaptığı, animasyon endüstrisinin ilk konuşan filmi ile tanıdığımız Betty, küçük kız sesi masumiyeti, bağımsız hareketleri ve kadınsı cazibesi ile erkekler tarafından düşlenen bir karakter olarak benimsendi.

[h=2]İlk başrol 1931′de geldi[/h]2.sf_4.jpg

Betty, ilk başrolünü 1931’de kaptı. ‘Betty Coed’ ile karakteri ve adı arasındaki bağlantıyı sağladı. 1932’de ‘Any Rags’ ile köpek kulaklarının yerine halka küpeler çizildiğinde, özünden kalan tek özelliği dur durak bilmeden salladığı kuyruğu oldu.

[h=2]Bir Betty Boop klasiği: ‘Crazy Invention’[/h]3.sf_1.jpg

1932’de, büyük caz ustası Cab Calloway’in ‘Minnie the Moocher’da rol alması, çizgi animasyon tarihinde bir ilkti. Devamı ise Louis Armstrong, The Royal Samoans ve Don Redmans gibi yıldızların serpiştirildiği Betty Boop serileri geldi. Bir Betty Boop klasiği olan ‘Crazy Inventions’ 1933’te yayınlandı. Aynı yıl Betty’nin jartiyeri aforoz edildi.

[h=2]İlk yasak[/h]3.sf_2.jpg

1930’lu yıllarda morfin, doktorlar tarafından herkese reçeteyle ilaç niyetine yazılırdı. Fakat bir süre sonra bu kimyasalın yarardan çok zarar getirdiği belirlendi ve yasaklandı. İşte tam bu yasağın başladığı yıllarda (1934) Betty Boop’un bu konularla ilgili “Ha ha ha” adlı çizgi filmi de yasaklandı.

[h=2]7 yılda 80 eser[/h]betty-boop11.jpgRogerRabbit001.jpg

1934’de, Betty, Bud Counihan (Max Fleischer’ın imzası ile de olsa) tarafından çizilen karikatür serisi başladı. The Daily ve The Sunday’deki günlük seri bir yıl sürdükten sonra, 1937’ye kadar sadece pazar günleri yayımlanmaya başlandı. Betty serisi 1939’da ‘Yip Yip Yippy’ ile bitti. Güzel bayan 1932’den 1939’a kadar 80’in üzerinde başrol oynadı.

[h=2]Marilyn Monroe ve Madonna[/h]4.sf_2.jpg

Betty öyle idolleşti ki, Marilyn Monroe ve daha sonraları Madonna da Betty Boop ile bir özdeşleşme arandı. 1985’de CBS tarafından yayınlanan ‘The Romance of Betty Boop’ tam bir hayal kırıklığı idi. Ve Betty 1988’de ‘Who Framed Roger Rabbit’te tekrar görününceye kadar emekliye ayrıldı.

[h=2]Betty Poop’un peşinden koşmak[/h]6a014e8b59d4ac970d014e8c2e3e85970d-800wi.jpg

King Features, Betty Boop karakteri için sadece ABD’de 250 firmaya lisans verdi. Betty, 1995’den bu yana giderek artan popülaritesi sayesinde Ulusal Film Enstitüsü tarafından korunmaya değer görülen karakterler arasındaki yerini aldı.

[h=2]Kadınsı zarafetin zaferi[/h]betty-boob-urunleri.jpg

Her şeye rağmen Betty, ilk gerçek kadın anime karakterdi. Çizgi dişiler önceleri, uzun kirpikler, yüksek topuklar ve birkaç yumuşak jest ile yetinen erkek kalıplarıydı. Betty ise keskin feminen hatlarla belirginleşen vücudu ve hareketlerine gerçeklik katan kadınsı zarafeti ile türünün ilk örneğidir. Şu sıralar pek çok aksesuarda kendisini görüyor, ilgiyle takip ediyoruz. Hatta iyi bir baskısını bulursanız göğsünüzü gere gere taşıyacağınız sevimli ve seksi kişilik Betty Boop’ın, tişörtleri, bebekleri, bibloları, şekerleri, hatta sabunlarının da alıcısı var.

[h=2]Gerçek hayata fake yansımalar[/h]5.sf_1.jpg

İskoç-Malezya melezi bir hatunun 1990 yılında ‘Betty Bo’ adı ile İngiltere’de ortaya çıkıp ‘Doin’ the Do’ adlı parçası ile ortalığı sarstığını da atlamayalım. Gerçek adı Alison Clarkson olan bu hatun kişi, UK isimli kanalda şarkı söylerken mikrofonunu düşürmüş, playback yaptığı ortaya çıktığında da tırmandığı basamaklardan aynı hızla geri düşmüş ve kariyeri sona ermiştir.

[h=2]Son performans[/h]ukraynali-manken-betty-boob.jpg

Betty Boop en son Lancome için Ukrayna asıllı Kanadalı model Daria Webowy ile kamera karşısına geçmiştir.

 

Serap Mert

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...