Jump to content
Sign in to follow this  
Sidre

İşte Twitter'a Girmek İçin Son Çare

Recommended Posts

Twitter’a girenleri engelleyebilmek için DNS ve IP adreslerinden sonra VPN servislerinin de kapatılması gündeme geldi.

 

internet_17_img_640_360.jpg

Ancak çareler tükenmiyor. VPN servislerinin kapatılması durumunda VPS yardıma koşacak.

 

Twitter’a girebilmek için kullanılan DNS’lerden sonra IP adreslerinin yasaklanması, yeni alternatifleri gündeme getirdi. VPN’lerin çalıştığı IP adreslerinin engellenmesi durumunda Sanal Özel Sunucu (VPS) olarak bilinen servisler Twitter’a girebilmek için kullanılabilecek. Her kullanıcının kendine özel VPN servisini kurabilmesini sağlayan VPS’lerin yasaklanması ise neredeyse imkansız olarak biliniyor.

 

ÖZEL IP ADRESİ

 

VPS servisini kullanabilmek, VPN’lere göre biraz daha fazla teknik bilgi gerektiriyor. Bu servisleri kullanabilmek için internet abonelerinin kendine ait bir yurtdışından sunucu almasıyla gerekiyor. Alınan bu sunuculara ise şirket tarafından satılan VPN yazılımları yükleniyor. Kullanıcılar böylece kendilerine özel IP adresleri oluşturarak kendi VPN servisleri üzerinden Twitter gibi yasaklı sitelere bağlanabiliyor. Buna ek olarak şu anda VPN servisi sunan şirketler de kullanıcılara özel IP adresi seçeneği de sunabiliyor. Böylece kullanıcıların yurtdışından sunucu bile satın almasına gerek kalmadan VPN servisleriyle de yasaklı sitelere ulaşabiliyor. Ancak söz konusu her iki servisinde bir faturası bulunuyor. VPS servisini satın almak isteyen kullanıcılar yurtdışındaki servislere kullanım kapasitesine göre aylık 10 liradan başlayan fiyatlar ödemesi gerekiyor. Ücretli VPN servisleri fiyatları ise aylık 10 lira civarında bulunuyor. VPS servislerinin hükümetler tarafında yasaklanabilmesi neredeyse imkansız olmasıyla biliniyor. Kullanıcılara özel IP adreslerinin oluşturulmasından dolayı bu servislerin tespit edilmesi oldukça güç. VPS’lerde trafik yoğunluğu çok az olduğu için tespit edilmesi daha zor oluyor. Böylece VPS’ler hükümetler tarafından yasaklanamıyor.

 

VPN servisleri nasıl yasaklanacak

 

VPN servisleri, ülkelerin yoğunluğuna göre IP adreslerini kullanıyor. Bu servislerin engellenebilmesi ise IP adreslerinin tespit edilmesiyle gerçekleşebiliyor. Başka bir deyişle TİB’in yoğunlukla kullanılan VPN servislerinin IP adreslerini tespit etmesi ve bunları engelleyebilmesiyle mümkün olabiliyor.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

kurun bi yasaklı sitelere erişim programı ayde bakın keyfinize bize yasak masak sökmez ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...