Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

HPV'den Nasıl Korunabilirim?

Recommended Posts

HPV enfeksiyonu ile karşılaşma riskini azaltmanın birkaç yolu vardır:

HPV aşıları. Kadın ve erkekleri en yaygın HPV türlerinden bazılarına karşı korumakta başarılıdırlar. Altı ay içinde üç doz olarak önerilirler ve bu üç doz en iyi korumayı elde etmek için gereklidir. Aşıların en etkili olduğu zaman, kişinin HPV ile ilk karşılaşmasından önce uygulandığı dönemdir. Bu da genellikle ilk seksüel deneyim başlamadan önceki döneme denk gelir. Ayrıca, aşılar sadece belirli HPV tipleri için etkili olup diğerleri için koruyuculukları bulunmamaktadır.

 

  • Kız çocuklar ve kadınlar: Geliştirilmiş 2 farklı aşı (Cervarix and Gardasil) mevcut olup bunlar serviks kanserine en sık neden olan HPV tipleri için koruma sağlarlar. Bu aşılardan bir tanesi olan Gardasil aynı zamanda genital siğillerin çoğuna karşı koruma sağlar. Her iki aşı da, 11-12 yaşındaki kız çocukları ile 13-26 yaş arasındaki kişilerde kullanılabilir. Ayrıca, 9 yaşından itibaren istenirse uygulanabilir. Önemli olan, aşının 3 doz uygulanması ve bu dozların aynı marka aşı ile tamamlanmasıdır.
  • Erkekler: Sadece Gardasil kullanımı önerilmekte olup erkekleri genital siğillerin birçoğundan korur. Aşı, 9-26 yaş arasındaki erkeklerde kullanılabilir.

Prezervatif kullanımı. Cinsel olarak aktif olan kişilerde HPV enfeksiyonu riskini azaltabilir. Bu yöntemin etkili olabilmesi için ilişkinin başlangıcından sonuna kadar sürekli kullanılmalıdır. Prezervatifler, aynı zamanda genital siğiller ve rahim ağzı kanseri gibi HPV ile ilgili hastalıkların gelişme riskini azaltabilir. Ancak, bu yöntem ile HPV'den kesin olarak korunma sağlamak mümkün değildir. Ayrıca, genital bölge dışında kalan alanların HPV ile enfekte olması için koruyucu değildir.

Tek eşlilik. Kişilerin HPV enfeksiyonuna yakalanma şanslarını azaltabilir. Partner sayısının sınırlanması ve daha önce çok parneri olmayan bir kişinin partner olarak seçilmesi faydalı olabilir. Buna rağmen, yaşam boyunca tek bir partneri olan kişilerden bile HPV almak mümkündür. Bunun nedeni, geçmişte cinsel yaşamı olmuş bir kişinin partneriniz olması durumunda onun HPV alıp almadığını belirlemenin mümkün olmamasıdır. Bunu önlemenin tek kesin yolu tüm cinsel aktivitelerden uzak durmaktır.

[h=3]HPV Kaynaklı Hastalıklardan Nasıl Korunabilirim?[/h] HPV kaynaklı en yaygın iki sorun olan genital siğillerden ve serviks kanserinden korunmak mümkündür.

 

  • Genital siğillerden korunma. Kadın ve erkeklerde bir aşı (Gardasil) yardımıyla genital siğillerin çoğundan korunmak mümkündür.
  • Servikal Kanserlerden korunma. Kadınlar, Cervarix ve Gardasil aşılarından birisinin kullanımıyla serviks kanserlerinin çoğundan korunabilir. Ayrıca, pap smear testi gibi rutin servikal kanser tarama yöntemleri kullanılarak ve hücresel değişikliklerin saptandığı kadınlarda düzenli takip ile kanserler önlenebilir. Pap testinde anormal hücreler saptanması durumunda bunlar kander gelişmeden alınabilir. HPV DNA testi yardımıyla servikste HPV varlığı ve tipi belirlenebilir. Bazı durumlarda pap smear testi ile birlikte kullanılabilir. Aşılar, servikal kanserlerin tümü için koruma sağlamazlar. Bu nedenle, aşılanmış kadınlar bile düzenli olarak servikal kanser taraması yaptırmalıdırlar.
  • Anal ve penis kanserlerden korunma. Bunlardan korunabilmek için günümüzde önerilen geçerli bir tarama testi yoktur.
  • Baş ve boyun kanserlerden korunma. Korunmak için günümüzde önerilen geçerli bir tarama testi yoktur.
  • Tekrarlayan Respiratuvar Papillomatozis'ten (RRP) korunma. Genital siğilleri bulunan kadınlarda bebekleri RRP'den korumak için normal doğum yerine sezeryan önerilmemektedir. Bunun nedeni, sezeryan doğumun bebekleri ve çocukları juvenil başlangıçlı RRP'den koruyup korumadığının belli olmamasıdır.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...