Jump to content
Sign in to follow this  
Sidre

2000′li Yıllardan Üniversite Uzatan 13 Acımasız Bilgisayar Oyunu

Recommended Posts

“Sonunda üniversiteyi kazandım, nasıl olsa bitireceğim bir şekilde” diye düşünen gençliğin önündeki en büyük sorun, okunulan bölümün zorluğundan ziyade 2000’li yılların başlarının bilgisayar oyun dünyası açısından altın bir dönem olmasıdır.

Günler ve gecelerce süren, gözlerden yaşlar akıtan bu bilgisayar oyunlarını oynamayan, bilmeyen yoktur. Bu eğlenceli ama bir o kadar da zararlı oyunlar sayesinde sezon sonu alınan transkriptlerde birden çok zayıf not ve bütünleme sınavları, yaz okulu gibi sıkıntılı süreçler hayatımıza dahil olmuştur.

Kimi zaman günlerce derse girmeden oynanan bu oyunların en popüler olanlarını sizin için derledik…

[h=2]Heroes of Might and Magic III[/h]Heroes-of-Might-and-Magic-III.jpg

Sıra tabanlı strateji oyunlarının babası olan Heroes III özellikle hot desk veya hamachi ağı üzerinde oynanarak keyifli saatlerin su gibi akıp gitmesine neden olmuştur. Sürekli kahraman geliştirme ve kale elde etme arzusu bu oyunu oynayan kişileri kamçılar. Sonuç, yaz okulu. icon_smile.gif

[h=2]Age of Empires II[/h]Age-of-Empires-II.jpg

Kaynakları topla, çağ atla ve düşmanları yok et kuralının en güzel temsilcisi olan bu oyun zamanında çok fazla genç arkadaşı uykudan etmiştir.

[h=2]Fifa 99[/h]Fifa-99.jpg

Fifa serisi grafik olarak en büyük değişikliğe bu versiyonu ile uğramıştır. Yeni yapısı sayesinde adeta çığır açan bu oyun öğrenci evlerindeki rekabetin en büyük nedenidir. Uğruna kaç ders kaçırıldığı ise tam bir muammadır.

[h=2]Total Club Manager 2004[/h]Total-Club-Manager-2004.jpg

TCM 2004 olarak da bilinen bu güzel futbol menajerlik oyunu içimizdeki Jose Mourinho’yu çıkartmayı sağlamış ve nice teknik direktörleri oyun dünyasına katmıştır. Bu yüzden oyuna saygımız büyüktür. Üniversitede ders olarak da okutulmalıdır.

[h=2]Half Life II[/h]Half-Life-II.jpg

Oyun dünyasında devamı en çok beklenen oyunlardan biri olan, Half Life serisinin bu ikinci oyunu vurdulu kırdılı, First Person Shooter (FPS), tarzdaki oyunların mihenk taşıdır ve her zaman orada kalacaktır.

[h=2]Quake II[/h]Quake-II.jpg

Anormal silahları ve agresif yapısı ile derslerden, sınavlardan sonra stres atmaya birebir olan Quake II her zaman üniversite gençliği tarafında sevilmiş ve sabahlara kadar oynanmıştır.

[h=2]Diablo II[/h]Diablo-2.jpg

FRP tarzının en baba temsilcilerinde olan Diablo hakkında en çok konuşulan ve gün boyu adeta yaşanan bir oyundu. Okul sıralarında da yaratmış olduğumuz karakterin gizemli özelliklerine bürünüp hayali bir dünyanın içine dalardık. 2000’lerde üniversitede okumuş tüm gençler adına Blizzard firmasına, bir neslin yaratıcılığını artırdığı için teşekkürlerimizi gönderiyoruz. icon_smile.gif

[h=2]SimCity 2000[/h]simcity-2000.jpg

Bu sevimli şehir geliştirme oyunu üniversiteden mezun olan kişilere bedava belediye başkanlığı nasıl yapılırı öğretiyordu. Bir oyundan ziyade bir ders gibi düşündük ve gözlerimizi feda ettik bu oyuna.

[h=2]Need for Speed Underground II[/h]need-for-speed-underground-2.jpg

Caddelerde gazlamanın alternatifi olarak üniversite gençliğinin güvenli bir şekilde araba kullanmasının önünü açan bu oyun aynı zamanda öğrenci evlerinde hız rekorlarının konuşulmasına da neden olmuştur.

[h=2]GTA Vice City[/h]GTA-Vice-City.jpg

Amerika’ya gitmeden mafyası olsun, çeteleri olsun tam bir sokak hayatını anlatan bir oyundur. Bu oyunu bitiren kişiler ben hayat okulunu bitirdim diyorlarsa doğru söylüyorlardır. Bu oyundaki nostaljik radyo kanallarını dinlemek de ayrı bir keyifti. Yürü be GTA!

[h=2]Call of Duty I[/h]Call-of-Duty-I.jpg

Savaş oyunları olmadan ne hayatın bir tadı olurdu ne de oyun dünyasının. 2000’li yılların gençliğinin vazgeçilmez bir oyunu olan COD gerçekten savaş olayının hakkını veren bir oyundu. Kendisini sevgi ve özlemle anıyoruz.

[h=2]Elder Scrolls IV: Oblivion[/h]Elder-Scrolls-IV-Oblivion.jpg

Bu harika oyun grafikleri ve oynanışı ile gönülleri fethetmiştir. Genişleme paketleri ile beraber tam bir zaman canavarına dönüşen bu oyuna bir başlandı mı bitirmeden rahat etmek olanaksızdır. Uzak durmayı başaramayanlar bütünlemelerde okuldaydı, hatta bir kısmı okulu uzattı.

[h=2]Thief[/h]Thief.jpg

Bu oyun bize nasıl sessiz olunur, nasıl saklanılır, nasıl kaçılır gibi konularda adeta ders vermiştir. Spor akademilerinde okutulması gereken bir oyundur. Günlerce oynanabilir, tek kelimeyle kral bir oyundur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...