Jump to content
Sign in to follow this  
Renan

Metallica Kimdir?..

Recommended Posts

Metallica Kimdir?

 

 

metal2-300x225.jpg

 

Metallica, California asıllı bir thrash metal grubudur. Grup ilk olarak baterist Lars Ulrich’in The Recycler gazetesine verdiği “Davulcu, Tygers of Pan Tang, Diamond Head ve Iron Maiden çalacak birileri aranıyor” ilanına Hugh Tanner ve James Hetfield’ın cevap vermesiyle kurulmuştur. Grup aslında resmi olarak Lars ve James’in tanışmasından 5 ay sonra kurulmuştur. Metallica adının Lars Ulrich’e Ron Quintana’dan isim önermesini istemesi üzerine “Metalmania ve Metallica” isimlerini önermiştir. Ama bir rivayete göre aslında Metallica ismi çalıntıdır. Bu rivayete göre Lars, bir arkadaşının çıkarmak istediği Metallica adındaki dergiden etkilenerek grubun adı olarak kullanmıştır.

metal3-300x383.jpg

 

Metallica, bir metal derleme albümü için ilk parçaları olan “Hit The Lights”ı yazmıştır. Bu parçada asıl görevi ritim gitar ve vokal olan James bas gitar, Lloyd Grant ise solo gitarı çalıyordu. Grup ilk konserini 14 Mart 1982′de vermişti. Grup daha sonra aynı gazeteye solo gitarist ilanı verdi ve Dave Mustaine’in pahalı gitar ekipmanını görünce hemen gruba dahil etti. Fakat bir süre sonra Dave’in aşırı alkol bağımlılığı, çevresini kötü etkilemesi, şarkı yaratım sürecinde yardımcı olmamayışı ve grubun diğer üylerinden sayg görmemesi nedeniyle gruptan 12 Aralık 1982′de ayrıldı. Gruptan ayrıldığı aynı gün Exodus grubunun solo gitaristi Kirk Hammett ile anlaştılar.

 

Bu sıralarda James ve Lars bir barda eğlenirken sahneden bir ses duydular ilk başta bunu ikiside solo gitar sandılar. Fakat sahnedeki wah pedalı kullanarak solo atan bir bas gitaristti. James bu olayı “Tam arkamızdan vahşi bir solo gelmişti, arkamızı döndüğümüz zaman bunun o olduğunu gördük, uzun kızıl saçlarıyla sadece işini yapıyor ve çevrede sanki kimse yokmuşçasına, tek başına odasında çalıyormuşçasına sakin ve bir o kadar harika çalan birisi vardı” diyerek anlatmıştı. Sahnede gördükleri kisi Metallica’nın efsanevi bas gitaristi Cliff Burton idi. James ve Lars Cliff’e gruba katılmasını teklif etti. Cliff ilk önce kabul etmedi. Yılın sonlarına doğru grubun San Francisco’ya taşınması şartıyla gruba katıldı.

 

İlk stüdyo albümleri olan Kill’Em All’ı yayınladılar. Daha sonra ise Ride The Lighting gibi efsane bir albüm daha yayınlaılar. Artık beklenti artmıştı. Metallica ise beklentiyi Master of Puppets albümü ile tam olarak karşılamıştı.

 

26 Eylül 1986′da avrupa ayağında grup üyeleri aralarında yatacak yerler için kart çekmişlerdir. Cliff Kirk’ün yerinde yatmaya hak kazanmıştır. Ertesi sabah yoldaki buzlanma nedeni ile otobüs kaymış ve kaza yapmıştır. James, Lars ve Kirk hafif sıyrıklarla kazayı atlatırken Cliff camdan fırlayarak otobüsün altında can vermiştir. Cliff’in cenazesinde Cliff ile özdeşleşen Orion parçasını grup üyeleri çalmıştır. Metallica’yı Metallica yapan basçıları Cliff’in ölümü ile sarsılan grup dağılmayı düşünmüştür. Cliff’in yaşasaydı bunu istemeyeceğini düşündükleri için grubu dağıtmamışlardır.

 

Cliff’in ölümünün ardından yeni bir basçı seçilmesi için 40 basçı başvurmuştur. Bunların arasından Metallica’nın tüm parçalarını ezbere bilen Jason Newsted gruba alınmıştır. Fakat yeni çıkan Justice For All albümlerinde Jason’u gözardı etmişlerdir ve bas gitarın sesini neredeyse hiç duyulmayacak kadar kısmışlardır. Bu albümün kapağındaki adalet tanrıçası Doris’in heykeli bazı konserlerinde sahneye kurulmuş ve iplerle çekilerek yıkılmıştır.

 

metal4-300x134.jpg

 

Daha sonra sırasıyla Black Album, Load ve Reload albümlerini yayınlayan grup bunların üstüne 2 CDlik grubun yaptığı coverlardan oluşan Garage Inc. albümünü yayınladı. Daha sonra 1999′da orkestra ile hazırladığı S&M albümünü yayınladı. Metallica Napster adlı müzik indirme sitesine bedavadan indirildiği ve albüm satışlarını azalttığı için dava açtı. Bu süreçte Metallica fan kaybetti.

 

Grup 2003 yılında St. Anger adlı bir albüm yayınladı ve albümün yapımını anlatan Some Kind Of Monster belgeselini hazırladı. Belgeselde Jason Newsted’in ayrılması üzerine Robert Trujillo’nun gruba alınmasını içermektedir. Albümlerine 20084de Death Magnetic ile devam eden grup Lou Reed ile Lulu albümünü yapmıştır.

 

metal-150x150.jpg

 

Metallica, Türkiye’de biri 25 Haziran 1993 tarihinde İnönü Stadı’nda, biri 13 Haziran 1999 tarihinde Ali Sami Yen Stadı’nda ve diğeride yine 27 Temmuz 2008 tarihinde İstanbul’da Ali Sami Yen Stadyumu’nda, 27 Haziran 2010 tarihinde olmak üzere 4 kez konser vermiştir.

 

En yeni konserleri New Mexico’da geçtiğimiz aylarda vermiştir. Sahne şovları ve aşırı görsel öğe tatmin eden performans ile gözümde tam not almıştır. Grup Anthrax, Slayer ve Megadeth (Dave’in yeni grubu) ile Thrash Metalin 4 büyüğü olarak (Big Four) konserler vermiştir. Bir konserde ise 4 grup aynı sahnede aynı anda Diamond Head’in Am I Evil şarkısını seslendirmiştir. 30. yıl konserlerine tüm eski üyelerini ve Metallica’nın esinlendiği grup olan isfits’in vokalisti Glenn Danzig’i de çağırmış akıllarda kalacak bir konser vermişlerdir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...