Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

Erkekler Andropozdan Utanıyor

Recommended Posts

Latince'de "erkekliğin sonu" anlamına gelen "ando" ve "pause" kelimelerinden oluşan andropozun, kadınlarda 40 yaşından sonra görülen menopoza benzer bir rahatsızlık olduğunu belirten uzmanlar, son yıllarda Türkiye'de adı sıkça duyulmaya başlanan andropozu, cinsel aktivitenin azalması ve yaşlılığa bağlı olarak ortaya çıkan davranış bozukluğu olarak tanımlıyor.

 

Erkeklerdeki cinsel aktiviteyi düzenleyen testosteron hormonunun azalmasına bağlı olarak ortaya çıkan andropozun en önemli etkisinin ruhsal bozukluklara yol açması olduğunu belirten Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Üroloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ahmet Öztürk, Menopozda, hormonel değişimle birlikte doğurganlığın tamamen yok olduğunu ancak andropoz dönemine giren erkekte testosteron hormonunun, kadındaki östrojen hormonu gibi tamamen yok olmadığını söyledi.

 

Genellikle 50 yaşın üzerindeki erkeklerde görülen andropozun, seksüel performansta düşüklüğe bağlı olarak yıpratıcı bir strese neden oluduğunu vurgulayan Öztürk, içinde bulunduğu sıkıntıyı agresif hareketlerle dışa vurmaya başlayan erkeklerin zamanla bunalıma girebileceğine ve utandığı için doktora gitmemesi sonucunda da kendini toplumdan soyutlayarak içine kapanabiliceğine dikkat çekti.

 

Andropozun da kadınlardaki menopoz gibi son derece normal bir evre olduğunu ve erkeklerin bu dönemi bilinçli şekilde karşılaması gerektiğini ifade eden Öztürk, şöyle konuştu: "Ülkemizde, andropozlu hastaların çoğu, doktora gitmeye çekindiği için onların durumunu bize başvuran yakınlarından öğreniyoruz. Her andropozlu erkeğin, çekinmeden profesyonel yardım alması gerekir. Hormonel destek tedavisi de yapılan hasta, terapilere katılarak rahatlamakta ve sorunlarının büyük bölümünden kurtulmaktadır. Maalesef ülkemizde, andropozlu hastaların çoğu, doktora gitmeye çekindiği için onların durumunu bize başvuran yakınlarından öğreniyoruz."

 

Andropoz dönemini yaşayan erkeğin yapacağı en büyük yanlışın hormonel durumuyla ilgili ayrıntılı bir test yaptırmadan, kulaktan dolma ilaçları kullanması olduğunu vurgulayan Öztürk, Yapılan araştırmalar, sağlıklı beslenen ve düzenli spor yapan kişilerde andropoza rastlanılmadıgını söyledi.

 

Ayrıca uzmanlar, alkol ve sigaradan uzak bir yaşamın andropoz tehlikesini tamamen ortadan kaldırmasa bile geciktirebileceğine dikkat çekiyor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...