Jump to content
Sign in to follow this  
Sidre

En Çok Ramazanda İşi Açılan 16 Karakter

Recommended Posts

Ramazan dünyevi hırslardan, ihtiraslardan sıyrılıp uhrevi olana yaklaşma, ona daha da yakın hissetme zamanı. Bunu açlık ve susuzlukla tüm bedene yayarak iradeyi, nefsi terbiye etmek, ramazanın en büyük özelliği. Ancak algının tamamen bu dünyanın fiziki şartlarından sıyrılma çabası, kimileri için bir fırsata da dönüşebiliyor.

Maalesef ramazanda tüm bu yalınlaşma, kibirden ve hırstan uzak durma haline ters durumlar da yaşanabiliyor. Kimileri ramazanda sadece mesleklerinin gereğini icra ederken, kimileri de bu kutsal ayı fırsata dönüştürüp hayli sağlam meblağlar cukkalıyor. Bakalım en çok ramazanda işi açılan 18 karaktere kimler ve hangi meslek grupları dahilmiş.

[h=2]1-Ezan okuyan şarkıcı[/h]nihat-dogan-ezan-okudu_listelist.jpg

Eğlence dünyasına göre gündem “trend” olandır; ses telleri gündeme göre akort edilir.

[h=2]2-İftar/sahur sunucuları[/h]serdar-tuncer_listelist.png

Davudi sese özlem ve kariyerin bir aylık dönemsel yükselişi.

[h=2]3-Vakıf/cemiyet[/h]ramazan-bereketi-Listelist-1.jpg

Slogan yine Gezi’den arak, bkz. yeryüzü sofraları.

[h=2]4-Rockstar’a dönüşen ilahiyatçılar[/h]ramazan-listelist.jpg

Sadece 1 aylık günahlar, sadece 1 aylık yıldızlar.

[h=2]5-Lüks Oteller[/h]bes-yildizli-iftar-listelist.jpg

-Bu menülere “Beş yıldızlı iftar” deniliyor; bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz sayın hocam?

-Şimdi normal şeyler bunlar; zira kendimden biliyorum; benim aylığım da Messi kadar.

[h=2]6-Elin sevgililer gününe laf sokup ramazanı pazarlayanlar[/h]ramazan-listelist-3.jpg

O iftar yaptığın 5 yıldızlı otelin restoranı, sevgililer gününe’de özel menü çıkartıyor. Hem de şaraplı maraplı! Yıaaa…

[h=2]7-Çağrı’yı sadece ve daima ramazanda yayınlayan kanal[/h]THE-MESSAGE-listelist.jpg

Yönetmen Mustafa Akkad’ın diğer çok bilinen işinin “Cadılar Bayramı” serisi olması biraz tuhaf; ama gerçek. Mustafa Akkad’ın 2005 yılında islami terörün bayrak taşıyanı El Kaide’nin Ürdün’de gerçekleştirdiği otel saldırısında kızıyla birlikte hayatını kaybetmesi bir başka tuhaf ama gerçek durum. Bunlardan daha da tuhaf ama gerçek olan ise, Çağrı’nın finansörü yani bir nevi yapımcısı olan Kaddafi’nin 2011 yılında linç edilerek öldürülmesi ve Sahra Çölü’nde kimsenin bilmediği bir yere gömülmesidir. Bunların hepsinden en bir tuhaf ama gerçek olanı ise Çağrı’nın, Kaddafi’nin gömüldüğü Sahra Çölü’nde çekilmiş olmasıdır.

[h=2]8-Davulcular[/h]davulcu-listelist.jpeg

Modern dünyada sadece bir geleneğin yüzü suyu hürmetine bu işi devam ettirdiğini unutup, verilen bahşişi beğenmeyen hatta bir de üstüne kartvizit bastıran çakal davulcu.

[h=2]9-Video montaj-düzenleme[/h]cicek-listelist.gif

Kastımız mesleğe yıllarını vermiş kurgu operatörleri değil . Daha çok gazetelerin, televizyonların verdiği dandik promosyon dvd’lerine fon olan bu gibi çiçekli-böcüklü çalışma sahiplerinin kulaklarını çınlattık.

[h=2]10-Elmalılı Hamdi Yazır[/h]Elmalili-listelist.jpg

Günümüzde de önde gelen İslam alimleri tarafından en güvenilir tefsir olarak kabul edilen “Hak Dini Kur’an Dili” (Kuran’ı Kerim’in Türkçe Tefsiri) adlı eseri, Atatürk’ün Diyanet İşleri Başkanlığı’na verdiği talimat üzerine yazmıştır. Ne hikmetse akla sadece ramazan ayında, yandaşından candaşına neredeyse bütün gazete promosyonlarında gelir.

[h=2]11-Kaşeyi ikiye katlayan diyetisyenler[/h]diet-listelist.jpg

Olayı tamamen yanlış anlamış kişi, meslek ve kurumların her ramazanda değişen “onu yiyin-bunu yemeyin” önerileriyle tarifeyi yükseltme çabaları.

[h=2]12-Turistik semazen[/h]semazen_listelist.jpg

Ne tasavvuf, ne sufizm,ne de Mevlana… Artık semazen yazıp google’layınca öncelikli olarak dans gruplarına ulaşabiliyoruz.

[h=2]13-Hacivat Karagözhacivat-listelist.jpg[/h]Gölge oyunumuzun iki şahane karakterini sadece voleyi vurmak üzerine kurgularsak, Yunanistan “gölge oyunu bizimdir” dediğinde hoplayıp zıplamamalıyız. İki dandik kostüm bul, al sana Hacivat Karagöz… Kurun perdeyi, çağırın işin ustasını, koyun Arnavut’unu Tuzsuz’unu, Acem’ini, Beberuhi’sini, Matiz’ini, Zenne’sini keyifle oturalım izleyelim. Söz Karagöz’e gelmişken bu sene aramızdan ayrılan büyük usta Tacettin Diker‘i de anmadan geçmeyelim.

[h=2]14-Çakal organizatörler[/h]fuar-cadiri-listelist.jpg

Bunlara çadır organizatörü de diyebiliriz. Bir çadır kurar, çevresine pamuk helva arabası, iki palyaço ve balonlar bırakarak her sene sırtı yasladıkları belediyeden milyonlarca lira kopartırlar. Aralarında sadece ramazanlarda iş yapanları bile bulunur.

[h=2]15-Siyasal islamcılar[/h]alkis-listelist.gif

Bu kategoriye dini duygular üzerinden siyaset ve ticaret yapan aklınıza gelen herkesi sokabilirsiniz. Kendilerini aslında hayırlı bir iş yaptıklarına inandırdıkları için, bu motivasyonla her yolu mübah görürler. İşin arka planında devasa maddi çıkarlar ve ayrıcalıklar yatar, ön planı ise mağduriyettir. Hayatınızda hiç bu kadar fazla zengin mağduru bir arada göremezsiniz.

[h=2]16-Reklam ajansları[/h]serdar-listelist.jpeg

İnanmayacaksınız ama ramazanın yaza gelmesine bir tek onlar seviniyor. Hem de öyle böyle değil sevinçten uçuyorlar; çünkü reklam piyasasının en durgun ayları Temmuz ve Ağustos’tur. Yaza denk gelen ramazan onlar için ölü sezonun canlanması anlamına geliyor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

En kötüsüde Ramazan ayını diyet ayı olarak görmeleri..zayıflamak için oruc tutuyorlar en ufak maneviyatları yok..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...