Jump to content
Sign in to follow this  
Melâl

Andropoz Önlenilebilir mi?

Recommended Posts

Erkek menopozu ya da erkekliğin sonu olarak bilinen 'andropoz', 50 yaş sonrası erkeklerin yaşamını önemli oranda etkiler.

 

Ani ateş basmalarından cinsel güç kaybına, unutkanlıktan eklem ve kas ağrılarına kadar birçok şikayeti de beraberinde getiren andropoz, erkeklik hormonu takviyesiyle kontrol altında tutulabilir. Ancak, bazı erkekler yaşadığı bu süreçten utanır ve doktora gitmektense kendini toplumdan soyutlamayı tercih eder.

İleri yaş erkeklerde testosteron yani erkeklik hormonundaki düşüş, andropoz olarak değerlendirilir. Bu durumda erkeklik hormonu tamamen ortadan kalkmaz. Buna ‘androjen yetersizlik sendromu’ adı verilir. Erkeklerde bu olay kadınlardaki gibi bıçak sırtı bir geliºim göstermemekte, sadece erkeklik hormonunun azalmasına bağlı olarak bazı belirtileri beraberinde getirmektedir.

Andropozun belirtileri nelerdir?

Andropoz, psikolojik- bedensel belirtiler ve cinsel şikayetlerle kendini gösterir. Andropozun psikolojik belirtilerinde depresif bir ruh hali, sinirlilik, kaygı, motivasyonda azalma ve kronik yorgunluk hissi öne çıkar. Hafıza da olumsuz etkilendiği için unutkanlık sorunları baş gösterir. Hastada var olan zihinsel bir problem andropozla tetiklenir.

Bedensel belirtilerinde ise ani ateş basmaları, yaygın kas ve eklem ağrıları, uyku ihtiyacının artması, halsizlik, işe konsantre olamama gibi durumlar gözlenir. Erkeklik hormonunun düşüklüğü sonrası libido denilen cinsel isteğin azalması görülen seksüel belirtiler arasındadır. Andropozda ereksiyon sorunlarına çok sık rastlanır. Erkeklerde ileri yaşın getirdiği osteoporoz durumları, yani kemik erimesi, andropozla ortaya çıkan durumlardan biridir.

Erkekler içine kapanabiliyor

Genellikle 50 yaşın üzerindeki erkeklerde görülen andropoz, seksüel performansta düşüklüğe bağlı olarak yıpratıcı bir strese neden olmaktadır. İçinde bulunduğu sıkıntıyı agresif hareketlerle dışa vuran hasta, olur olmaz her şeye sinirlenmeye başlar. Bu psikolojik bozukluk ise zamanla kişinin çekilmez bir hal almasıyla devam eder. Yaşadığı sorunlar nedeniyle bunalıma giren hasta, utandığı için doktora gitmemesi sonucunda kendini toplumdan soyutlayarak içine kapanabilmektedir.

Tanısı nasıl konulur?

Çok basit bir kan tahliliyle erkeklik hormonu düşüklüğü ve oranı tespit edilebilir. Hastanın şikayetleri dinlendikten sonra üroloji uzmanının yapacağı fiziksel muayenede testislerde bir ufalma, kıvamında yumuşama, peniste küçülme, genel kas kitlesinde azalma gibi bulgular andropoz belirtileridir. Muayene sonrasında da kan tahliliyle tanısı konulur.

Andropoz yaşı kaçtır?

Erkeklerde andropoz durumunun hangi yaşlarda ortaya çıkacağı her hasta için farklıdır. Bazı erkeklerde 50’li yaºlardan sonra, bazılarında ise 80’li yaºlarla birlikte andropoz belirtileri görülebilir. Her hastada andropoz belirtileri görülmediği için tedaviye de gerek olmayabilir.

Tedavisi nedir?

Hastaya erkeklik hormonu dışarıdan tablet, iğne ya da cilde yapıştırılan yavaş emilimli bantlar yoluyla verilerek andropozla ortaya çıkan bedensel belirtilerin düzeldiği, hastanın kendine güveninin geri geldiği, fiziksel ve konsantrasyon gücünün arttığı, cinsel arzudaki azalmanın kaybolduğu bilinmektedir.

Andropoz tedavisinde uygulanan erkeklik hormonunun hasta üzerinde olumsuz etkileri var mıdır?

Yaşın ilerlemesiyle prostat büyümesi adayı olan erkeklerde, dışarıdan erkeklik hormonu takviyesi sonucunda prostat kanseri riski de kendini göstermektedir. Prostat kanseri testosteronla beslenen bir kanser türü olduğu için bu hastalarda öncelikle erkeklik hormonunun yok edilmesine yönelik tedaviler uygulanır. Testosteron yüksekliğinin prostat kanserine yol açtığı ispat edilmemiş olsa da hastada tanı konulmamış bir prostat kanseri varsa, bu durum hastalığın alevlenerek çok hızlı ilerlemesine yol açmaktadır. Testosteron hormonu, iyi huylu prostat büyümesi riskini artırır. Ancak hastaların sıkı bir takip altında erkeklik hormonu takviyesi almalarında bir sakınca yoktur. Tedavide kullanılacak hormonun dozu hekim tarafından belirlenmelidir.

Andropozu önlemek mümkün müdür?

Andropoz, erkekler için önlenemez bir süreçtir. Hayatın ilerleyen dönemlerinde ortaya çıkan, doğal bir gidişattır ve yalnızca hekim kontrolünde hayat kalitesini düşürmesine izin verilmeden yaşanması sözkonusu olabilir.

Opr. Dr. Osman Akalın - Ürolog

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...