Jump to content
кυвiŁαу

Kahvaltı Günün En Önemli Öğünü Değilmiş!

Recommended Posts

[h=1]Kahvaltı günün en önemli öğünü değilmiş![/h][h=2]ABD ve İngiltere kaynaklı araştırmalar, kahvaltı hakkındaki yaygın kanıyı değiştirecek nitelikte. Buna göre kahvaltıyı atlamak obeziteyi tetiklemiyor, metabolizmayı etkilemiyor ve ciddi fiziksel bir soruna yol açmıyor[/h]

 

 

fft2mm5702021.jpg

 

 

 

Bugüne kadar sanılanın aksine kahvaltının günün en önemli öğünü olmayabileceği ortaya çıktı.

ABD ve İngiltere'de yapılan araştırmalar, kahvaltıyı atlamanın, obeziteyi tetiklemediğini, metabolizmayı etkilemediğini ve ciddi fiziksel bir soruna neden olmadığını gösterdi

 

Alabama Üniversitesi'nden bilim insanları, kilo vermek isteyen 300 gönüllüyü 2 gruba ayırdı. İlk gruptakiler düzenli olarak kahvaltı yaptı, diğer gruptakiler ise kahvaltıyı atladı. 4 ay sonra gönüllülerden hiçbirinin kilo vermediği belirlendi.

 

Başka bir araştırmada da 6 hafta boyunca kahvaltı yapan ve ilk öğünü atlayan iki gruptaki katılımcıların kilosu, kolesterol ve kan şekeri düzeyi incelendi.

Bilim insanları, kahvaltı yapanların sabah daha enerjik olması dışında iki grup arasında farka rastlamadı. Sanılanın aksine, kahvaltıyı atlayan katılımcıların öğle ve akşam aşırı derecede yemediği de vurgulandı.

 

Kaynak : Kahvaltı günün en önemli öğünü değilmiş! - Posta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bir öğünün kahvaltı olarak tanımlanması için, günün ilk öğünü olması mı önemli, yoksa, mesela ben diyelim ki 12 de uyandım kahvaltı saati geçmiş mi oluyor? Yani atlamış mı oluyorum? Kalkar kalkmaz Adana kebap mı yemem lazım öğle saati diye? Benim için sorun yok günün her saati herşeyi yiyebilirim, öğünleri kategorize etmem ama bence böyle değil çok kimse.

Kalktığımız andan itibaren yediğimiz ilk öğün kahvaltı diye tanımlanacak olursa, ben kahvaltı atlamıyorum öğlende de kalksam , ama sabah erken saatte yapılması gerekiyorsa, hayatım boyunca pek kahvaltı yapmış sayılmam. Merak eden varsa, obez olmasam da kilo problemi yaşıyorum, ama kahvaltıyla mı ilgili değil mi bilmiyorum.

 

Bu arada sabah erken uyansam da bişey yemek istemiyor canım, lokmalar ağzımda büyüyor, kahvaltı iyiki en önemli öğün değilmiş, buna sevindim.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...