Jump to content

Recommended Posts

Herkes çok biliyorum diye aklını çelmek için kendi istediği yönde saçmalamış sadece. Seni senden iyi kim bilir? Dinleme, duyma, sallama bile bu boş boğazları, bildiğin yolda devam et ve yürü, ötesi ürür kervan yürür. Bu işler böyle, valla hep böyle...

Alıntı

İnsanlar hayatlarında bazı belalara uğrarlar. Geçen gün biri bana Nazi kampında bir mahkumun duvara “Eğer tanrı varsa, onu affetmem için ayaklarıma kapanmalıdır!” yazdığını söyledi ve ALLAH'ın insanlara bazı zor anlarda niçin yardım etmediğini sordu. Ben imtihan diyerek açıkladım, fakat pek tatmin edici olmadı, sizce hangi yolla açıklamalıyım?

Verilen cevap:

Alıntı

- Allah’ın var olup olmadığını, insanlara yardım edip etmemekle delillendirmek başta yanlış bir istidlal metodudur. Çünkü, Allah’ın varlığını gösteren binlerce delil vardır.

Şimdi düşünün ki, bir insan evine ışık vermediği için kalkıp güneşin varlığını inkâr etse, “Madem benim evime ışık vermiyor, öyleyse yoktur.” dese, binlerce yönden tekzip edilecektir. Zira güneşin varlığı bazı kimselerin evine ışık yansıtıp yansıtmamakla ilgisi yoktur. Bir şey varsa vardır, yoksa yoktur. Bu tür ilişkilendirmeler bir cehaletin eseridir. [GERİSİNİ KESTİM]

Verilen cevabı buraya kadar okudum ve gerisini okumaya gerek dahi görmedim. Verilen örnek: Güneşin eve girmemesi!

Şimdi gözünüz ile Güneşi görüyor musunuz? EVET

Güneşin ısısını hissediyor musunuz? EVET

Ve can alıcı olay ise "Bir şey varsa vardır, yoksa yoktur. Bu tür ilişkilendirmeler bir cehaletin eseridir." cümleleri. Şimdi Güneşi görerek yoktur diyen bir insana zaten en desen boş! Ama Tanrı olayı daha farklıdır. Görmediğim ve hissetmediğim, varlığını araştırdığım ama hiç bir şekilde ulaşamadığım bir varlıktır Tanrı! Varlığı hiç bir şekilde kanıtlanamaz! Delil diye gösterilen her şey Bilimle alakalıdır. "Şudur" denildiği anda Bilim ile açıklanabiliyor ise gerisi sadece insanların inanmak istediği olaydan ibarettir. 

yaaa palaudıs vallahi insanı arafta bırakıyosun resmen  daha ne diyim sana 🙄

zebercet, 6 saat önce yazdı:

yaaa palaudıs vallahi insanı arafta bırakıyosun resmen  daha ne diyim sana 🙄

Sen uyma ona 😉

• Like 1

blackout, 09.03.2020 - 22:08 yazdı:

aa bu ben değişen bişey olmamıs hala :(

... kabul oluyordurda sen görmüyorsundur

Ivy, 11.03.2020 - 18:59 yazdı:

Sen uyma ona 😉

Kız güldürdün beni... :) Sen bu inancı bozuk oğlanla aynı çatı altında nasıl yaşıyorsun... :D

PALAUDIS, 10.03.2020 - 00:31 yazdı:

Neden sence? Duyan birisinin olmadığı için olabilir mi? 

İnsan bazen öyle olağan üstü şeyler yaşıyor ki, bir yaratıcının olmadığını düşünmek imkansız... :)

• Like 1
  • Haha 2

Renan, 7 dakika önce yazdı:

Kız güldürdün beni... :) Sen bu inancı bozuk oğlanla aynı çatı altında nasıl yaşıyorsun... :D

Zıt kutuplar birbirini çekiyormuş ablam. Hatta "Zıt kutuplar birbirini çeker mi?" diye arattım, "Farklı düşünen, ayrı ilgi alanları olan iki kişinin birbirini çekici bulması mıknatısların çekim gücü kadar doğal." olduğu yaziyür. 

• Like 3

кυвiŁαу, 52 dakika önce yazdı:

Zıt kutuplar birbirini çekiyormuş ablam. Hatta "Zıt kutuplar birbirini çeker mi?" diye arattım, "Farklı düşünen, ayrı ilgi alanları olan iki kişinin birbirini çekici bulması mıknatısların çekim gücü kadar doğal." olduğu yaziyür. 

Sanırım doğru.Baksana ne güzel anlaşıyorlar... :D

• Like 1

Renan, 9 saat önce yazdı:

Elhamdülillah gayet iyi yasiyorum. Kuran okuycaksam bebise o bakiyir namaz kilacagim zaman o bakıyor akai halde secdede iken tepeme cikan bi minnos var 😁 ateist olmasi beni ibadetlerimde yada hayatimda etkilemiyor çünkü 

Bende bazi yobaz kafalar gibi diretmiyorum 

• Like 2

Posted (edited)

Din ve inanç konusuna felsefi ve bilimsel açıdan baktığımızda bir çok tezzatlar ve olması gayrimümkün olaylarla karşılaşırız..

Bunların en başında da peygamberler, gördüklerini iddia ettikleri ama kendilerinden başka kimsenin görmediği melekler ve olup olmadığı kesin olarak bilinmeyen hatta bilimsel açıdan mümkün olmayan çoğu hikayelere ve rivayetlere dayalı mucize olaylar, bunların üzerindeki etkileri olarak insanların acaba demesine neden olurken, dini öğretiler kutsal kitaplar ve din felsefesi açısından baktığımızda ise, varlığı ulaşılamayan erişilemeyen güç yetirilemeyen her şeyden haberi olan her şeyi yaratan ve gözeten bir tanrı tanımı vardır..

Olaya birde başka bir açıdan baktığımızda ise, hiç kimsenin kutsal kitaplarda bahsettiği din adamları veya din üzerinden geçimini sağlayan veya din üzerinden nemalanan insanların ballandıra ballandıra anlattıkları ahiret alemine ve ötesine gitme, anlatılanları bizzat müşahade edip test etme deneme ve bilimsel olarak doğrulama imkanı hiç yoktur.. 

Tüm din ve inanışlarda din adamlarının en çok beslendiği tek yer vardır cehennem ve cezadır.. ya bana inanırsın ya cehenneme gidersin veya o dinin inanç sistemine göre cezalandırılırsın..

Din konusu test edilme imkanı olmayan çok ince bir konudur..  bir diğer anlatımla ulvi değerler adı altında insanları toplumları yönetmenin bir diğer ayağı da din dir..

Edited by HaYaLGöZLüM

Ivy, 6 saat önce yazdı:

Elhamdülillah gayet iyi yasiyorum. Kuran okuycaksam bebise o bakiyir namaz kilacagim zaman o bakıyor akai halde secdede iken tepeme cikan bi minnos var 😁 ateist olmasi beni ibadetlerimde yada hayatimda etkilemiyor çünkü 

Bende bazi yobaz kafalar gibi diretmiyorum 

Şaka yapıyorum ben de zaten. Alper in ne kadar iyi bir insan olduğunu biliyorum.Foruma geldiğimde ilk tanıdığım kişilerden biri.Zaten doğru olan da insanların birbirinin düşüncelerine saygı duyması.Benim düşüncem daha doğru tartışmalarına girmeyi doğru bulmuyorum.Bu yaştan sonra kimsenin kimseyi değiştirmeye gücü yetmez... :)

Ayrıca o minnoşu yerim ben. Allah bağışlasın canım...

• Like 1
  • Thanks 1