Jump to content
Sign in to follow this  
Guest nylnur

Bir insanın Vücuduna Alabilecegi En Kötü Madde Metamfetamin (Crystal meth)

Recommended Posts

Guest nylnur

addictfacesofmethL-1.jpg

crystalmeth-1.jpg

yorkslincs_before_after_470_470x303-1.jpg

meth_user-1.jpg

pictureofmethteeth-1.jpg

 

Metamfetamin (kristal meth); uyarıcı özelliği olan sentetik bir maddedir. Bir çok uyarıcı gibi, 6-24 saat süren güçlü bir öfori; dolayısıyle bağımlılık yapma yeteneğine sahiptir. Yapı olarak amfetamine yakındır.

 

IUPAC ismi (S)-N-metil-1-fenil-propan-2-amin olan methamfetamin, jenerik ismi Desoxyn® olarak 5/10mg tabletler halinde ABD piyasasında bulunmaktadır. Ancak madde suistimal edilmek üzere kaçak üretimi ile tanınmıştır. Efedrin ya da Pseudoefedrin molekülünü hidrojenize ederek kolayca elde edilebildiğinden ötürü hemen hemen her yerde üretilebilmektedir. "Meth lab" de denilen bu yerler,üretimi sırasında çıkan fosfattan ötürü kırmızı bir bir renge boyanır ve kedi idrarı kokusuna sahiptir.

 

İlk 1919'da Japonya'da kimyacı Akira Ogata tarafından sentez edilen methafetamin, II. Dünya Savaşı'nda askerlerin uyanık kalması için her iki tarafça da kullanılmıştır. Nazi'lerin özellikle Hitler'in yoğun kullandığı bilinmektedir.

 

ETKİLERİ :

Uyanıklık,motivasyon ve kısa dönem beyin aktivitesini artıran madde yüksek dozlarda öforiye neden olmaktadır. Madde alındığında tansiyon ve vücut ısısı yükselir, pupillalar genişler. İshal, bulantı,kusma görülebilir.

 

Beyin kimyasını bozup depresyona yol açtığı bilinmekterdir. Bağımlılarında kalıcı anhedoni oluşmaktadır. Eroin'den daha kuvetli bağımlılık yaptığı ileri sürülmüştür.

Devamlı kullanıcılarında meth ağzi denen diş çürükleri gözükür, bağışıklık sistemisatafilokok enfenksiyonları sıktır. Kilo kaybı ve kısa dönem libido artışı,ardından erektil disfonksiyon da bilinen etkilerindendir. baskılanır. Bu kişilerde Kuvvetli sistemik reaksiyon ile ölüm görülebilir.

 

* İlk kullanımda bağımlılık yapar.

* Çok az bir miktarı günlerce uykusuz bırakabilir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...