Jump to content
Sign in to follow this  
tugce

Biyotop Nedir? Neden Biyotop Akvaryumu

Recommended Posts

Kısaca tek bir yaşam alanını taklide dayalı hazırlanan akvaryumlara, biyotop akvaryumlar denir. İstenilen ortamın hazırlanışı kişisel tercihlerin dışındadır. Tercih model alınan yaşam alanının gereklerine, beslenen balık ve bitki türlerinin ihtiyaçlarına göre yapılır. Sadece canlıların aynı ortama ait olması bir akvaryumu biyotop yapmaz. Taşından kumuna, dekor malzemesinden su değerlerine kadar pek çok özellik bir arada olmalıdır. Bize göre dekor, canlılara göre yaşam alanının parçası olan her türlü malzeme ortama ait olmalıdır. En azından ortamla uyumlu, harmoniyi tamamlar niteliklere haiz, canlıların rahatına yönelik malzemeler düşünülmeli ve kullanılmalıdır.

 

koihavuz.jpg

Uzakdoğu bahçe düzenleme sanatının bir parçası olan koi havuzları, açık alanlarda balık besleme kültürünün ilk örneklerindendir.

 

Yüzyıllar önce, ilk akvaryum modelleri tamamen birer doğal kopyaydı. Bahçelerde kurulu olan havuzlarda koi besleme kültürü, mevcut imkanlarla yapılabileceğin en iyisiydi. Birazda mevcut koşullar insanları böylesi uyumlu ortamlar hazırlamaya yöneltmişti. 19. yüzyılda henüz Avrupa’da türler yaygınlaşmamışken görülen, kapalı ortam akvaryumlarında da bu mantık görülmekteydi. İnsanlar çevrelerinden buldukları balık ve bitkiler ile dizaynlar yapmakta ve biyotop mantığıyla örtüşen bir yol izlemekteydi.

 

1935qnl.jpg

Foto: aquamagazin dergisi 2009

1897 yılında Avusturya'nın Graz şehrinde kurulmuş olan, akvaryum ve terrium derneği, halk evlerinde/okullarda çevre canlılarını ve balıkları tanıtmak için sergiler açmışlardır. 1935 tarihli standtan bir görüntü.

 

Ancak ilerleyen teknoloji sayesinde yollar kısaldı, kıtalar çok daha kısa sürede aşılmaya başlandı. Farklı kıtalardan, farklı habitatlardan, pek çok tür, ilgili ve meraklılarla buluştu. Elektriğin bulunuşu ve hava devir sistemlerinin gelişmesi ile birlikte pek çok tür aynı ortamlarda bir araya geldi. Yaklaşık 100 yıl önce başlayan bu süreç sonrası, bugün hobicilerin akvaryumlarında, farklı kıtalardan, farklı doğal sistemlere ait balık ve bitkileri bir arada görmek mümkündür. Son yıllarda ülkemizde yaygınlaşmaya başlayan, bilinçli akvaristliğin önemli bir ayağı olan biyotop akvaryumları, eski dönemlerdeki sadelik ve doğallığa dönüşten ve hatta doğanın kendisine dönüşten başka bir şey değildir.

 

 

resimgenel2ht.jpg

Geleneksel Ak-Fo Yarışmaları 2006 yılı ikincisi Tanganyika Biyotop akvaryumu. Temel biyotoptan uzaklaşmadan bir miktar bitki ile desteklenmiş, sadelik ve şıklığın aynı ortamda buluştuğu güzel bir örnek.

 

Elbette karışık akvaryumlar, biyotop mantığına ters düşse de yapılamayacağı veya sağlıklı bir ortam oluşturulamayacağı anlamına gelmez. Bu noktada devreye bilgi yoğunluğu ve kazanılmış tecrübeler girer. Boy, sayı, karakter, yüzme seviyesi gibi ölçütler hesaplanarak karma akvaryumlar kurulabilir. Fakat özellikle hobiye yeni başlayan meraklıların, akvaryumlarda farklı renkleri ve türleri görme isteği yanlış bir başlangıç yapmalarına neden olmaktadır. Farklı gereksinimleri olan, farklı ortamlara ihtiyaç duyan, birbirinden ayrı karakterleri olan türler aynı akvaryumda yer almakta, telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Huzursuz bir ortam, hastalıklar, ölen balıklar… Bu aşama bizlere biyotop mantığının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmaktadır.

 

Geleneksel Ak-Fo Yarışmaları 2007 yılı ikincisi Asya Bitkili Biyotop akvaryumu. 25 litrelik bir tankta neler yapılabileceğini gösteren uyumlu bir biyotop akvaryumu.

 

30 litrelik bir tankta oluşturulmuş Kızılırmak Biyotop Akvaryumu.

 

Yerel bir biyotop hazırlanıyorsa, yorucu fakat çok keyifli bir sürecin yanında kolaylıkları da vardır. Doğal ortamı canlı görebilir, malzemeleri temin edebilir, yaşam ölçütlerini değerlendirebilir, görmüş olduğumuz sulak bölgeden bir kesiti taklit edebiliriz.

 

Yani bir biyotop akvaryumun yolu canlıların yaşam alanını iyi etüt etmekten geçer. Canlılara odaklı bu güzide ortamların kurulması, kendi keyfiyetlerimizden kolayca vazgeçmemizi sağlayacaktır. Çünkü doğal olan her şey güzeldir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...