Jump to content
Sign in to follow this  
tugce

Lama

Recommended Posts

www.yeniresim.com_-_Hayvan_Resimleri_-_Lama.jpg

yavru-lama.jpg

Lama (Lama glama), devegiller (Camelidae) familyasından Güney Amerika’nın dağ ve çayırlarında toplu halde yabani olarak yaşayan Guanako’dan evcilleştirilmiş gevişgetiren bir otçul hayvan türü. Aslında koyuna çok benzer ama develerin yakın akrabası olunduğu bilinmektedir.

 

Lama genel olarak 1-2 m boyunda olup, 15 cm uzunluğunda bir kuyruğa sahiptir. Tükürmesi meşhurdur. Omuzları yerden 1-2 metre yüksektir. Ağırlığı 70-140 kg civarında olup, narin bir vücudu, uzun bir boynu ve uzun ince bacakları vardır. Develerden farklı olarak sırtında hörgüç bulunmaz. Başı küçüktür, uzun bir çene kısmı, uzun kulakları ve fırlamış gözleri vardır. Postu kaba ve yünlüdür. Dişilerde tüyler boyun ve ayaklarda kısadır. Tüküren bir hayvandır.İster nesne, ister insan olsun, lama kendisini rahatsız eden tehlike ve şiddet karşısında her şey üzerine tükürme başlar.

 

Ağustos ve eylül aylarında çiftleşirler. Gebelik 11 ay sürer. Yeni doğan yavru anne tarafından dört ay emzirilir. Lama 2.5 - 3 yaşlarında üremeye başlar.

 

Lama İle İlgili Bir Hikaye.

 

Yardım Meleği Lama

Kettering, İngiltere

 

Milo adlı bu lama, koyun sürüsünü tilkiler ve köpeklerden korumakla görevli. Ama kendisi sürünün sahibini de koruması gerektiğini düşünüyor. Sürünün sahibi Graham Bailey, bir gün tarlada düşüp kalçasını kırdı. Helikopterle olay yerine gelen doktorlar onu hastaneye götürmek istediler. Ancak Milo ve arkadaşları durumu anlayamadı. Sağlık ekibini görünce dikkat kesilen Milo, Horatio, Felix ve Bertie, sürü sahibi Bailey'yi bir çember içine aldılar. Böylece doktorların ona yaklaşmasına izin vermediler. “Sanırım bu insanların bana zarar vermeye geldiklerini düşündüler” diyor Bailey. “Buna izin vermek istemiyorlardı.” Sonunda helikopter gürültüsü lama ekibini dağıtmayı başardı. Doktorlar da çemberi yarıp sürü sahibine ulaştı. Yine de, koruyucu melek kesilen lamalar helikoptere binene kadar doktorları kovalamayı sürdürdüler.

 

Maryalice Yakutchik

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...